| anonim_4396 a întrebat:

Cati bani primeste pe luna un preot? ( aproximativ )

Răspuns Câştigător
| Aditza333 a răspuns:

Un preot paroh: 700 lei: 500 lei de la stat iar 200 lei trebuie sa ii stranga el din parohie.
Un preot normal: 600 lei: 450 lei de la stat iar 150 lei din parohie. Se strang multi pe alta parte: cam 300 lei pe botez, 450 lei pe nunta si 250 lei pe inmormantare.

13 răspunsuri:
| Teo a răspuns:

2000 de lei cam asa.

| anutza a răspuns:

Salariul e mic 400-500 ron dar castiga din nunti, boteziri, inmormantari s.a

| dr0wn a răspuns:

DESTUL si daca nu ii este de ajuns mai ia de la enoriasi ^_^

Nu am nimic cu ei sunt si ei ca noi toti, unii cinstiti unii FAGGOTZI happy

| 211wasgnij a răspuns:

Salariul minim pe economie, pentru a ajunge la cel meritat e nevoie si de contributia credinciosilor din parohia sa cu cealalta jumatate.

| flaviu1234 a răspuns:

Multi...dar preotul facef multi bani de anul noutongue

| Flav a răspuns:

Am intrebat un parinte ce face cu banii din cutia milei. Stii ce mi-a spus? ''Ii aruncam in sus. Ce ramane sus, e a lui Dumnezeu. Ce cade, e-al nostru.'' Dandu-mi seama de aluzie, ii raspund: ''Si, merge bine treaba?'' La care aud: ''Fiule, Dumnezeu este darnic.'' laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta a fost buna Flav. rolling on the floor

| Kosuchin a răspuns:

Staiti, dar daca preotul e si profesor o.O?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ala care arunca banii in sus sa vada ce-i lasa Dumnezeu sa cada, era evreu. Rabinii fac asa. Popa de pe la noi, nu se osteneste sa arunce banii. El baga mina pin' la cot in cutia milei, pentru ca a fost invatat ca tot ce-i acolo e al lui... cita vreme nu-l vede nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cati ii dai maddapple.nu te va refuza niciodata.dar e treaba lui ce va face cu ei.ii dai ca vrei. daca-ti cere e altaceva.

| morningstar a răspuns:

Pe Luna nu sunt preoti laughing)

| Eu_3289 a răspuns:

Fara numar!

| EmaS a răspuns:

De ce? Vrei sa te faci preot?