| sIncognito a întrebat:

Cam tarzie ora, dar taman acum mi-a venit ideea.

Voi ce principii aveti in viata?

Poate nu aveti un set de reguli constiente in minte. Principiile se dobandesc in urma educatiei si a experientelor. Cele ce-s urmase unei experiente subiective (adica nu-s legate de traditii, obiceiuri ori de bun simt) survin, de obicei, ca un mecanism de aparare pentru viitor.
Cele provenite de pe urma educatiei sunt bine cunoscute in lume si nu asta ma intereseaza.

Ati putea sa le spuneti pe cele ce le-ati creat voi, ca rezultat al experientelor voastre personale?

Spre exemplu:
"Am tras prea mult de o relatie amicala ori romantica ce a sfarsit oricum in paragini, asadar drept principiu nu insist acolo unde relatia degenereaza daca celalalt om nu se implica."

Imi doresc cat mai multe raspunsuri caci vreau sa scriu ceva pe tema asta. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am început sa identific persoana din fata mea și hotărăsc repede dacă mai stau sau plec. Nu prea ii înghit pe cei care-mi pierd vremea, plus ca sunt și cam toxici. Deci...

6 răspunsuri:
| anonimaalee29 a răspuns:

Am mers pe principiul "La un moment dat trebuie sa iti gasesti sufletul pereche, ai rabdare si protejeaza ti sufletul pana atunci" si acum am dat de acel baiat super ok care ma iubeste, ma apreciaza. Nu mi am pierdut increderea cum fac alte fete si zic "o sa mor singura sau cu 10 pisici" laughing
Legat de prietenii, nu am avut niciodata un principiu anume, dar pot spune ca eu cred doar in iubire, nu si in prietenie, 99% din persoane sunt "serpi", cum e moda sa se spuna acum. Si eu nu am descoperit o persoana sa faca parte sin acel 1%.
Legat de scoala, si cu asta inchei, cam toti profesorii ma descurajeaza ca nu o sa fac mare lucru in viata, dar niciunul dintre ei nu m-a intrebat ce planuri de viitor am, ce vise am, ca sa stie ei daca voi avea un viitor stralucit sau nu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonimaalee29):

Si care-ti sunt visele?

| anonimaalee29 a răspuns:

Pai orice le spuneam profesorilor ca vreau sa devin, imi spuneau "nu poti, e prea greu" si acum vreau sa fac o facultate care sa imi placa, si sa am un job bine platit. Cam ce isi doreste orice om. Sa ma asez la casa mea, sa imi intemeiez o familie. Adica nimic prea special.

| sIncognito explică (pentru anonimaalee29):

Ce facultate?

| Panamax a răspuns:

Nu este nimic nou sub soare.Totul s-a mai spus si s-a scris de cel putin 1000 de ori.
Ca tu ai ramas in urma, este alta poveste.

| anonimaalee29 a răspuns (pentru sIncognito):

Inca nu m-am decis...