RaduCiocan
| RaduCiocan a întrebat:

Ce parere aveti despre dreptul de a muri?
Cand o persoana este imobilizata la pat de foarte mult timp si vrea sa aleaga sa moara dar nu poate face singur asta ar trebui statul sa-i ofere aceasta optiune in deplina legalitate?

Răspuns Câştigător
| leluc a răspuns:

Da, ar trebui sa i se ofere o optiune legala.
Mi se pare normal sa am dreptul sa aleg sa mor daca traiesc in suferinta fizica sau in rusinea de a nu ma putea ingriji singura.

33 răspunsuri:
| sorinho a răspuns:

E greu de stabilit in primul rand daca acea persoana este in deplinatatea facultatilor mintale cand ia o astfel de decizie. si chiar daca ar fi... este un pic impotriva instinctului de conservare. daca esti paralizat complet de ex... vrei sa te faci bine, ai sperante, nu ai vrea sa mori o perioada... dupa aia normal ca te apuca pandaliile, cedezi, chiar vrei sa mori pentru ca nimic nu mai are rost... atunci nu se cheama ca nu mai esti in deplinatatea facultatilor mintale pentru a lua o decizie de genul asta... chiar daca statul ti-ar permite. cine stabileste pana cand poti sa mai speri ca te faci bine, poate impune cineva vreo limita de timp, care daca se depaseste poti sa ceri sa nu mai traiesti... nu as vrea sa ajung in vreo situatie de genu... sad noi privim din afara chestia asta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Trebuie sa reziste pina la capat. Nu cred ca cineva ar putea sa ii inchida robinetul cu oxigen sau sa ii dea tubul cu pastile sau sa ii dea o injectie letala. Simtim cateodata ca santem la capatul puterilor si nu mai vrem sa continuam, dar nu putem face gestul suprem si nici nu putem insarcina pe altcineva sa faca asta. Mi s-ar parea ca ar juca rolul unui calau. Eu personal nu as putea cere astfel de ajutor si nici nu as face acest gest. Viata mea este vointa parintilor si suflarea lui Dumnezeu, deci nu as putea sa renunt la ea nici din cauza bolii nici a altei suferinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religios vorbind nu avem dreptul, sa punem capat indiferent ce suferim.de ce? fiindca noi nu santem ai nostri, fiindca am fost rascumparati di robia pacatului cu un pret.cu sangele scump al mantuitorului rastignit.fiul lui dumnezeu.deci prin credinta in el si in maretia sacrificiului sau am capatat dreptul de a striga ava care insamna tata.de aceia santem frati cu totii in hristos.

| razvanbigstar a răspuns:

Nu cred ca cineva poate lua decizii de genul pentru altcineva... e decizia ta daca vrei sa sfarsesti sau nu.plus ca nimeni nu s-ar risca sa aiba pe constiinta pe cineva