| danycosty a întrebat:

Ce parere aveti despre faptul ca Nostradamus putea prezice viitorul?

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

A prezis pe dracu-n-prasnic, gogorite pentru naivi.

| AvalohAlyn a răspuns:

E interesant de urmarit.Trebuie sa recunoastem ca exista aceste puteri, de a vedea in viitor.
Uite un site interesant:

http://art-zone.ro/editorial/catrenele_si_profetiile_nostradamus.html

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Viitorul nu a fost prezis de Nostradamus ci a fost "prezis" trecutul de toţi cei care i-au studiat versurile. Caută chiar catrenele originale în care să vezi ce a scris Nostradamus de fapt înainte să îţi dai cu părerea despre el. A scris doar lucruri foarte ambigue, cărora li se poate găsi uşor o corelanţă cu un fapt întâmplat deja.
De exemplu, eu pot zice faptul că mâine vei vedea lumină căzând din cer. Poţi vedea o stea căzătoare şi să zici că am avut dreptate. Poţi vedea cum aterizează un avion şi iar vei vedea că am avut dreptate. Aşa ceva era şi Nostradamus.

| carminaburana43 a răspuns:

Eu nu cred acest lucru, nu pentru ca nu as vrea ci pentru ca sunt lucruri ce nu s-au adeverit.

| YourDailyApple a răspuns:

Cred ca v-a prostit religia rau de tot!

| ERMO a răspuns:

Nostradanus era un mare profet si a avut niste viziune extreaordinare, de obicei asa profeti sunt alesi doar de Dumnezeu.Insa mi se pare mai uimitor cu Davinci a reusit sa faca o schita a aeroplanului in timpului lui sau alte astfel de intamplari.

Răspuns utilizator avertizat
| DanielJackson a răspuns:

La fel ca profetii, putea prezice viitorul, fie si sub forma de pilde sau povestiri cu subinteles. doar ca el nu era profetul lui dumnezeu ci al celui,, rau" sa zic asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul se plictisea tare, nu crezi?! Vezi ca e una in Bulgaria care a prezis ca al 3-lea razboi mondial va fi in noiembrie 2010 si culmea, razboi in noiembrie 2010 intre Korea de Sud si Nord.
Sa fie vreo nepoata de-a lui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum puteti crede asemenea gogomanii?
Chiar pe National Geografic a fost o emisiune care demonta aceste "previziuni"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putea deoarece era un mare profet care a avut niste viziuni extraordinare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca da sau nu depinde de ce crezi tu nu de ce cred altii