| onuțadeea a întrebat:

Bună seara, TPU! are cineva idee din ce părți ale Globului poate fi văzută steaua UY SCUTI (cea mai mare din Univers)?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Constelatia din care face parte UY Scuti se vede din SUA, (mai exact, din mijlocul Statelor Unite), de la sfarsitul lunii mai, si pana la mijlocul lunii iunie (asc 20 grade).
Din Romania, (conform hartilor pe care le-am gasit), parte din constelatia Scutum se vede cel mai bine privind spre S-E la mijlocul lunii iunie, si spre S-V la mijlocul lunii septembrie.

Din pacate pentru dorinta ta, de niciunde, (deci nici din SUA, nici din Romania) UY Scuti nu se poate vedea cu ochiul liber, nici macar cu un binoclu sau luneta.
Pentru asta ai nevoie de un telescop de minim 4-6 inch.

Daca ai SKY, eu am gasit-o sub id: TYC 5698-5176-1 (UY Scuti)
right asc: 18h27min36,53sec, magnitude 8982, la ora 12:21.(L.A.)
...si arata asa:
https://imgur.com/mQ2ZoKP
Adica dezamagitor, pentru ca una e: "Cea mai mare", si cu totul alta e: "Cea mai stralucitoare"...ori in univers... cele din categoria a doua conteaza. big grin

1 răspuns:
| MagicOneT a răspuns:

Nu cred ca se poate cu un telescop clasic... Pe internet se spune ca teoretic ai putea sa o vezi de pe Pamant cu ajutorul infrarosului.