| WhitePannnda a întrebat:

Sal, 14 ani, baiat, 171cm, 50kg, ma antrenez cu o gantera de 5kg si ma gandesc sa-mi iau a doua dar uitati-va muschi la chest (piept) se fac mai umflati, frumosi cu ajutorul ganterelor (exercitii speciale) sau flotari?
FUNDA

Răspuns Câştigător
| FReAkAzO1d a răspuns:

Pai poti sa faci si piept cu ganterele.
Ex. Fluturari
Dar acasa rezultatele sunt mici.
Si daca o sa cumperi inca o gantera, incearca sa cumperi una mai grea sau discuri sa poti mari greutatea cand este nevoie

3 răspunsuri:
| WhitePannnda explică:

Pai gantera mea venea cu 6 discuri.3 pentru fiecare. un disc 1.5kg. suportul (griful) 2 kg, deci de la 5-11 kg
5-8-11kg se regleaza..cum crezi merita sa iau inca una si sa ma antrenez astfel 3-4 luni schimband treptat greutatea?

| Cosmin86 a răspuns:

Laptele e prost pentru dupa-exercitii, lapte consumi inainte de culcare din cauza ca are absorbtie lenta.

Si masa musculara se face cu 8-10 repetari, cand poti mai multe maresti greutatea.

Degeaba faci 12 repetari daca poti face 20, ideea la 12 repetari este sa NU POTI sa faci mai multe ( poti, imediat maresti greutatea )

| WhitePannnda explică:

Ce aveti in vedere prin serii, repetari... spre exemplu? please