| sopranaCadaverica a întrebat:

Ce s-ar intampla daca intreaga lume ar refuza, renunta la progres (stiintific, industrial, tehnologic, corporatist) si ar ramane in stadiul din prezent?

36 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, si la fel va deveni in TOATE domeniile, inclusiv la alimente, haine, etc.
Ne fiind suficienti meseriasi, manoperele cresc, banii de salar ajung tot mai putin, ceea ce duce in final la degradarea pretentiilor tehnologice (nici un meserias nu va lucra pe bani putini intr-o fabrica, daca poate castiga mai bine ca particular).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Nu neaparat. In vest mai toti constientizeaza ca serviciile sunt la fel de valoroase - sau MAI VALOROASE - decat produsele. La noi toti vor sa le instalezi/configurezi Windows cum trebuie cu 50 RON, sa le montezi AC-ul cu 100 RON, sa faci un acoperis de bloc cu 500 RON manopera la o echipa de 4 oameni si o saptamana de munca, etc.

Bula
| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca ai bani, poti plati serviciile. Daca nu ai, atunci folosesti pana se poate, adica pana la distrugere completa, eventual incerci improvizatii.
De la noi au plecat deja meseriasii spre vest, fiindca acolo au cam disparut, nu sunt suficienti.
Noi nu avem bani sa importam in loc, nici nu invatam meseriasi noi, deci si noi va trebui sa importam forta de munca foarte ieftina, etc. In final, de peste tot din lume vordisparea adevaratii meseriasi priceputi si se duce naibii "inalta tehnoogie" de acum.
Timp necesar: 2-3 generatii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Crede-ma ca la noi sunt o gramada de hagi tudose care au gramezi de bani dar de-ai draq nu ar plati corect pe cineva pentru munca depusa. Eu tot nu inteleg cum de tot alaturi tu tehnologia cu meseriasii. Deja de cele mai multe ori poti invata o maimuta sa faca ceea ce e nevoie sa faca oamenii la productie. Si depinde doar de aia care proiecteaza si testeaza cit de durabil iese rezultatul. Uite ceva misto: https://www.youtube.com/watch?v=MltAZqhvKn4

Bula
| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, "depinde doar de aia care proiecteaza si testeaza cit de durabil iese rezultatul". happy
Iar cum totul este robotizat, este nevoie de tot mai putini specialisti.
Dar robotii industriali sunt foarte specializati si sunt ramuri in care nici nu se pot folosi cu tehnologia actuala. Le intretin oameni, care si ei lucreaza ca robotii.
Toti astia se "ruginesc" dupa un timp si inlocuitorii sunt tot mai putini.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Pe meleagurile noastre si in vest, da. Pe de alta parte, uita-te citi inlocuitori au de-alde China, India, Pakistan.