| iwanttodestroytheworld a întrebat:

Ce face Pamantul sa se roteasca?

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Inertia.

| Peridava a răspuns (pentru Inferno):

INERȚÍE = Proprietate a corpurilor în virtutea căreia ele își păstrează starea de mișcare. O pastreaza! Dar ce a declansat miscarea/rotatia?

| Anonimuserr a răspuns (pentru Peridava):

Bravo profesore... Ești un mare profesor de fizica pământului!

| Peridava a răspuns (pentru Anonimuserr):

Dar nu raspund aiurea pentru punctaj si o cirpa de tricou.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Peridava):

Nu ești la curent cu regulamentul TPU.ro De mult timp nu se mai dau tricouri pentru campion al zilei. Este o extragere lunară etc. Câștigă doar o persoană și atât.

| Peridava a răspuns (pentru Anonimuserr):

Nu mai intereseaza, de aia nu stiu.

| Inferno a răspuns (pentru Peridava):

Pamantul s-a rotit de cand a aparut. Asta pentru ca norul de praf din care s-a format se rotea la randul sau.

Intrebarea initiala era ce FACE Pamantul sa se roteasca, nu ce A FACUT pamantul sa se roteasca.
Nu stiu daca e clar, dar e o diferenta intre timpuri acolo. Timpul prezent vs timpul trecut.

Eu am raspuns la prima intrebare: "Ce face pamantul sa se roteasca?"

Cat despre a doua intrebare: "Ce a facut Pamantul sa se roteasca? Ea e gresita."
Nimic nu l-a facut sa se roteasca deoarece el s-a rotit tot timpul, de cand a aparut si pana in prezent. Intrebarea ta pleaca de la premisa ca a existat un moment de timp in care Pamantul nu avea miscare de rotatie in jurul axei sale, ceea ce e fals. Nu a existat un asemenea moment, asa ca nu se poate vorbi de o cauza care l-ar fi facut sa se roteasca.

Intrebarea corecta ar fi: "Ce a determinat norul de praf din care s-a format Terra sa se roteasca?"

| Anonimuserr a răspuns:

Mișcarea de rotație în jurul axei sale.

| Peridava a răspuns (pentru Anonimuserr):

Tocmai asta era intrebarea: ce determina miscarea de rotatie?

| RAY a răspuns:

Toate planetele nu doar pamantul tot ce in sistemul solar cade spre soare la propiu, pamantul cade circular spre soare cum arata un ou ceva de genu, si tot cade de 4, 6 miliarde de ani, de fapt tot universul cade spre ceva, gravitatia atrage lucrurile si le face face sa se roteasca, citeste si teoria relavitati a lui einstein, cu toti cadem in orice moment spre pamant

| relian a răspuns:

Cred ca de fapt ai vrut sa intrebi de ce se rotesc corpurile, sau cine lea imprimat miscarea de rotatie. Putea oare explozia initiala sa imprime particulelor o miscare de rotatie? Asta pentru ca totul in univers se roteste.Deci daca cumva particulele primordiale se roteau si alea datorita exploziei care le imprimat aceasta rotatie, daca lea imprimato, atunci asta e, Pmintul se roteste odata cu galaxia prin vid.Deci atita vreme cit nu exista frecare ne vom roti la infinit.

| K0sti a răspuns:

Bautura!

Impulsul unghiular sau angular momentum... http://www.universetoday.com/14491/why-does-the-earth-rotate/

| Radu284 a răspuns (pentru K0sti):

Ce a zis K0sti. Conservarea impulsului ungiular. Ce i-a dat acel impuls initial? Asta e mai complicat de explicat, dar o sa incerc:

Pe scurt, pamantul, soarele si toate planetele s-au format dintr-un nor de hidrogen, heliu, si alte cateva substante mai grele. Din cauza ca substantele mai grele se strangeau in mijloc, din cauza fortei de gravitatie, au aparut niste mici miscari de rotatie, care s-au amplificat pe masura ce norul devenea mai dens.

De exemplu, daca scoti dopul de la cada, o sa vezi ca se formeaza un vartej. In mod similar, asa si norul ala a inceput sa se invarta.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Niste forte.

| Daniellllll1 a răspuns:

Cred ca datorita fortei de atractie intre Pamant si Luna(datorita gravitatii)