| anonim_4396 a întrebat:

1. De ce toate lucrurile marete din istoria omenirii au fost realizate prin lupta?
2. De ce mereu cei mai mari lideri ai vreunui stat au fost si cei mai cruzi(chiar si cand au fost votati)?

10 răspunsuri:
| ItsMaxi a răspuns:

Inca de la inceput, s-a hotarat formarea unei secte care domina pana in ziua de azi. Si a hotarat toate intamplarile pana in prezent. Fiecare au vrut teritorii, sa fie stapani peste tot, sa isi impuna proprile legi, pana la conducerea lumii. Acum nu se mai pune pe primul loc, obtinerea teritoriilor ci extirparea omenirii incet dar sigur. Continutl pornografic, dezvoltarea mentalitatii precoce a copiilor-adolescentilor, impunerea masiva a produselor injectate, etc. Pana sa fie votati, fac ce le sta in putinta, ofera produse, bani, dupa obtinerea votului isi arata adevarata fata

| slayer09 a răspuns:

1. Pentru ca tot ce e maret si bun in lumea asta este facut prin jertfa. Avem 2 soiuri de oameni: buni si rai.
Inainte oamenii buni se luptau cu cei rai pentru a mentine pacea si a realiza lucrurile pe care le-au realizat in trecut.
2. In ziua de azi inca ii avem pe acele 2 soiuri de oameni, numai ca acum nu se mai duc lupte intre bine si rau, ci raul a inceput sa gaseasca o alta cale de atac, aceea cale fiind inselatoria prin viclenie. Si datorita vicleniei, a ajuns ca raul sa fie la putere (oameii cruzi).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum depinde ce intelegi prin lupta, luptele/razboaiele au favorizat gasirea a noi tehnici mai eficiente in a-si ucide adversarii, acestor descoperiri tehnologice dupa razboaie li s-a gasit folosinta in viata de zi cu zi. asta inseamna tehnologia
2. Daca nu il votau, o pateau laughing

| romeo78 a răspuns:

Răspunsul este simplu. Este în gena oamenilor, animalelor lupta pentru supraviețuire. Nu a fost niciodată vorba de o cucerire, a fost vorba de supraviețuire. Pe parcursul creșterii populației, cererea de resurse alimentare în primul rând, a crescut. Nu a mai fost de ajuns doar vânătoarea, pescuitul și ce oferea pământul. Oamenii au început să migreze. Ori, vedeți în natură orice migrație naște conflicte pe resursele de supraviețuire. Nu e vorba, cum s-a răspuns aici de bine și rău. Această teorie a apărut recent. Toate luptele, cuceririle au fost pentru supraviețuire! Că, ulterior a fost și o lăcomie a cuceriri, trebuie privit, ca obținere a unor noi resurse de supraviețuire, în condițiile în care vechile teritorii erau nefavorabile susținerii unei populații în creștere! Plus, luat la o scară mai mică, ce faci dacă cineva vine peste tine în casă? Lupți! Așa au apărut luptele și liderii! De la mici conflicte între colibe, în care încet, încet apare un om, care reușește să îi supună pe cei din jurul lui. Istoria nu ar fi fost niciodată ce este dacă nu ar fi fost aceste conflicte. În interiorul imperiului creat se asigurau, inclusiv, schimburi culturale!

| Dalmore a răspuns:

Pentru ca atunci cand ai prea multa putere nu mai gandesti rational. Uita-te si la oamenii din jurul tau, cum incep sa castige mai bine, deja se umfla penele pe ei. Dar sa ai atata putere, ca un lider de stat? Plus ca nu oricine ajunge acolo. Trebuie sa ai anumite trasaturi ca sa fii un lider.

| Steregoi a răspuns:

I-a condus Satan. happy

| RAY a răspuns:

Pentru ca omul =fiinta emotionala care actioneaza fara prea multa ratiune

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Si pe crestini tot satana?

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Pe apostatii crestini.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Tot crestini au fost si tu daca ai avea putere ai ucide toti care nu sunt de religia ta, o sa spui nu e asa, dar asa spuneau si aia