| Simon37 a întrebat:

7 Dovezi serioase ca Dumnezeu chiar exista:
1. Ati auzit de icoane facatoare de minuni? milioane de oameni s-au vindecat de cancer si alte boli pe care stiinta a reusit inca sa le vindece, doar atingand icoana respectiva.
2. Ati auzit de icoane care plang? Stiinta nu a reusit sa explice asta...
3. Lumina de la Ierusalim... In fiecare an, de Sf. Inviere se aprinde singura.
Cum explicati asta? a? Stiinta nu poate explica asa o minune.
4. Sfintele Moaste...
Trupurile Sfintilor nu putrezesc. De ce? Daca Dumnezeu nu exista, atunci de ce nu putrezesc? Stiinta nu poate explica nici asta.
Si apoi, milioane de oameni sunt vindecati de boli incurabile doar atingand sfintele moaste...
5. Rugaciunea.
De cate ori m-a rog pentru ceva chiar se intampla. Cum explicati asta?
6. Stigmata...
Stiinta n-a reusit sa explice nici asta
7. Posedari demonice
Asta cum se explica dupa "stiinta" voastra, ha? Daca diavolul nu exista, atunci cine ii poseda pe oamenii aia?
Si nu incepeti cu "epilepsie" ca nu e cazul.
Am vazut oameni posedati si nu au nici o legatura cu epilepsia. Vorbesc cu 3-4 voci in acelasi timp si tot felul.
Asa ca eu va sfatuiesc sa reconsiderati existenta lui Dumnezeu

37 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dragule, in afara de PUNCTUL 5 (rugaciunea) toate celelalte "minuni" insiruite de tine au in speta ALT TATA la obarsie decat DUMNEZEU. Un DUMNEZEU care spune SA NU VA INCHINATI la icoane (porunca a 2a) cum ar putea sa foloseasca un asa produs pentru minuni? Evident ca este DOAR o inselatorie umana sau DEMONICA. Si restul au aceiasi sursa din nefericire pentru tine.

| Simon37 explică (pentru danut):

Nu se inchina nimeni la icoane. ne inchinam la Dumnezeu. Icoanele sunt doar o fereatra catre El.

| danut a răspuns (pentru Simon37):

De ce iti trebuie "ferestre"? Este Dumnezeu un om care are "nevoie" de ceva ziduri si ferestre? A spus Dumnezeu ca are nevoie de "ferestre", unde ai citit tu asta?

| Simon37 explică (pentru danut):

N-am creat eu religia deci ce ma intrebi pe mine? eu pot sa ma rog si fara icoane.

| dragos38 a răspuns (pentru Simon37):

Si eu sunt un crestin ortodox,dar nu asa credul,divinitatea nu are nevoie de popi(intermediari), altare, cladiri inaltate pana in cer, si alte swouri religioase, sau moaste si cand colo is oase de caine.beahhhh.

| doctorandus a răspuns:

5. Roaga-te sa ajungi miliardar, in Euro. Da-mi de stire cand ai facut cinci miliarde de Euro. Nu, nu e un scop egoist, ca banii poti sa-i folosesti pentru milostenie.

| danay72 a răspuns:

Azi Dumnezeu nu mai face vindecari. Matei7:21-23

| Musique a răspuns:

Uite, acuma merg să mă spovedesc.
Baftă și ție...

| mODIN a răspuns:

1.Eu nu stiu pe nimeni care a fost vindecat de o boala incurabila datorita unei icoane.Eu cred ca e doar autosugestie! Si apropo, ai exagerat mult cand ai zis "milioane" si tu stii asta foarte bine.
2.Si icoanele hindu plang, ce dovedeste asta?
3.Nu stiu ce e aia, si sincer nici nu imi pasa.
4.Moastele sunt doar niste simple cadavre.E complet fals sa zici ca nu putrezesc.Acestea sunt acoperite si parfumate la greu.Repet,sunt doar niste cadavre.Si legat de minunile pe care le fac, la fel ca la 1.
5.NU exista posedari! Aste sunt doar in filme.Cand ai vazut tu vreodata un om posedat, chiar si la stiri? Cel mult bolnavi mintal.

| Mădă0611 a răspuns:

Uite un mare fan al postului de televiziune "Acaaaaaasăăăăăăă". smug
Nu m-am uitat la emisiune, dar sper ca ai vazut/auzit explicatia acelui doctor despre moaste, asta era in reclama.

1. Autosugestie.
2. Un doctor sau istalator din India a reusit si a fost acuzat si inchis pentru basfemie cand a zis ca apa de pe o icoana era dintr-o conducata de scurgere.
3. Stiinta a explicat-o, e chiar vechi trucul, de pe vremea grecilor se pare.
4. Post, ai auzit ce a zis doctorul. Cei care nu mananca sanatos se strica si vii. laughing devil
5. Autosugestie.
6. Boala psihica.
7. Boala psihica (tourette syndrome), autosugestie in cazul celor "sanatosi" dar crescuti intr-o familie extrem de religioasa, nu credincioasa, religioasa.

| Simon37 explică (pentru Mădă0611):

Elaboreaza. tu nici macar nu stii despre ce vorbesti ma
Raspunsurile tale sunt autosugestie, boli mentale, si trucuri. Eu ti-am prezentat dovezi serioase si asta e cel mai bun raspuns al tau? Jenant

Uita-te si tu macar pe youtube, google vezi ce e Stigmata, inainte sa scrii boala psihica. Nu e pe plan psihic

Asta e problema voastra ateilor. Cereti dovezi ca Dumenzeu exista si cand va sunt prezentate le respingeti. "asta nu se pune". ba normal ca se pune.

Adu arargumente serioase pentru fiecare caz in parte, cu link catre publicatii in jurnale stiintifice unde au fost dovedite alea a fi false si mai discutam.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Simon37):

Extraordinar! laughing
Ai raspunsurile mele, cum nu imi pari nou, trebuie sa le ai si in varianta "elaborata".
Doar despre stigmata n-am mai vorbit ca nu cred ca nu si le fac singuri, asa ca nu merita sa acord timp acelor circari, desi cuvantul e impropriu si e o jignire la adresa circarilor ca ei sunt sanatosi mintal si muncesc mult.

| Simon37 explică (pentru Mădă0611):

Eram sigur ca nu ai nimic. mai bine ridica steagul alb si taci din gura

| Mădă0611 a răspuns (pentru Simon37):

Ti-am raspuns la fiecare punct, daca nu intelegi nu e vina mea ca nu esti capabil sa cauti, si de "elaborat" n-am de ce, ca asa cum ziceam, nu cred ca esti nou pe site, esti un plictisit care face pe troll-ul. Eu n-am ce steag sa ridic ca nu cer dovezi crestinilor, la voi dovada e si ca x popa a prezis ca mormantul lui o sa fie loc de pelerinaj, mai bine numar o bila decat sa incerc sa conving pe cineva ca nu nu tot ce se crede ca e dovada chiar e dovada.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Simon37):

Iti dau eu exemplu pentru autosugestie. Tine mainile in fata, inchide ochii, si roaga-te la Dumnezeu sa ti le apropie. Repeta experimentul fara a te mai folosi de puterea divina, imagineaza-ti-le lipite. Acelasi rezultat:s-au atins involuntar(in cazul in care nu prezinti deficit mintal).

Acuma tu: Ce dovada ai ca in acei oameni intra demoni? Poti demonstra ca nu au boli psihice? Link/exemple/studii.

| Simon37 explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Da. dovada e destul de simpla. Dupa ce li se citesc Molitfele Sfantului Vasile isi revin la normal. Daca erau bolnavi mental, nu le trecea boala asa usor. Nici macar prin autosugestie. Din moment ca nu sunt capabili sa rationalizeze ce se intampla.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Simon37):

De unde stii ca acei oameni nu pot rationaliza? Ai fost si tu "posedat"?

| M25M a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu te obosi Mada, nu te obosi. Orice ai zice oricate argumente "elaborate" ai aduce totul e fals pentru ca nu este in concordanta cu Biblia, deci fata draga nu te obosi.E pe treaba lui.

| dragos38 a răspuns (pentru Simon37):

Cat despre posedatii,aia trebuie dusi la spital nu la Popi caci nu are ce sa le faca, au o boala psihica numita isterie si se trateaza cu medicamente, persoana isterica poseda mai multe personalitati, deorece mai multe grupe de nuclei neuronali se lupta pentru pozitia dominanta, asa se explica de ce persoana in cauza foloseste mai multe voci.toata lupta se duce in subconstient, acolo sunt inscrise multe defecte salbatice.
Isteria se manifesta prin crize de nervi, tipete, schimbari bruste de dispozitie. e.t.c. cand te vei casatori sa nu-ti iei vreo isterica, caci cine stie,

| Mădă0611 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

De obicei autosugestia e credinta adanc inradacinata in subconstient, ca de exemplu credinta ca dumnezeu/rugaciunea te vindeca, blesteme/vraji exista, te pedepseste dumnezeu daca nu faci nu stiu ce, de asta crestinilor le merge rau cand se departeaza de zeul lor sau pacatuiesc, de fapt se autopedepsesc.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Mădă0611):

Eh...nimeni nu incearca sa iasa din sfera religiilor. Daca ii spun lui Simon ca m-am vindecat de miopie doar repetandu-mi ca vad cum trebuie, imi da cu Biblia in cap!

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Aproape nimeni.

| milan9 a răspuns:

Inca o data spun, porunca a doua nu interzice icoanele, ci idolii paganilor, idoli care Ii faceau concurenta lui Dumneeu inlocuindu-l cu totul... sad

Deasupra Chivotului cu cele ZECE PORUNCI se aflau chiar ICOANELE ingerilor, ale heruvimilor, şi asta chiar LA PORUNCA LUI DUMNEZEU!

Asta înseamnă Că porunca a II-a se înţelege doar în evreilor de acum 3500 de ani, referindu-se doar la ELIMINAREA CONCURENŢEI, a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu!

Ea nu se refera nicidecum la eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii aveau zeci si zeci de obiecte de cult, inclusiv icoane recomandate chiar de Dumnezeu (tridimensionale chiar - "chipurile cioplite" ale heruvimilor din aur)…

| milan9 a răspuns:

Hristos îi trimite pe Apostoli în lume să predice SI SA FACA MINUNI:
Luca 9, 2 - Şi i-a trimis să propovăduiască împărăţia lui Dumnezeu şi să vindece pe cei bolnavi.

Posibilitatea de a a face minuni NU S-A ÎNCHEIAT odată cu apostolii, si tot la fel nici "propovăduirea împărăţiei lui Dumnezeu" nu s-a incheiat odata cu ei! Nici una din cele două nu s-a încheiat. Prin apostoli ele de abia au început.

| zurick a răspuns:

Multe lucruri nu aveau sens si nu puteau fi explicate acum destul de mult timp.De unde stii ca aceste minuni n-o sa aiba o explicatie stiintifica?
Pa, pa.

| sublime89 a răspuns:

S-au vindecat si cei cu membre amputate cand au atins acea icoana?

| ErrorFound a răspuns:

1. Arata-mi un caz in care macar un singur nefericit s-a vindecat de cancer.

2.Ba da, in India exista o statuie care lacrimeaza si vin saracii si o pupa. Pacat ca pe acea statuie pica apa de la o teava fisurata de la o toaleta de la etajul superior.

3.Si sfanta bricheta are un rol in asta. Am filmat altarul cand preotul a folosit bricheta.

4.Ba a explicat. Alimentatia din timpul vietii a facut ca oasele sa devina mult mai rezistente. Nu traiesti tu atat incat sa le vezi putrezind, dar altii n-o sa linga aceleasi oase ca tine, te asigur.

5.Si eu cand meditez schimb toate energiile din jur. N-am nevoie de meditatie, nu ma rog unei entitati inexistente si functioneaza. Totul tine de mine.

6. Stigmarea poate fi schingiuire facuta insasi de persoana in cauza.
Exista si o boala daca nu stiai, care nu lasa sangele sa se coaguleze de care a suferit si familia regala rusa. Ideea e ca mirul vostru nu e atat de bun pentru piele, si o astfel de iritatie provoaca iritatii foarte puternice. Uite o coincidenta, pe spatele mainilor si pe frunte va dati voi cu mir.

7.Nimeni. Nu e vorba de epilepsie, asa e. O criza de epilepsie se manifesta prin spume(la gura) asemanatoare turbarii, frisoane, spasme involuntare si pierderea cunostintei in unele cazuri.
Este vorba despre nebunie indusa, daca n-ai observat, numai crestinii si alti teisti sunt "posedati". Nebunia indusa de ideea dracului te face sa actionezi ca un tampit, pana vine preotul si cica "te salveaza".

Pai si eu fac un BeatBox excelent, scot cate 5-6 sunete in acelasi timp, deci ma poti considera posedat daca vrei.

Ma pai daca esti prost normal ca informatia nu vine la tine. Daca tu n ute documentezi si ramai PROST si INCULT, nu vin savantii sa-ti bage adevarul pe gat.
Daca tu nu vrei sa cercetezi, ramai cu ideea ca Dumnezeu exista si mori ca un sclav al propriei constinte.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut Simon!

Eu cred în existenţa lui Dumnezeu şi consider acest lucru important pentru fericirea în viaţă.

Bănuiesc că întrebările tale izvorăsc din dorinţa de ai conştientiza pe alţii că e raţional să creadă în existanţa Creatorului.

Dacă aşa stau lucrurile atunci probabil consideri important faptul de a asculta de sfaturile Bibliei în orice domeniu al vieţii.

Vreau să te îndemn să citeşti 2 Timotei 2:23-25 şi să te gândeşti cum ai putea aplica acest sfat în timp ce discuţi aici.

Cele bune!

| Simon37 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Foarte amuzant. alt ateu care nu stie decat sa insulte

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Simon37):

Ai citit atent comentariul meu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Sunt de acord cu icoanele facatoare de minuni. Cred si eu ca exista.

2. Se incadreaza de asemenea in prima categorie.

3. Lumina nici acum nu a fost explicata. Au incercat ei sa "explice" sau sa defaimeze obiceiul si pana si cei necredinciosi au vazut cu ochii lor cum se aprind singure acele torte si lumanari si cum aceasta lumina nu arde in primele 10-20 de secunde.

4. Nu e necesar sa intrebi de ce nu putrezesc sfintele moaste. Ci pur si simplu nu putrezesc. Pentru ca sunt sfinti.

5. Ai dreptate legat de rugaciune.

6. Asta asa este, Stigmata inca nu a fost explicata de stiinta.

7. Din pacate eu nu cred in asta. Un preot la un moment dat mi-a spus ca daca nu cred in posedari, dar cred in Dumnezeu, atunci niciodata nu mi se va intampla. De aici nu vreau sa cred in asa ceva.

O zi placuta!

| contαbαndonαt a răspuns:

Vai! Cata ura si impertinenta in vorbele dumneavoastra! Ce credeti ca faceti, stimabile? Va croiti singur drumul catre Iad? pentru ca, dati-mi voie sa va aduc la cunostinta, tartarul nu este un loc pentru cei slabi de inger! Asa nici realitatea in care, vrei nu vrei, esti nevoit s-asculti si parerea altora, o nimica toata, decat vreo 7 miliarde.Infern curat, nu?

| Crâstoşelul a răspuns:

Uite 7 dovezi ca monstru cu sarmalele exista

1 exista sarmalele

2 nu sunt inodore

3 nu sunt incolore

4 poti sa le mananci

5 sunt bune

6 le inghiti

7 poti crea un monstru din ele

si din asta reiese ca exista monstru cu sarmalele

| Calininio a răspuns:

1. Ai vazut tu asa ceva in persoana. Chiar crezi tot ce auzi? 2. Icoane care plang. Asta are si explicatie practica, si s-a si dezasamblat in fata camerei o astfel de icoana. Avea niste furtunase si o pompa. Nimic greu de inteles. 3. De fosfor alb ai auzit? Nu se vede pe fitil si se aprinde instantaneu in contact cu aerul umed. 4. Ce moaste? de mumii ai auzit? Se intampla exact acelasi lucru. Imbalsamare completa. 5. In primul rand, este "ma" si nu "m-a". Experientele "personale" nu reprezinta nici un fel de dovada. Si eu cand ma rog la Monstrul Zburator de Spaghete vad numai Tortelini in fata ochilor si simt miros de Pizza Calzone. 6. Stigmata... exista boli care-ti fac urina albasta. Si oricine isi poate maslui urmele. 7. Ce posedari demonice, omule? Sa nu incepi cu "posedari demonice" ca nu e cazul. Explica-mi tu mie unde ai vazut oameni posedati care vorbesc 4 voci in acelasi timp. Eu te sfatuiesc sa iti reconsideri inteligenta.

| Orson a răspuns:

Simonel prietene iti sugerez sa mai deschizi o carte sau sa iti petreci o ora pe Wikipedia.

| Simon37 explică (pentru Orson):

Irelevant. daca vrei sa postezi un raspuns, macar citeste inainte ce am scris euwinking

| dragos38 a răspuns (pentru Simon37):

Icoanele care plang este o escrocherie a popilor.O relatare istorica de pe timpul Tarului Petru I spune asa ''Intr-una din catedralele din Petersburg icoana Maici Domnului a inceput deodata sa planga deoarece unora nu le era pe plac raduielile introduse de Tar,atunci Petru I a trimis un ordin parohului in care se spunea''Poruncesc ca pe viitor Maica Domnului sa nu mai planga,daca Maica Domnului va mai plange,posterioarele popilor vor plange cu sange'' desi ordinul n-a fost dat icoanei,ci parohului,plansul a incetat imediat,ca sa vezi dracie.
Iar cu lumina de la Ierusalim (Filtrul lumanarii este curatat, inmuiat intr-o solutie de fosfor alb si sulfura de carbon, dupa un anumit timp lumanarea se aprinde singura, Sulfura de carbon impiedica inflamarea fosforului si de aceea lumanarea nu se aprinde dintr-o data, ci abia dupa ce sulfura de carbon s-a volatizat. Cercetatorul grec Michel Kalopoulos, a demonstrat asta intr-o emisiune in direct la televiziunea greaca poti sa te uiti si tu http://www.youtobe.com/watch?v=S66f87b05oM