| chuckmanson a întrebat:

Ce părere aveți despre Confucius și filozofia confucianistă?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''ignoranta este noaptea mintii, dar o noapte fara luna si stele.'' este citatul meu favorit de la el. Confucius este unlul dintre cele mai grele nume din antichitate, o personalitate care continua sa influenteze vieti chiar si azi, un maestru demn de urmat! societatea in care traim are la baza filozofii precum a lui, a lui Siddhartha Gautama, Socrate etc. (lasand la o parte faptul ca nu au fost interpretate de toti asa cum s-ar fi cuvenit).

2 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Baiat spuer inteligent dovada clara ca rasa galbena e puternica a produs un filozov care a influențat decisiv gândirea asiatică.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Sincer, doar am auzit de Confucius, trebuie să mă documentez pe viitor.