| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre optimismul nihilism?

Viața nu are niciun sens și, atunci când vom muri, vom fi uitați cel mai probabil, ca niște urme să fie spălate de valuri pe mal. Totuși, asta nu trebuie să fie un lucru rău. Ne putem bucura de viața pe care o avem, chiar dacă este limitată. Trucul este să trăiești în prezent, nu în viitor. Dacă te-ai concentra pe viitor, nihilismul ar părea deprimant. Toată lumea are aceeași soartă, toți murim. Dacă vă concentrați pe acum, totuși, trebuie să vă bucurați mult. Sunt lucruri de care ne bucurăm, oameni pe care îi iubim, oameni care ne iubesc, mulți dintre noi avem animale de companie, sunt multe de fericit. Știți cum se spune că este vorba despre călătorie, nu despre destinație? Cred că nihilismul optimist este despre asta. Știm destinația: vom înceta să mai existăm. Nu știm când va fi, dar se va întâmpla. Toată lumea și toate vor trece în cele din urmă și vor fi uitate de parcă nu au existat niciodată, dar în timp ce suntem aici, ne putem bucura de lucrurile pe care le avem în timp ce le avem. Alegem ce vrem să facem cu viața noastră și cred că asta este eliberator, nu deprimant

11 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Cine e sanatos psihologic si psihiatric (e diferenta intre cele doua tipuri de nesanatosenie), de la sine traieste in prezent si se bucura de ce are fara sa-si puna problema, daca nu se intampla, deja acel om are o problema, in general depresie, ori anxietate, ori ambele, chiar daca nu e prea sus si nu se prinde omul.

Cel mai relevant exemplu este urmatorul si anume depresivu sta intr-un parc, vede copii si batrani, ceilalti se distreaza si copii si adulti, rad, glumesc, se bucura de moment, dar asta zice "aaaa, nu mai sunt copil, ce frumos era cand eram si eu, aaaa aaoleu, ca batranii aia o sa ajung eu? Vaaai ce ma speria asta si ce ma intristeaza."
Cam asta e ideea.
Si degeaba i se zice ca nu e bine cum gandeste, ca oricum tot as ava gandi, ca problema nu este eliminata, adica aia care face sa nu-si traiasca prezentul, adica aia care-i da aceasta gandire.
Dar si multi cu probleme psihologice fac asa din pacate, care nu au neaparat depresie adica problema psihiatrica.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Am observat ca in lumea moderna numai se pune accent pe familie, ce parere ai?

| FreddieM a răspuns (pentru RAY):

Ma intereseaza argumentul (intrebarea pentru Mossoti) si vreau sa formulez un raspuns, dar nu am inteles prea bine intrebarea, ai vrea sa o elaborezi putin? Mersi

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Citeste cu atentie ceea ce scrie acolo

| FreddieM a răspuns (pentru RAY):

Scuze, am citit de 10 ori dar tot imi scapa. Ma bulverseaza cuvantul,, numai" care da un alt sens intrebarii. La cat de putin cunosc eu limba noastra,, numai" poate insemna,, doar" sau ceva asemanator. Nu se imbumba, de aia as vrea ca tu sa recitesti ce ai scris, sa corectezi si sa republici acea intrebare. Din nou mersi

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Nu intrebarea si definitia a ceea ce inseamna optimismul nihilism,practic stim cu toti viitorul, vom muri,viata nu are nici un sens,scop,totul este trecator =iar aici intervine optimismul =conteaza prezentul, sa ne bucuram de el,mare atentie asta nu inseamna hedoism, nu inseamna sa bem alcool, sa consumam droguri, sa facem sex, sa cautam placerea non stop, daca esti pasionat de filozofie putem conversa si pe discord si aici

| FreddieM a răspuns (pentru RAY):

,,Am observat ca in lumea moderna numai se pune accent pe familie, ce parere ai?"
Asta e intrebarea cu pricina prietene.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Am parere ca tu gresesti! Peste tot se pune accent pe familie, toti tinerii sunt hamesiti sa se insoare, sa faca copii, au casunat pe asta, sincer ma fac ca nu i-am inteles. Mai ales cu copiii au obsesie, pun pe Facebook 500 poze cu copiii, ce or avea fratele meu nu pricep neam. Cu ei, cu partenerii nu pun sa-i vad si eu. Dar si asta cu copiii e o indoctrinare, ca la multi le strica cuplurile, a zis si o vedeta la TV. Eu nu am vrut copii, pentru mine partenera e totul, si ea sa fie pentru mine, nu balamuc pe cap, sa ne distram, sa fie liniste, sa avem banii pentru noi, ca, cu partenera stau, copilu la 25 ani pleaca si o sa zici ca telefonul s-a defectat, ca NU mai suna din partea lor decat rar.

Deci familia e prima! Verifica sa vezi. Arata mie la 35 ani tineri nemaritati, neinsurati si fara copii.
AAOLEU, bine ca am scapat de meteahna asta.

| Mosotti a răspuns (pentru FreddieM):

Am raspuns la intrebarea asta si cred ca am dat argumente verificabile ca nu a observat bine.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Asa am citit eu pe net, din ce in ce mai multe persoane singure in usa si in occident

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Am inteles dar nu e chiar asa si acolo in afara, si acolo au casunat pe copii mai ales, desi se zice ca natalitatea a scazut, intreaba tu 100 cupluri casatorite de minim 5 ani, sa vezi care n-are copil, si dupa aia mai vedem. 95 % sunt cuplati, doar aia cu probleme sunt singuri, ori cu din alea de comportamenrt, ori fizicul nu prea il au, ori mai in varsta ca a decedat un partener. Ca sunt multi cu probleme asta da, e posibil.