| anonim_4396 a întrebat:

Ce este fericirea? ce poti face sa o pastrezi cand o atingi?

Răspuns Câştigător
| BlueHeart24 a răspuns:

Viata e insusi fericirea. Depinde doar de perspectiva pe care o ai asupra vietii. In opinia mea, fericirea inseamna dorinta de viata, dorinta de ai face pe altii sa zambeasca, si conteaza foarte mult sa ai persoane iubite langa tine. Familia si prietenii mei conteaza cel mai mult pentru mine, iar cand ii vad fericiti sunt si eu. Fericirea e doar o stare pe care si-o face omul, daca esti optimist (asa cum sunt eu) in orice chestie negativa o sa vezi si o picatura de bine de care sa te agheti, insa daca esti pesimista nu vei fi fericita niciodata in totalitate.

10 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Pentru mine fericirea e ca o ciocolata calda intr-o zi friguroasa de iarna.
Ca sa o astrezi trebuie sa ai grija de ea.
Numai bine!happy

| DimLight a răspuns:

Sa o multiplici /dai mai departe http://www.thequotefactory.com/......lies/58993

| deadwillow a răspuns:

Fericirea nu e ceva real, nu e un obiect pe care sa-l poti strange in mana in speranta ca nu-l vei pierde. Fericirea e ca un vant placut de vara care iti mangaie putin obrajii, apoi dispare.

| Dariusuu a răspuns:

Fericirea e doar o stare trecatoare, nu stiu cati de multi oameni pot spune ca sunt fericiti in totalitate.
Adevarul este ca cele mai mici bucurii sunt si cele mai mari, daca stii sa te bucuri de ele.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pentru mine fericirea este fam care am cladit-o in cei 25 de ani de casnicie, cei doi ingerasi ai mei o fata si un baiat, sotul care imi este aproape de cate ori am probleme, mama si fratele care imi dau putere sa ma ridic de fiecare data, si nu in ultimu rand, mai nou, noul membru al fam mele viitorul ginere, asta pentru mine inseamna fericire, imi dau putere sa lupt cu boala sa fiu cat mai mult timp alaturi de ei si sa ma bucur de realizarile lor, ca fericirea mea sa fie completa, astept cu nerabdare sa ma vad bunicuta, dar nu au de gand...incacrying fiica si ginerele, vor sa isi termine studiile apoi cica mai discutamhee hee...ca fac sa o pastrez? am grija asa cum pot de familie, ma cobor la nivelul copiilor atunci cand e cazul si chiar daca ma simt doborata uneori, nu las sa se vada.
O zi minunata sa aihappy

| Demonull a răspuns:

Este o iluzie. fara aceasta iluzie oamenii nu ar avea pentru ce lupta..la fel ca si cu religia..se mai tine cat de cat „pace„ pe planeta..suntem inconjurati de iluzii si traim cum ne ghideaza ele.

| contαbαndonαt a răspuns:

Nu exista si nici nefericirea, sint doar niste concept umane atribuite unor anumite stari psihice.

| Lily8 a răspuns:

Fericirea e starea ta psihica dintr-un anumit moment.
De pastrat o poti pastra meditand, facand mereu ce iti place.

| SebylVane1890 a răspuns:

Fericire? Iubirea absoluta.
S-o pastrezi? Imposibil! Odata si odata o sa te plictisesti de ea si n-o sa mai fie fericire, ci monotoniebig grin

| Korb a răspuns:

Fericirea nu e menita sa fie vesnica cel putin pentru muritori, dar presupunand ca dispare pentru un moment.o sa revina la un momentdat.