| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta intre a stii si a cunoaste?

Răspuns Câştigător
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Hmmm, degeaba cunosti anumite chestii dar nu stii sa le folosesti, sa le pui in aplicare.

Un copil mic cunoaste cuvantul elucubratie, il rosteste toata ziua, dar nu stie ce inseamna.

Acum sa vedem cati dau google pentru elucubratie laughing

41 răspunsuri:
| EmaS a răspuns (pentru Hmmmm):

Daca nu te-ai grabit cu raspunsul, imi pare rau! Dar, macar te pot vota.

| harciog a răspuns:

Totul se rezuma la dorinta de a merge mai departe.Cind stii deci exista rezultatul, capatul acelei cai si in mod sigur oprirea cunoasterii.In schimb a cunoaste exprima intodeauna dorinta de a merge mai departe.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Asa o sa spui si dupa prima escapada la mine in jacuzzi, "Daca nu te-am stiut mai dinainte".

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

A sti nu este tot una cu a cunoaste.

| Oana007 a răspuns:

Diferenta consta in sensul cuvantului, adica : A stii= a sti ceva cu exactitate, ceva precis si sigur pe tine iar a cunosate = a cunoaste lucruri noi, a experimneta ceva nou

| Șobolanuldecâmp a răspuns (pentru Vrajeeala):

Oricum sunt filozof si fara tine big grin

| BogdanPunct a răspuns (pentru aaaaaaaaaaaaa1234):

Eu am cautat pe DEX Online. blushing

| spike625 a răspuns (pentru EmaS):

Pot sa-ti pun si eu o intrebare?
care este diferenta dintre complex si complicat?
stii?

| EmaS a răspuns (pentru spike625):

Sunt doua cuvinte care exprima despre un lucru ca este extrem de complex, complicat format din mai multe elemente, un ansamblu. Dar complex mai face referire la un ansamblu de constructii, poate sa fie Complex comercial, Complex sportiv sau turistic. Sau, complex de inferioritate.

| spike625 a răspuns (pentru EmaS):

Da,dar eu ma refeream la faptul ca un lucru complex nu este neaparat complicat

| EmaS a răspuns (pentru spike625):

Da,nu neaparat trebuie sa fie complicat ci se poate referi la un ansamblu, adica la unirea mai multor parti care formeaza o totalitate.Da, foarte bine ai gandit cand ai pus aceasta intrebare. Sunt atat de asemanatoare dar, pot avea si inteles diferit.