| Meme10Memu a întrebat:

Cand va ajunge soarecele om pe scara evolutiei? In 4 miliarde de ani?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Omul nu a fost scopul evolutiei, ci doar o consecinta a ei, care a rezultat functie de conditiile de mediu (inclusiv concurenta cu alte specii) si de intamplare. Daca toti oamenii ar muri si cainii ar deveni pradatorul alfa, tot evolutie s-ar numi. Sau daca toate mamiferele ar muri si specia dominanta ar fi gandacii.

| Daniel323 a răspuns:

Intrebi pentru un prieten?

| johnnny123 a răspuns:

Întrebarea dovedește o "înțelegere" complet deficitară a evoluției.

Evoluția nu înseamnă că toate speciile evoluează către om. Nici pe departe.

| Dandinelle a răspuns:

Cine stie, depinde si de cum se comporta Terra in urmatoarele milioane de ani care oricum isi schimba forma si structura. Vietuitoarele se adapteaza situatiei dar aleatoriu ai ales soarecele, mai degraba as crede ca ciorile sau sobolanii ar evolua mai repede decat soriceii.

| Meme10Memu explică (pentru Daniel323):

La plictiseala.

| RAY a răspuns:

Soarecele nu a devenit om, asta trebuie trecut la amuzante