| Theo94 a întrebat:

Ce parere aveti despre nihilismul optimist (optimistic nihilism)?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nihilist - nu mai vrea nimic, nu mai crede în nimic.
optimism- crede ca prostu că lucrurile vor merge mai bine în viitor.
Deci dublu prost = tâmpit de a dreptul.
Mare e grădina Domnului și se tot mută gardul să încapă toți.
Fericiți cei săraci cu Duhul, dar și mai fericiți nihiliștii optimiști tâmpiți.

| RoCkKiD a răspuns:

Pentru mine e un oximoron, o data ce ai imbratisat nihilismul nu mai ai cale de intoarcere, cel putin nu fara medicatie sau vreo revelatie.

Conceptul asta de optimism nihilistic se asemana cu filosofia lui Camus. Practic trebuie sa gasesti sensul intr-o lume lipsita de sens, daca trebuie sa traisti pe o bucata de roca care se invarte in spatiu fara nici un fel de scop trebuie sa faci in asa fel in cat timpul asta pe care il ai la dispozitie sa fie cat mai productiv...un argument in plus hedonismului. E ca in mitul lui sisif, ca sa intelegi ce vrea sa zica Camus, trebuie sa il consideri pe Sisif fericit.

| Theo94 explică (pentru sadrian46):

Eu cred ca prosti (cei mai prosti) sunt aia care cred intr-o fantoma invizibila care sta pe nori si care injura ca niste idioti despre chestii care nu isi dau seama ce sunt in realitate, nu au habar de ele.

| RAY a răspuns:

Recomand o carte foarte buna http://www.elefant.ro/......89353.html

parerea mea este ca chiar daca viata nu are sens, scop nu inseamna ca nu trebuie traita din plin, din contra e singura care o avem deci sa ne bucuram de ia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Culmea este că, dacă nu are sens, să îți umpli stomacul, să îți giugulească careva bărzoiul, la un moment dat nu o să îți mai producă nici o bucurie. Așa că, da, sensul este în 99, 99999... din cazuri o iluzie printre alte o mie, dar ai nevoie de el, ca bucuria să îți fie deplină.
Ascultă la băiatu, adică la mine, că vorbesc cu un picior în groapă.
(Bărzoiul și celălalt picior sunt încă deasupra și tot caută ceva sensuri și nonsensuri ( umor negru).

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Nu vb asa, nimeni nu stie cat mai are de trait

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Nimeni înafară de mine.
De ce?
Pentru că pot decide oricând când să termin, ceea ce alții nu pot. Așa că, nu vorbi așa, mai sunt și alții ca mine. Nu mă laud, mă explic, ca unui prieten.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Theo94):

Stiu clipul, nu inseamna ca sunt si de acord cu el.