| anonim_4396 a întrebat:

Care este ideea voastră preferată din filosofie și cui aparține?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

"Omul este o fiinta umana" - Gica Hagi

27 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Fa ce vrei, cum vrei, când vrei.
Semnat, Iohee hee

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca am una inca.

| Invictusman a răspuns:

"păcat ca unii dintre voi nu va puteți face selfie și la caracter" ( it's made by ME, of course)

| CIaudiu a răspuns:

"A pricepe este mai important decat a stii."
- Alexandru Ioan Cuza

| Dintrebare a răspuns:

Iarna nu-i ca vara - Traian Basescu

| CIaudiu a răspuns (pentru Invictusman):

Genial! Daca spui ca tu l-ai format, bravo! O sa o folosesc si eu, cu credite bineinteles.

| Invictusman a răspuns:

N-am mai mai schimba nici o vorba cu cei mai mulți dintre cunoscuții noștri apropiati, dacă i-am auzi cum vorbesc despre noi în absenta noastră.

Arthur Schopenhauer

| Invictusman a răspuns (pentru CIaudiu):

Da, eu l-am format happy

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Sunt "viruși" destui în această lume fi tu "antidotul"

| rapandula a răspuns:

"Religia este capodopera artei de a dresa animalele, deoarece dresează oamenii cum să gândească."
- Arthur Schopenhauer

| rapandula a răspuns (pentru Drimmero):

Mare filosof Gica asta laughing laughing

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Teama de a nu-L supăra pe Dumnezeu și teama față de păcat te ajută să ții drumul drept în viață.

| Meme10Meme a răspuns:

Zamolxe,practic a fost filozof.

| raMLesS a răspuns:

Ia bea, fu** si manâncă ca te-aşteaptă o groapă adâncă!

| chuckmanson a răspuns:

Conceptul de Übermensch a lui Nietzsche.

| Anuket a răspuns:

"Omul este o parte porc, o parte sfânt. Paradoxul este că cu cât vrea să devină mai sfânt, cu atât devine mai porc." Blaise Pascal
Acum, serios, acesta: "Prin spaţiu, Universul mă cuprinde, mă înghite ca pe un punct; prin gândire, îl cuprind eu." Blaise Pascal

| Zuzu1991 a răspuns:

Carpe diem... baby

| SingleForOne a răspuns:

Cele 5 forme de guvernământ, Plato

| Sekim a răspuns:

„ Omul este cea mai nebuna specie. El venereaza un Dumnezeu invizibil si distruge natura vizibila, ignorand faptul ca natura pe care o distruge este creatia Dumnezeului pe care il venereaza " - Hubert Reeves.

| sabin89 a răspuns:

Tot ce doriţi să vă facă vouă oamenii, faceţi-le şi voi la fel - Becali happy

| cristi202 a răspuns:

Cinci cuvinte care exprima o întreaga filozofie :
" Iubește și fă ce vrei". - Sf. Augustin

| cristi202 a răspuns (pentru sabin89):

Hei, Becali l-a copiat pe Hristos cu fraza asta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

El a citat din Biblie...sunt cuvintele Lui Hristos.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Wow.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Noi lucram, nu filozofam! laughing

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

happy

| luffypk a răspuns:

"Ceea ce numesc oamenii destin sunt adesea propriile greşeli." - A. Schopenhauer