| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre propunerile lui Elon Musk de a coloniza planeta Marte?

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Au fost altii inaintea lui care au venit cu ideea colonizarii lui Marte. O sa o colonizam, dar nu dispunem de tehnologia necesara momentan.

| yooras a răspuns:

"We, who cannot even put our own planetary home in order, riven with rivalries and hatreds. Are we to venture out into space? By the time we're ready to settle even the nearest other-planetary systems, we will have changed. The simple passage of so many generations will have changed us. Necessity will have changed us." - Carl Sagan

Omenirea nu este pregătită de așa ceva.

| M64 a răspuns:

Este posibila. Te poti uita aici pentru mai multe detalii. Sunt prezentate argumente si aletele: https://www.ted.com/......ll_survive

| relian a răspuns:

Planuri adica ce planuri are Elon asta de care spui? Planuri ai aunci cand poti face ceva, cand poti realiza ceva, nu asa sa dai din gura.Pai ce planuri sa aiba el, s-a trezit si el vorbind, ca a aflat de abia acum ca sa descoperit america cand el deja traia acolo.Despre colonizari si alte alea sa vorbeasca cei in drept, adica cei care se pricep nu vine fiecare care are ceva bani sa arate lumii co sa faca co sa dreaga cand el habar n-are de nimic.Deci Elon asta nu este un fizician, chimist sau mai stiu eu ce, e un om de afaceri si aia e tot, are ceva bani si nimic mai mult.Ca incearca sa faca ceva prin banii lui asta e alta poveste.Nu poti sa vii sa spui uite ce am facut eu, ca nu tu ai facut. Poti sa vii sa spui uite am o echipa si am realizat X lucru.Mie tipul asta mi se pare prea increzut, adica ai bani dar nu te lauda ca tu ai facut, poti sa spui ca tu ai dat bani pentru ca altii sa lucreze sa realizeze ceva, dar nu sa vii tu sa spui fac dreg.