| Wehrmacht a întrebat:

Am cumparat o sticla de electrolit Divvos.Pe ea scrie "Amestec de apa distilata si acizi" iar pe site scrie "Amestec de apa distilata si acid sulfuric". Exista vreo metoda prin care sa vad daca este doar H2SO4 si H2O sau mai contine si alt acid?

3 răspunsuri:
| XxStefanIulianxX a răspuns:

Pai poti invatand chimie sa cumperi anumite substante si sa incepi sa faci combinatii(aceste combinatii sunt facute dupa ce pe caiet ai calculat masa de substanta necesara pentru a avea loc reactia)Daca dupa reactii produsii de reactie sunt aceiasi ca pe caiet atunci ai acid sulfuric.Chimia de a 7-a

| Wehrmacht explică (pentru XxStefanIulianxX):

Da? Spune-mi tu de unde sa cumpar SO3.E impracticabil.Mai merge sa fac un HNO3 cu NaNO3 si H2SO4 sau un HCl cu NaCl si H2SO4 da' sa faci H2SO4 acasa e chiar impracticabil.

| XxStefanIulianxX a răspuns (pentru Wehrmacht):

Alta metoda ar fi sa ii dai sticla unui chimist si sa iti afle din ce substante este compusa acel Amestec de apa distilata si acizi.