| J7anine a întrebat:

Cum se face un podcast?

Răspuns Câştigător
carla
| carla a răspuns:

Podcasting este o metodă de distribuţie a fişierelor în format multimedia. Fişierele pot fi descărcate şi redate pe echipamente mobile sau calculatoare ce acceptă formatul în care acestea au fost create. Un autor de podcast este de obicei denumit podcaster.

1 răspuns:
| georgehari a răspuns:

Trebuie să te pricepi la audio (Audacity e un program gratuit). Faci montajul, îl exporţi ca MP3 şi îl încarci într-un catalog de podcast-uri. Dacă ai un blog, există utilităţi pentru a difuza podcast-uri în mod regulat şi pentru a le da posibilitatea utilizatorilor să se aboneze la ele.