| Meme10Memu a întrebat:

Cum au ajuns stramosii omului sa nu mai aiba par ca oamenii din prezent pe scara evolutiei?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stramosi nostri ti au pierdut parul dar nu in totalitate pentru ca ofera niste abilitati cum ar fi faptul ca putem alerga pentru mult timp, avem niste corpuri foarte bune pentru stat in caldura, nu suntem singurele primate cu par scurt

| Spartacus12345 a răspuns (pentru RAY):

Taci ua maimuțo

| RAY a răspuns (pentru Spartacus12345):

Care maimuta ca sunt mai multe speci

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Ai dreptate.

Descendentii cu par scurt s-au inmultit si au dominat in timp descendentii cu par mare ca al maimutelor. Au putut sa alerge pe caldura mai mult. Fugind spre regiunile polare mai friguroase au inceput sa foloseasca haine. Fara haine omul nu se poate adapta la temperaturi negative. Cand e canicula omul, dezbracandu-se, se adapteaza mai usor decat restul animalelor. Si astfel omul a ajuns sa populeze intreaga planeta.

Oamenii cu par ca al maimutelor au fost ucisi de catre oamenii cu par scurt pentru ca oamenii cu par lung constituiau o amenintare pentru omul modern.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Comentariul asta sfidează logica.

| RAY a răspuns:

Nilsson iar minti, logic ca nu ti au pierdut blana plecand spre rece, stramosi nostri ti au pierdut blana cu mult inainte de a parasi africa pentru europa care era mai rece

| Meme10Memu explică (pentru RAY):

Da asa este. Oamenii si-au pierdut blana inainte de a migra spre poli pentru a putea vana si ziua in amiaza mare cand leii stateau la umbra pentru a se inmulti mai mult decat leii si restul animalelor de prada.

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dar ei nu au habar de evolutie, ei asteapta ca cimpanzei sa nasca copii umani, cica doar asa o sa creada, ignoranta totala

| Nilsson a răspuns:

Pe masura ce stramosii oamenilor au plecat din Africa spre zone mai nordice, deci mai reci, acestia si-au pierdut blana cand aveau mai mare nevoie de ea.
E cam absurd, nu?

| Meme10Memu explică (pentru Nilsson):

Nu e absurd. Odata cu migrarea spre poli omul a inceput sa se imbrace. Astfel s-a adaptat si la frig si la rece. Oamenii cu par ar fi trebuit sa se tunda mereu in zonele ecuatoriale. In timp ce leul sta la umbra omul fara par poate vana ziua in amiaza mare. E mai usor sa se dezbrace/imbrace omul decat sa tunda/sa lasa sa creasca o blana.

| Nilsson a răspuns (pentru Meme10Memu):

Parul are avantajul termoizolarii (de asta animalele au blana chiar si in zona ecuatoriala), al protectiei de radiatiile solare, de intepaturile insectelor si ofera sanse mai mari de supravietuire la muscaturi deoarece este necesara o penetrare mai adanca.
Si blana de pe corp, spre deosebire de imbracaminte, o ai tot timpul si iti ofera protectie atat la frig cat si la celelalte riscuri enumerate mai sus.
Deci da, teoria evolutionista este absurda.

| Meme10Memu explică (pentru Nilsson):

Nimic nu inlocuieste hainele pentru termoreglare. Hainele sunt mai bune decat blana.

| Daniel323 a răspuns:

Au suferit o mutatie genetica fortata.

| Spartacus12345 a răspuns:

Stramosii nostri au fost Adam si Eva. Noi nu ne tragem din maimute. Citeste Biblia

| RAY a răspuns (pentru Spartacus12345):

Nici macar nu ai habar ce inseamna evolutia

| Meme10Memu explică (pentru Spartacus12345):

Cine mai crede in biblie azi?

| Spartacus12345 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Orice om sanatos la cap. Adica nu ca tine

| RegeleTauIonut a răspuns:

Oameni vin din maimute omule mai exact homo sapiens dintr-o rasa de cimpanzeu exotic care a murit de mult e stintific

| RegeleTauIonut a răspuns:

Man stintific si religios e diferenta pe aici dar religia zice ca Adam si Eva au aparut asa fara par da pe scara evolutiei e o teorie a raselor negri vin din lupi chinezi din tauri si albi din ursi si in timp s-a schimbat a evoluat pe doua picioare