| Theo94 a întrebat:

Am auzit ca planeta nu este condusa de cei mai inteligenti oameni din lume, daca este adevarat de ce se intampla asta?
Am auzit asta intr-un podcast.

8 răspunsuri:
| Raressssss222233337777 a răspuns:

Cel mai bun raspuns ar fi faptul ca stramosii nostri ( nu doar ai romanilor ), spuneau ca un conducator nu trebuie sa fie doar inteligent. Inteligenta nu inseamna maretie. Nu inseamna ca inteligenta nu conta, insa nu era pusa in prim plan dar calitati precum un caracter bun si virtutea erau considerate cruciale.

| Osneros a răspuns:

Cum sa fie adevarat? Imposibil! Blasfemie!

Veorica prim-ministru

| Celcestietot a răspuns:

Pentru că se pregătește venirea lui Antihrist.

| Bizon95 a răspuns:

Planeta nu e condusa de nimeni, tarile sunt conduse de politicieni care sunt cei mai "inteligenti" in politica, inclusiv diverse federatii (SUA, UE, Russia)

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

Trump nu e inteligent in politica nici cu ghilimele

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Dap, ASA E
insa a fost destul de "inteligent" sa puna mana pe putere

| RAY a răspuns:

Conducatori sunt precum sunt alegatori care i-au ales, tu vezi multa lume inteligenta?

| Simpatic a răspuns:

Teoria conspiratiei zice ca lumea este condusa de noua elita mondiala, nu cred ca nu ai auzit de ei pana acum happy
daca aceasta teorie este reala (sa zicem ca da), atunci nu politicienii sunt cei mai puternici oameni dintr-un stat, caci si ei au conducatorii lor... vorbim aici de la masoni cu gradul cel mai mare pana la totfelul de familii de magnati ai lumii, este stiut cazul familiilor din statele unite evreii care detin bancile cele mai mari!
deci nu este sinonim a fi puternic cu a fi cel mai inteligent din lume! dar daca ai domeniu de activitate si cunostinte si altii au nevoie de tine, cel puternic trage sforile el nu trebuie sa fie cel care gandeste cum sa trimita o racheta din punctul A in B, el poate finanta acest proiect!
faptul ca nu stim cine este elita mondiala ci doar se pot face speculatii este si pentru ca nu exista liste publice cu acestia, sunt oameni puternici din domenii de la militar pana la conducatori de mega-uzine sau mai stiu ce detinatori de petrol, fabrici din domeniu farmaceutic etc DACA NU STIM CINE SUNT NU INSEAMNA CA EI NU EXISTA SAU NU ESTE ADEVARATA ACEASTA TEORIE, in fond nu se doreste sa se afle si nici nu avem acces la aceste informatii, cei mai puternici oameni nu sunt cei care sunt aruncati in fata mass-media, nu sunt cei care chipurile declara razboaie pe la tv, sunt cei care deschis sau inchid razboaie din spate, din umbra, de ce? pentru ca pot face asta.