| RAY a întrebat:

Ce parere aveti despre filozofia budista?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Nihilista ca si crestinismul de asemenea ambele iti cer sa renunti la mai dori ceva si a renunta la sine.

| RAY explică (pentru SG1995):

Ai dreptate

| Steregoi a răspuns (pentru SG1995):

Insa in acelasi timp budismul spune ca fiecare isi cauta propria-i iluminare fara sa se ia dupa nimeni.

4 răspunsuri:
| danut a răspuns:

O filozofie umana exprimata de unul care a MANCAT carne de porc pana i-a PLESNIT burta, asa gasindu-si moartea. Tare neamule, o "adevarata" filozofie. rolling on the floor

| DeyCj a răspuns:

Bună parțial, deși seamănă cu ideologia creștină, totuși în budism aproape te obligă să-ți depășești cele 5 simțuri, și să evoluezi psihic, fizic și spiritual.Asta e un lucru pozitiv și 100% benefic pentru om.Asta trebuie să facă omul, nu să țuce moaște și să se roage la un idol imaginar crezând doar ei că acel idol imaginar îi ajută. Real ei se ajută singuri pe ei.