| Marcian a întrebat:

Am o teorie:
Timpul este infinit(ceva va exista pentru totdeauna si ceva a existat din totdeauna), spatiul este infinit(Universul sau alte universe se intind le infinit, particulele sunt formate din alte particile si din alte particule si din alte particule la infinit) in concluzie suntem formati si inconjurati de infinit.Infinitul nu are logica, nu are sens.Noi suntem inconjurati de infinit, formati din infinit deci nici noi nu avem logica, nu avem sens.Noi existam oricum deci logica, sensul sunt gresite deci orice este posibil.
Explicatia este cam vaga dar totusi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| costi a răspuns:

Salut, daca infinitul nu ar avea logica, nu ar mai exista teoria multimilor. unul dintre scopurile teoriei multimilor asta este, sa poti sa te descurci cumva cu acest concept de infinit. am mai explicat asta: conceptul de infinit nu poate fi discutat decat punand in contrast doua multimi infinite si comparandu-le, niciodata numarand (pentru ca numararea este un proces finit in esenta si este greu sa te descurci cu multimi care nu pot fi 'numarate').
apoi, e o mica problema cu universul asta infinit. undeva pe youtube povestea cineva ca odata, maharishi mahesh yogi a fost intrebat: universul este infinit? el a raspuns: aproapehappy de ce aproape? pentru ca este in expansiune. un raspuns cat se poate de concludent, pentru ca de fapt iti poti imagina universul asa: un balon care se tot umfla si care se tot umfla. si un balon, o sfera care se tot umfla e de fapt un plan infinit. si acum o sa mi se dea la cap: hai mai ma lasi? cum sa fie o sfera un lpan, nu vezi ca o sfera e curbata si un lpan nu e? ba da, vad, dar sa ma explic: daca iei o foaie de hartie in minte (nu una fizica) si mai adaugi un punct imaginar in afara ei si lipesti toate extremitatile foii in acel punct, obtii o sfera. e clar ca au aceeasi infinitate de puncte amandoua. e ceea ce se numeste compactificarea planului. la ce este ea buna, o sa ne intrebam. pai o sfera o poti tine in mana, te opti juca cu ea, daca e plina e o bila si poti sa o rostogolesti, deci o poti manipula in fel si chip, cu alte cuvinte poti cumva tine infinitul in mana, si el tot infinit ramane. pe cand un plan infinit este atat de greu manipulabil, imaginea unui plan infinit nu o sa-ti ofere niciodata o imagine globala. deci universul este infinit, dar este practic ca un plan in expansiune, numai ca expansiunea o poti vedea pe o sfera, pe un balon in expasniune, altfel nu ar fi fost nicio sansa sa se observe de pe pamant ca universul este in expansiune. daca s-ar fi extins liniar (adica in plan), expansiunea de langa noi ar fi fost insesizabila, pentru ca este expansiune la scara cosmica, pe cans asa, pe o sfera, o putem observa cu instrumente puternice. asa ca infinitul chiar are un sens, mai ales cand il compactifici pe o sfera.
asa ca de la 'infinitul nu are logica, nu are sens', intrebarea ta nu mai are senstongue

17 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Ceea ce nu are logica este Nimicul Absolut. Infinitul este un intreg, iar noi suntem parti finite din infinit, dar infinitul mai contine si alte parti(potentialul). Noi nu putem intelege infinitul(infinitul poate fi inteles doar de infinit) noi fiind parti finite, dar asta nu inseamna ca nu are logica. Generatiile de maine cat si necunoscutul(tot ce se desfasoara in timp)sunt potentialul. Tot ce se desfasoara in timp are logica. Ce este in afara timpului nu are logica, deoarece nu mai suporta transformari(este un intreg).

| syme a răspuns:

Marcian,
Teoria ta cu timpul și universul infinit nu este susținută nici de știință și nici de logică. Din punct de vedere științific avem motive să credem că universul (timpul și spațiul) își are oribinea în Big Bang. Din punct de vedere logic, nu poate exista o infinitate acuală în timp (dacă timpul ar fi infinit, înainte de ziua de astăzi ar fi trebuit să treacă un infinit de zile, dar un infinit de zile nu pot trece în mod real, așa că timpul nu poate fi infinit).

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pornesti de la o premisa gresita, respectiv aceea ca noi suntem formati din infinit, ceea ce nu este adevarat. Fiecare fiinta ori lucru este ceva finit, atat cantitativ cat si in timp.
Pornind de la o premisa falsa ajungi la concluzii false, acelea ca nici noi si nici logica nu are sens. Numai bine!

| shadovv a răspuns:

Te bagi foarte mult in relativitate. Parerea mea:
Nu ai viziune! De ce spui ca infinitul nu are logica? Infinitul e la fel de logic ca particulele din care esti alcatuit. Apropo tu nu esti facut dintr un numar infinit de particule ci dintr un numar limitat de particule... Despre "orice este posibil" e total adevarat. Pentru orice eveniment exista x% sanse sa se intample, niciodata 0%.

| andre999 a răspuns:

Normal ca nu are sens daca il excluzi pe Dumnezeu. El este de fapt infinitul, el este tot si in esenta si noi facem parte din acest tot deci din Dumnezeu. Dumnezeu nu a creat ceva fara scop noi nu suntem o greseala a Creatorului avem un scop si un drum bine definit numai ca trebuie sa-l urmam pe Iisus Hristos pentru a ajunge la Tata si astfel a ne reintregi in Dumnezeu. Scopul nostru in infinita Creatie este sa-l gasim pe Dumnezeu dupa aia mai vedem.
Ps Inca nu stim daca particulele din care noi suntem formati sunt infinite, asta incearca sa demonstreze cei de CERN ca ar fi o particula de la care totul a pornit si ca nu sunt infinite.

| fabiola a răspuns:

Nu putem spune ca infinitul nu are logica.Raspunde-ti intai ce este logica si ce este infinitul. Mi-ar place sa discutam pe aceasta tema!

| karellen a răspuns:

E ca si cum ai spune "suntem formati din atomi, atomii nu sunt inteligenti, ergo nici noi nu suntem inteligenti".
intregul este diferit de parte. sistemul nu se confunda cu elementele componentewinking

| luana1 a răspuns:

Infinitatea este formata din lucruri finite, bine conturate in timp si spatiu, interdependente si care coexista in virtutea unor legi la fel de bine definite.Multumit?

| luana1 a răspuns:

Intreaba-te mai bine, ce anume le tine impreuna?!

Răspuns utilizator avertizat
| DanielJackson a răspuns:

E buna teoria ta. doar la sensul nostru e altfel, sensul nostru e de asemenea sa fim la infinit.

| Pufuleti a răspuns:

E cam ciudata teoria ta sau ai formulat-o tu cam ciudat.
Infinitul e fara indoiala cea mai stranie idee pe care au avut-o vreodata oamenii.
Nu o sa incep sa iti vorbesc prea mult despre infinit, dar iti recomand o carte care pe mine m-a mai pus pe ganduri: Cartea Infinitului (John D. Barrow). O sa gasesti acolo destule chestii interesante (infinitul d. p. d. v matematic, fizic, teologic) si de ce nu, multe raspunsuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca am fi considerati e infiniti, inseamna ca suntem formati din infinit? Infinitul nu are logica?
Sunt cateva(mai mult) chestii care nu se leaga si iti scapa unele aspecte. Esti confuz asupra lor asa ca te sfatuiesc sa studiezi mai profund.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numim logic cea ce cunoastem precis.Ilogica e, dupa cum spunea-i, existenta noastra finita intru infinitate. Dar daca infinitatea nu-i decit pentru orizonturile noastre atunci ilogicul existentei ar putea fi logic, al dracului de logic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, daca e sa gandim logik, stiinta si religia se completeaza reciproc.Parerea mea este ca totul are un sens si un rost si ca mintea omului nu este capabila sa inteleaga o asa ratiune divina.Orikm.cu ce ne'ar ajuta daca am merge pe o alta planeta? Daca am merge pe o alta planeta, e clar ca acolo se poate trai si exista viata, poate vom da toti oamenii/extraterestii de acolo peste kp lasandu'i fara explicatsii si ff confuzi.La fel si ca timpu'? De ce sa ne intereseze? Un lucru e cert:trece, nu sta in loc.Noi traim ca sufletul nu cu mintea, prin suflet trec toate sentimentele posibile, mintea nu face decat sa intareask ideea.Multsi ati spune ca mintea e totul, dar eu nu sunt de acord, poate uneori ar trebui sa punem sufletul in fata mintii si sa lasam lucrurrile asa km timpul decide.Asta este logik mea, in loc sa stam sa ne chinuim mintitle ca intrebari de genu':"Ce se afla in vid?"...mai bine am sta si ne'am preocupa de intrebarile de genu':"De ce lumea devine din ce in ce mai rea?"...fiekre ca parerea lui chiar daca stiu ca de unii poate fi aprobata de altii nu.

Take care
:*:XVuLpItSsA aRgInTtIe:*:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu prea pot explica teoria statietii. dar cred ca am inteles-o din spusele tale!

| Anaconda_7790 a răspuns:

Eu in felul acesta concep...
suntem niste drepte identice cu altele(din matematica)... daca suntem drepte identice atunci avem o multime de solutii...
Si presupun ca aceste teoreme f imp descoperite sunt niste solutii
deci noi suntem inca in cautarea infinitului daca intelegi(cam greu de zis big grin )