| GheorgheDumitru a întrebat:

Am si eu o intrebare mai ciudata
cum de sa ajuns la acest progres tehnologic si stiintific?
de unde au atata stiinta de unde descopera atatea lucruri si le creaza
de unde stiu cu ce sa se apuce si ce sa faca

7 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

O inventie atrage dupa sine altele. In biologie se spune "nevoia creeaza organul"...
Sa luam ca exemplu electricitatea. Dupa ce s-a descoperit cum poate fi produsa si transferata, mintea omeneasca a trebuit sa nascoceasca si niste metode de a o consuma... asa au aparut becul, motoarele electrice etc.
Fiecare inventie sau descoperire stiinfifica deschide noi perspective.

| iSwag a răspuns:

Mie imi place sa cred ca lucrul asta a inceput cu Charles Darwin. Un om( au fost mai multi. dar mno') a incercat sa gandeasca dincolo de ce spune Biserica. De aici au pornit si celelalte... cred. happy

Iti dai seama mosule ca peste 50 de ani o sa fii iar "in putere" cu tehnologia asta? laughing

| GheorgheDumitru explică (pentru iSwag):

Am inteles, dar ma gandesc cum de creoerul uman a evoluat asa de repede in ultimi 100 de ani sa zicem

| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns:

Creierul uman nu a evoluat dar stiinta si tehnologia evolueaza treptat dar din ce in ce mai reppede pentru ca fiecare inventie/descoperire e ajutata de cele din trecut

| Dan515 a răspuns:

Domnule, stiinta si tehnologia au evoluat treptat, nu s-au facut toate asa deodata ci s-au facut pas cu pas. De la lucruri mici la lucruri mai mari. Poate ca in ziua de azi au aparut mai multe inventii dar ele au fost gandite de mai multa vreme. Omul doreste sa isi faca viata mai usoara si doreste sa evolueze.

| frankyminune a răspuns:

Da, este o întrebare pe care o punem majoritatea dintre noi, dar oare ce va fi peste o suta de ani?

| GheorgheDumitru explică (pentru frankyminune):

Asta ma intreb si eu ce va fi pe 100 de ani
iti dai seama ce tehnologie va fi