| Alex_Alex_1987_7EML a întrebat:

Salut, vreau sa pun pe jantele de la bicicleta leduri smd pe 12v, problema mea este : cum scot plusul de pe axul care invarte roata...sa pot alimenta smd de la o baterie pusa in borseta ..help help...

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Tu ai auzit de colector?
Fă un disc din cablaj imprimat dublu strat (sau simplu, dacă mai găsești) cu o mare gaură în mijloc pe care îl așezi împrejurul butucului roții. Pe el lipești firul de plus spre ledurile tale. Iar firul de plus dinspre baterie îl legi la un arc prins peste o parte bine izolată (cu ceva plastic sau câteva straturi de bandă izolatoare) de pe furcă. Arcul îl aranjezi să stea astfel încât să calce peste partea de cupru a discului lipit pe roată. Și aia e!

2 răspunsuri:
| Alex_Alex_1987_7EML explică (pentru mihai69):

Mersi de ajutor, este singura varianta la care m-am gandit si eu, mersi.

| mihai69 a răspuns (pentru Alex_Alex_1987_7EML):

Cu plăcere. Dar de ce nu te gândești să pui bateria direct pe butuc? (cu un mic întrerupător sau o mufă, pentru a le putea stinge când vrei)