| anonim_4396 a întrebat:

Am citit intr-un ziar ca Petru Groza a lasat o avere enorma in urma sa, dupa cum bine stim a fost prim-ministru a guvernului comunist in anii 1945-1952, guvern care sustinea ca (,) comunismul este o societate egalitarista in care nu exista proprietate si ca in comunism toate bunurile apartin poporului, ma intreb si eu de unde a avut acest "pro-motor" al comunismuluil in Romania comunista avere?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca si ala a fost comunism inseamna ca papa pius a fo fomeie

| harciog a răspuns:

Nu prea sint atras de o istorie contrafacuta, intr-un timp cind se sapau unii pe altii dupa modelul rusesc Trotki care a murit cu capul zdrobit de un piolet de alpinism in propriul pat.Ma mira ca rusii n-au intervenit cu explicatia ca a incercat sa-si escaladeze patul.

| Dumnezău a răspuns:

Petru Groza, in afara de a fi un degenerat comunist, era si mosier.Bineinteles,comunismul roman, la fel ca cel stalinist, a fost si el degenerat, egalitarismul fiind fix canci.Groza avea o sumedenie de pamanturi, ce s-au valorificat, cu putin inainte de instaurarea sa, din senin, adica le-a crescut valoarea.Era si om de afaceri si mosier.Un naiv intrat in politica, ce invartea banisorii cu mult spor. Avea bani multi inca de pe vremea cand legionarii si regalistii se omorau si injurau intre ei.

| Hombre a răspuns:

Mai neica a avut doua case, una in Deva si alta la o mica "mosie" de cateva hectare, dar cu multe obiecte de valoare in ele. O curva de om care pentru a se mentine in functie era in stare de tot felul de tertipuri si umilinte. Iata ce scrie in notele lui politice cum la cucerit pe Stalin- „M-am apropiat de el. Acesta stătea pe un soi de cotineaţă, ceva mai înaltă ca podeaua. M-am aruncat în genunchi, i-am sărutat picioarele şi i-am spus: În sfârşit mi-am atins idealul de mic copil. Ziua asta va fi cea mai frumoasă zi din viaţa mea. Stalin, vădit impresionat, m-a luat de braţ, m-a ridicat, m-a îmbrăţişat. Îi făcuse o impresie deosebită circul meu şi pe urmă l-am câştigat. Eram un teatralist fără pereche!". Ca sa vezi ce soi de căcănari a mai condus si tara asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dumnezău):

Doamne ma faci sa rad, vrei sa spui ca la conducerea partidului comunist erau afacerisiti burghezi?

| Hombre a răspuns:

Nu, trebuie deshumat si plantat in America si Anglia sa se inmulteasca si sa-i conduca si pe ei fu*tu-i gât ca ei ne-a dat pe mâna rusilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Pace tie scriitorule! ai un zaibar mana'nataia

| sabin89 a răspuns:

Poate ziarul in care ai citit minte (ca o gazeta americana), mai stii?