| Meme10Memu a întrebat:

A reusit sau va reusi vreodata stiinta sa invie mortii, sa vindece boli incurabile?

73 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Da. Acum imi dai funda? laughing

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

N-am pe ce. laughing

| iChristiaN47 a răspuns:

Este impropriu zis „să învie morții". Au existat cazuri în care s-a revenit din comă, moarte cerebrală, asistolie, ș.a.m.d.

Cu siguranță medicina va evolua extrem de mult în viitor și se vor găsi noi remedii, tratamente, tehnici de salvare a vieților!

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pentru faptul ca ti-am mai spus ca o aripa a companiei Google lucreaza pentru a face omul amortal, dar nu nemuritor, este cu totul altceva. Din ultimele informatii au reusit sa faca un om sa traiasca 500 de ani, doar daca nu moare in cazul unui accident pentru ca asta inseamna sa fii amortal. Deci prin asta bolile incurabile o data devin vindecabile.
Sa invie un mort este prematura sa ne pronuntam pentru ca nu stim ce inseamna exact mintea umana, daca reproducem o copie identica cu "raposatul" asta nu este renastere, dar nu putem sa ne da seama daca este acelasi, daca are aceiasi minte, acelasi suflet cum il mai numesc crestinii.

| Meme10Memu explică (pentru iChristiaN47):

"Au existat cazuri în care s-a revenit din comă, moarte cerebrală, asistolie, ș.a.m.d." - daca moare creierul e mortus si nimeni nu a fost resuscitat din moarte cerebrala.

| JicaContra a răspuns:

DAP
IGNORI EVIDENTUL
o tona de boli au fost incurabile pana le-a vindecat stiinta
primele vaccinuri au marit speranta de viata globala de la 48 la 78 de ani, inainte de asta poliomielita facea ravagii, si era oribila SI INCURABILA

iar, in fiecare zi sunt resuscitati oameni cu defibrilatorul

HAI SA TE VAD, cu ce RAHAT mai vii acum?!?
CE AM SPUS E ***EVIDENT***

sunt curios daca ai curaj sa accepti sau in continuare o tii pe a ta si sa mananci rahat

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Crezi niste povesti cu sigla "stiintific" pe ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să învie morții în stare de putrefacție mai greu, dacă a reușit cineva să învie pe cineva la modu ăsta nu știu.
De vindecat boli incurabile a reușit, cu siguranță o să vindece și alte boli incurabile.
Dați bani la cercetători dacă tot vreți vindecarea bolilor și alte chichițe cu care să vă dați mari prin cartier.

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Iisus a inviat morti si a inviat. Stiinta nu a reusit si nu va reusi niciodata. Iau pauza de la ranit the dung la vaci. Nu ranesc de fiecare data cum face a dung vaca.

| iChristiaN47 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Te rog să te documentezi atent, mai ales când vine vorba despre neurologie happy Intrii pe un teren minat într-un raport cu ale mele cunoștințe. Nu a fost o revenire completă ci un șoc neuronal vorbind despre ritmul diastolic și asistolic în concordanță cu șocul transmis de neuron către axon în locația mediana a lobului parietal superior.

| JicaContra a răspuns (pentru Meme10Memu):

CUI II PASA DE ISUS

eu ti-am dat cazuri concrete IN VIATA DE ZI CU ZI

inca o data, te trateaza prea bine aia de la spitalul de nebuni, iti trebuie camasa de forta ca sa nu mai delirezi

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da. Pentru ca nu ai cum sa verifici fiecare informatie pe care o citesti, ar insemna sa pierzi timpul si sa iti pierzi viata incercand si sa nu intelegi totul la final. Cum asta ne ajuta credinta. Crezi in diploma doctorului, nu-l mai verifici daca si stie sau daca chiar este doctor, economisesti timp si totul decurge bine. Funda?

| Bruno92 a răspuns:

Nu știu nu s cu știința dar daca doctorii nu sunt in stare sa vindece o depresie ce sa mai zicem de boli incurabile

| armiaso a răspuns (pentru Bruno92):

Cu depresia se ocupa psihologii, iar depresia e 100% vindecabila, urmatoarea afirmatie?

| Meme10Memu explică:

Stiinta nu vindeca depresia cronica. Doar Iisus a putut sa o vindece.

| Bruno92 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Poate dar utilizatoarea armiaso crede că depresia cronica se poate vindeca laughing eu când fac afirmația asta vorbesc în cunoștință de cauză ea habar nu are ce e depresia și câte tipuri de depresie sunt.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Tu crezi in diploma doctorului de la Google fara sa o verifici. Ti-ar trebui 500 de ani. rolling on the floor

| Cksihja a răspuns:

Știința nu a reușit nimic omul a făcut totul posibil pentru că omul funcționează pe motoul nimic nu este imposibil.
Chiar în acest moment oamenii încercă să vindece boli incurabile și să învie morții. De fapt nu încercă să învie niște oameni ci un șoricel, cum spun unii: prima ființă nemuritoare de pe pământ va fi un șoricel.

| Meme10Memu explică (pentru Cksihja):

Prostii. Un soricel pe care-l va manca pisica. Deci va fi muritor. rolling on the floor

| Meme10Memu explică (pentru JicaContra):

Nu mi-ai dat nicun caz concret.

| Meme10Memu explică (pentru iChristiaN47):

"Nu a fost o revenire completă" - deci nu a fost nici o revenire. rolling on the floor Iisus a revenit total pe Lazar dupa trei zile de moarte cerebrala.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

"dacă a reușit cineva să învie pe cineva la modu ăsta nu știu." - stiu eu: Iisus a reusit.

| Legion7X a răspuns:

Nu, dar va găsi metode de prelungire a vieții prin robotică, treptat odată cu progresul in tehnologie.

| armiaso a răspuns:

Lipsa de educatie cronica eventual, se vede mana parintilor, inexistenta.
eu nu am insultat, insa maimutele asa fac, de obicei arunca cu propriile mizerii in celelalte maimute.
daca te-ai auto diagnosticat ca fiind depresiv cronic, cum e la moda in ziua de azi, toti sunt depresivi, prin autodiagnostic nu face decat sa confirme cele spuse de mine mai sus.
nu o sa stau sa argumentez unei maimute cu mana plina de propriile mizerii ce este depresia, cate grade are, cum se trateaza si cine o trateaza si cum.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Vorbeam la modul general si ti-am oferit un caz particular. Tu iti verifici medicul de familie ca sa nu fie un impostor? Sau pe maica-ta ca poate nu este ea mama ta naturala, i-ai verificat ADN-ul daca se potriveste cu al tau sau ai crezut ca ea este cea adevarata?

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Ai verificat sa traiasca ala 500 de ani?

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu, dar posibilitatea amortalitatii exista. Probabil nu va trai 500 de ani si va muri intr-un accident, dar tot amortal se numeste daca moare la 200 de ani intr-un accident.

| Meme10Memu explică (pentru Apokales):

Tu crezi in povesti.

| Apokales a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cam asa. Pentru ca dovezi nu avem concrete inca, cel putin nu noi muritorii de randwinking.

| Meme10Memu explică (pentru Legion7X):

Doar Dumnezeu poate face pe cineva nemuritor pentru ca Dumnezeu e nemuritor.