| Anonim_5837 a întrebat:

Buna TPU
Cum se scrie corect gramatical? doisprazece sau doisprezece?laughing raspuns urgent va rog big grin scuze ma tot contrazic cu o persoanalaughing

Răspuns Câştigător
| YoCookieMonster a răspuns:

Se scrie doisprezece
Sper ca te-am ajutathappy

14 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Chiar ca ai postat la categoria potrivita intrebarea! Si ai dreptatea, e o intreaga filozofeala, uite cati oameni se streseaza raspunzand.

| Angel0 a răspuns:

Maine ne intrebi cum se scrie 13?
Dar "paișpe" o fi corect?
Pana la cat stii sa numeri?

| IoanaAndrei a răspuns:

2spre10

| Bacteriuță a răspuns:

Doisprezece e corect. asta daca nu vrei sa fii considerat analfabet.

| Doddel a răspuns:

Ioo
Corect este douasprezece.

| Anonima_2658 a răspuns:

Doi+spre+zece.
tot cum se aude si sa fie logicwinking
numai 11 si numai stiu care nu e asa

:* see ya`

| Ionutz1998 a răspuns:

Doisprezece cu siguranta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doisprezece gramatical.si doispshi spunea bunica.io spun ca ea ca ma amuza.

| SmileyyXD a răspuns:

Doisprezece se scrie...[am intrebat`o si eu pe profa de mateon the phoneSpune`i persoanei ca sti sigur acest lucru, daca e nevoie scrie pe google: "doispr" si o sa iti apara numai variante de ex: doisprezece si spune`i ca sa o convingi ca sti ca se mai spune si douasprezece. Depinde de context :X sper ca ti-am fost de ajutor

| Selly13 a răspuns:

Se citeste doisprazece dar se scrie doisprezece.

| Madyyyy a răspuns:

Doi - spre - zece sau doua - spre - zece

depinde... big grin

| Sophie_6140 a răspuns:

Douasprezece- genul feminin si neutru
doisprezece- genul masculin

| TuttiFruti a răspuns:

Doisprezece big grin
fundita? love struck kiss

| FataVerde a răspuns:

Doisprezece, logichappy