| cristi202 a întrebat:

Argumente in favoarea existentei lui Dumnezeu. Episodul I.
Introducere. Am sa aduc aici, nu stiu cit timp de acum incolo, pentru ca exista multe argumente care ar trebui sa dea de gindit unei minti deschise, cele mai plauzibile argumente in favoarea existentei lui Dumnezeu. Si aceasta pentru ca mai mereu, chiar daca am adus unele argumente, mi s-a spus ca nu sunt argumente reale. M-am cam saturat sa tot aud ca nu e adevarat ce zic, desi, cel mai adesea aduc in discutie fapte sau imprejurari in care Dumnezeu si-a demonstrat existenta, deci nu e ceva nascocit doar in mintea mea. Daca cineva mai are de gind sa zica asa ceva, vreau aici o argumentatie serioasa. De exemplu, eu as putea argumenta ca troleibuzele pot circula pe toate soselele unui oras. Sa zicem ca eu consider a fi adevarat asta, desi nu e, si argumentele mele nu sunt plauzibile. Cei care vor sa imi demonstreze ca nu e asa, nu doar sa spuna ca gresesc, ci sa imi si demonstreze ca troleibuzele circula doar pe acolo unde au firele de alimentare, si ca nu pot iesi din cadrul lor. Doar asa vor avea dreptul sa spuna ca Dumnezeu nu exista si ca eu ma insel. Deci, as vrea sa fie clar, la fiecare argument adus de mine, vreau cite un contraargument (sau mai multe). Hai sa vedem cine poate demonstra ca ceea ce crede e adevarat. Eu cred ca pot demonstra ca Dumnezeu exista.
Argumentul 1.
Exista un loc undeva in Palestina, un mormint care este gol. Isus Hristos a fost pus in el si a inviat, dupa cum zice credinta crestina, deci nu are cum sa fie intr-un mormint.
Fapte: Isus Hristos a prezis ca va muri si va invia a treia zi. Dupa toata vilva care a facut-o, conducatorii religiosi ai evreilor, ca sa nu se complice si mai mult lucrurile, au cerut lui Pilat, guvernatorul roman al Iudeii in acea vreme sa puna o straja la mormint. Hristos a fost pus in mormint, mormintul inchis cu o piatra mare care era sigilata cu sigiliul roman, si o paza romana facea de straja acolo. In noaptea de simbata spre duminica, soldatii au relatat coducatorilor religiosi evrei ca s-a zguduit pamintul, si a aparut o lumina mare, care i-a inspaimintat si i-a pus pe fuga. Cert este ca duminica dimineata, a treia zi de la moartea lui Isus Hristos, mormintul lui a fost gol. Asa l-au gasit femeile ce au mers sa imbalsameze trupul lui Isus.
Probabilitati:
1) Totul este o poveste, un mit. Isus nici nu a existat. Contraargument: exista o multitudine de manuscrise care confirma existenta lui Isus Hristos, dei a fost o persoana reala, istorica. Aduc in discutie doar citeva referiri. Istoricul Iosefus Flavius a spus: "„Cam în timpul acesta s-a ridicat Isus, un om înţelept dacă este corect să-l numim om, deoarece el era un făcător de lucruri minunate, un aşa învăţător încât oamenii primeau adevărul cu plăcere. El a atras la el pe mulţi evrei cât şi pe mulţi dintre neamuri. El era Hristosul, şi atunci când Pilat, la sugestia fruntaşilor noştri, l-a condamnat la moarte de cruce, cei care l-au iubit de la început nu l-au părăsit, căci el li s-a arătat viu din nou a treia zi; după cum profeţii divini proorociseră aceste lucruri şi alte mii de lucruri minunate despre el. Şi gruparea creştinilor, numiţi astfel după numele lui, nu s-au stins până azi." Tacit, senator si istoric roman: "Dar nici efort uman, nici mărinimia împăratului, nici înduplecarea zeilor nu a pus capăt scandaloasei idei potrivit căreia incendiul ar fi fost ordonat. De aceea, ca să pună capăt zvonului, Nero a substituit vina şi i-a pedepsit în cele mai neobişnuite feluri pe cei urâţi pentru faptele lor ruşinoase, pe care mulţimea îi numea „creştini". Fondatorul acestui nume, Hristos, a fost executat de procuratorul Ponţiu Pilat în timpul domniei lui Tiberiu. Ţinută în frâu pentru un timp, superstiţia mortală a erupt nu numai în Iudeea, originea acestui rău, ci şi în oraşul Roma, unde toate lucrurile oribile şi ruşinoase se întâlnesc unul cu altul şi câştigă adepţi." Josephus, istoric evreu: Dar acest Ananus junior, care, după cum spusesem mai înainte, a primit marea preoţie, era un om îndrăzneţ din fire şi foarte insolent; făcea parte de asemenea din tabăra Saducheilor, care sunt foarte rigizi în a-i judeca pe încălcătorii de lege, cei mai rigizi dintre toţi iudeii, aşa cum am văzut; de aceea, când Ananus se văzuse ajuns în această poziţie, gândi că acum are ocazia [să-şi exercite autoritatea]. Festus era mort, iar Albinus era pe drum; aşa că convoca sanhedrinul judecătorilor, şi i-a adus în faţa lor pe fratele lui Isus, care era numit Hristos, şi al cărui nume era Iacob şi pe alţii [sau pe tovarăşii lui]; şi, după ce a formulat acuzaţii împotriva lor ca fiind călcători ai legii, i-a dat să fie pietruiţi: dar în ceea ce-i priveşte pe cei mai cinstiţi dintre cetăţeni, sensibili la încălcări ale legii, nu le-a plăcut ceea ce se făcuse". Eu am adus trei argumente ale istoricitatii lui Isus Hristos, ele sunt nespus mai multe, si pot fi gasite in cartea "El a umblat printre noi" de Josh McDowell, o carte stufoasa care prezinta numai documente ce atesta istoric existenta lui isus Hristos.
2) Ucenicii au furat trupul lui Isus Hristos si l-au ascuns. Contraargument: cum au trecut ucenicii de garda romana, cind se stie care era disciplina romana, si in caz ca trupul disparea, ei ar fi platit cu moartea? Deci nu poate fi vorba ca garda romana ar fi dormit, mai ales si ca mormintul era pecetluit. Si cum ar fi vestit ei in toata lumea invierea Lui, daca stiau ca totul e o inselaciune? Din cei 12, 11 au mers pina la moarte pentru credinta in invierea lui Isus Hristos. Ce a determinat acest lucru, daca ei i-au furat corpul?
3) Isus s-a trezit din letargie, a iesit din mormint, si s-a aratat ucenicilor, facindu-i sa creada ca a inviat. Din nou, problema mormintului sigilat si a garzii romane. Si cum ar fi putut un om ce a fost crucificat, slabit de pe urma ranilor, sa se arate la 12 oameni ca si cind ar fi biruitorul Mortii, schimbindu-le total atitudinea, facindu-i din fricosi, indrazneti?
4) Isus chiar a inviat. Doar asa se poate explica imensa piatra de la mormint data la o parte, straja romana disparuta, schimbarea psihologica a ucenicilor (daca nu era ceva real, nu ar fi reusit sa rapindeasca acest adevar in lumea intreaga) si tacerea conducatorilor religiosi evrei.
Un mare procuror, profesor la renumita universitate Harvard, a incercat cindva sa ia faptele si martorii exact cum se face la un proces. a luat in parte marturia femeilor, a ucenicilor, a soldatilor, a conducatorilor evrei, si nu a putut decit sa traga concluzia, sa delibereze ca Isus Hristos a inviat, ca nu poti, dupa ce vezi toate faptele, sa ajungi la alta concluzie.
Intrebare: daca Isus Hristos nu a inviat, de ce mormintul Lui a fost gol a treia zi de la moartea Sa?
Pe parcurs, vom trece de la argumentele istorice la altele mai "palpabile". Rabdare sa aveti doar.
Va urma.

67 răspunsuri:
| Raengar a răspuns:

@reynar vezi ca in hronograful lui chedrinos scrie ca acele 7 zile nu sunt 7 zile la propriu pentru ca o zi la Dumnezeu poate trece ca o mie de ani pentru oameni
legat de Invierea Mantuitorului cea mai mare dovada este lumina sfanta care vine la Ierusalim de Pasti
Si sa nu-mi spui ca e fosfor alb ca fosforul alb a fost descoperit in 1669 ori minunea sa manifestat prima data si a fost trecuta in documente de catre egumenul rus Daniel in 1106
Plus ca flacara nu arde pentru aprox. 30 de minute

| Raengar a răspuns:

@reynar eu vorbesc de ortodocsi nu de catolici daca nu ma crezi cauta ca, catolicii au facut cruciadele si tot ei au ars pe rug si vrajitoarele
legat de faptul ca vrei sa te faci doctor Dumnezeu sa-ti ajute ca nu e un lucru mic sa salvezi atatia oameni
legat de faptul ca flacara nu arde
tatal meu este chimist si l-am intrebat despre reactia binecunoscuta a fosforului alb galbui
are o reactie puternic exoterma deci cu oirce intra in contact arde inclusiv pielea
si chiar daca nu ar fi asa cum iti explici ca timp de 563 de ani
de la prima datare istorice trecuta in documente pana in 1669 cand a fost descoperit fosofrul alb minunea s-a petrecut
legat de argumente din biblie ce ti-am zis de hronograf nu e din biblie nu face parte din ea este doar o carte care explica
oricum daca nu vrrei sa crezi treaba ta nimeni nu te obliga faci cum vrei e viata ta de asta Dumnezeu ne-a lasat liberul arbitru si nu ne-a facut sa ne controleze ca pe niste robotei de asta avem si ratiune
Legat de disturbed ascult ce muzica doresc asta este doar prblema mea

| Raengar a răspuns:

@Reynar imi place ca acum negi si faptele istorice sub pretextul ca nu ai chef de argumente

| just1puya a răspuns:

Părerea mea este că flacăra de la Ierusalim din noaptea paştelui spune foarte multe despre existenţa Lui Dumnezeu!

| Reynar a răspuns:

Religia crestina se bazeaza pe Biblie ok? Biblia se bazeaza pe Dumnezeu, iar Dumnezeu se bazeaza pe credinta. Eu nu cred. Este chiar atat de simplu.
Citand din Biblie e si cum ai fi redactor sef la o revista, apoi citezi din propria ta revista ca sa iti sustii argumentele. Nu prea merge, intelegi? Si in plus, de ce numai ateii sa iti dea argumente convingatoare ca Dumnezeu nu exista. Da-mi tu mie argumentele convingatoare ca el exista, fara a aduce in discutie biblia si numarul de credinciosii, pentru ca avem multi prosti in lume (dovada si rezultatele de la BAC). Si in plus, gandeste-te putin, de ce ar vrea cineva sa fie ateu? Crezi ca ne este mai bine stiind ca nu o sa-i mai vedem niciodata pe cei dragi? Ca habar nu avem ce se intampla dupa moarte? Si te rog, nu incerca sa ma iluminezi acum tu cu ce se intampla despre moarte, stiu deja basmul.
Pe langa toate astea, gandeste-te daca te-ai fi nascut in India? Nu ai fi crezut in alt Dumnezeu? Nu ai fi fost invatat de mic despre o cu totul alta religie si ai fost adeptul ei incet, incet? Ce s-ar fi intamplat atunci? Ajungeai in iad pentru ca nu te rugai la Zeul corect? si asta doar pentru ca te-ai nascut in tara potrivita? Nu mi se pare un gest plin de iubire din partea lui Dumnezeu sa te trimita in iad pentru ca te-ai nascut in tara gresita si te inchinai la ce zeul gresit, si asta doar pentru ca asa ai fost invatat; care ar fi fost vina ta in cazul asta?

| Reynar a răspuns:

@Raengar : in primul rand, da o sa zic ca e fosfor alb/galbui. In al doilea rand: "flacare nu arde in primele minute"? Tot ce am vazut eu sunt niste oameni care trec rapid mana prin flacara si eventual isi dau foarte repede cu flacara pe fata; lucruri care le gasesti si la circ de altfel (vezi si oamenii care merg pe carbuni incinsi, inghit sabii de foc, etc. cred ca o sa-ti placa, sunt multe minuni pe-acolo). Si ti-am zis, nu vreau argumente din Biblie. Ma intreb, ca te vad ca asculti Disturbed, macar intelegi ceva din mesajul melodiilor lor? Pentru ca vad ca din partea mea nu ai prins mesajul.
Si pe sistemul "dumnezeu se uita la fapte, nu doar la vorbe in vant" sunt curios ce o sa patesc eu, un ateu nenorocit care vrea sa devina doctor pentru a salva oameni.
Si mai pun o intrebare acum: ce spuneti de Cruciade oameni buni? Cand s-au dus credinciosii lui Dumnezeu cel iertator sa omoare in stanga si in dreapta pentru a recupera "orasul sfant". Dar de Vanatorile de vrajitoare? Arderea pe rug, inchizitia...mai dau exemple? Dupa parerea mea religia a omorat mai multi oameni decat orice alt lucru de pe planeta asta.

| Reynar a răspuns:

@Raengar: In caz ca nu te-ai prins, fosforul alb/galbui e folosit doar pentru a da foc unei lumanari. Nu arzi fosforul ore intregi... legat de dovezile istorice... ma abtin. este abtinere nu pentru ca n-am argumente, ci pentru ca nu am chef s-o iau de la capat). Cauta pe youtube: George Carlin - Religion si o sa vezi aproximativ toate gandurile mele in acel videoclip