| vYukio a întrebat:

Am o mică intrebare câte serii ar trebuie şi câte repetări ca să mă definesc şi câte ca să cresc in masă musculară? Din câte am auzit dacă fac mai multe seturi cu mai puţine repetări şi greutate mai mică mă definesc şi dacă fac mai puţine seturi cu repetari mai multe cu greutate mai mare cresc in masă musculară. Si dacă nu-i aşa aş dori să-mi spuneţi voi dacă se poate şi câte seturi şi repetări să faci la la definire şi câte la masă musculară? vă mulţumesc.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ai auzit PROST.

Definirea se face DIN ALIMENTATIA.

Legat de repetari :

sub 5 repetari -> forta
intre 5 si 10 repetari -> masa musculara
peste 10 repetari -> REZISTENTA ( in niciun caz definire )

Documenteaza-te :
http://www.getfit.ro/......serie.html

5 răspunsuri:
| vYukio explică (pentru Cosmin86):

Nu inteleg nimic de acolo chiar dacă folosesc exerciţiile lor acolo vorbeşte de culturism maximizare *** eu vreau să ştiu atât câte seturi şi câte repetări să fac pentru a creşte in masă musculară nimic mai mult dacă definire zici că prin mese şi definit sunt deja fac mai demult sală. Am pus şi ceva masă da nu sunt sigur câte seturi şi repetări să fac. tu mi-ai zis repetările da seturile câte?

| Oldas_Markin_1995 a răspuns (pentru vYukio):

Cam 4 seturi se fac de obicei

| Cosmin86 a răspuns (pentru vYukio):

Depinde de grupa. La o grupa mare 4 exercitii a cate 4 serii.

La o grupa mica, 2 exercitii a cate 3-4 serii.

grupe mari : piept, spate, picioare. Restul sunt toate mici.

Ideea este asa :

- cand pui muschi alimentatia ta trebuie sa fie : 60 % carbhodrati, 30 % proteine, 10 % grasimi
- cand vrei DEFINIRE e cam invers : 70 % proteina, 20 % carbohidrati, 10 % grasimi

| vYukio explică (pentru Cosmin86):

Inainte să-ţi dau funda incă ceva proteinele sunt cele din carnea de pui, ouă brânezeturi etc şi carbohidraţii?

| Cosmin86 a răspuns (pentru vYukio):

1. nu raspund pentru funda ( doar COPIII PAMPALAI vor funda )
2. carbohidrati = orez, cartofi, zahar, fructe, paine integrala, mazare, fasole, etc.

Vezi ca sunt alimente care au si carbohidrati si proteine ( mazare, fasole, linte, fulgi de ovaz, etc. ).