| joy a întrebat:

Cei care NU cred in Dumnezeu, ateii, sarbatoresc pastele?(moartea si invierea Lui Isus-Fiul Lui Dumnezeu)? Sunt tare curioasa, ca sunt multi atei care tot mentioneaza de postul mare! Pai la ce mai tin post cand ei nu cred in Dumnezeu? se contrazic singuri. Vreau pareri.Mulumesc

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Sunt multi atei care se declara asa doar de dragul teribilismului, dar nu stiu exact ce anume reneaga, si anume pe Dumnezeu si principiile cu care vine Acesta. Bineinteles, se considera oameni drepti, binevoitori, samd si nu contest asta, am si eu prieteni atei cu care ma inteleg extraordinar de bine. Cu toate acestea, sunt goi, nu au nici-o speranta dupa moarte si e alegerea lor.
In ceea ce priveste Pastele, isi urmeaza pantecul, nu sarbatoarea in sine. Dupa mine, ar trebui sa manance ca in orice alta zi, pentru ca mielul simbolizeaza jertfa lui Hristos. In fine...asta este parerea mea!

22 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Eu nu sarbatoresc pastele.De cativa ani buni sunt satul de gloata de la biserica, de prostia de acolo. Falsi crestini care vin duium cu 15 min inainte de a se da "lumina" si dispar imediat ce o capata.Nu cred in "astea". n-am ce cauta acolo.
blonda_suprema...mai bine tine baiatul acasa.

| Parintele a răspuns:

Nu poti separa biserica de enorias.Este vorba de oameni.Biserica nu este o cladire. Temelia bisericii sunt credinciosii; biserica este constrita din oamenii care vin in ea.Si mai este un proverb prostesc care spune "Fa ce zice popa, nu ce face popa" eu sunt de parere ca popa trebuie sa fie un exemplu pentru comunitatea crestina si faptele sale sa fie exemple.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Cam asa sarbatoresc pastele crestinii declarati din tari europene laice:
http://alexandra1305.blogspot.com/2009/04/clopotele-zburatoare.html
Personal, nu am fost crescut intr-o familie in care traditiile bisericii erau respectate ca la carte. Parintii nu-mi impuneau si nici nu-mi recomandau sa merg la biserica sau sa fiu credincios. Cu toate ca, mai ales acum la batranete (60 ani), parintii sunt mai bisericosi decat in trecut. Si cuvantul dumnezeu face parte foarte des din vocabularul lor.
Mult timp nu mi-a pasat de ce inseamna divinitate si mai ales de credintele crestine. Eram undeva acolo, probabil mai mult agnostic. Moralitatea si conceptul de bine si de rau a venit in primul rand de la educatia primita in familie.
Nu mergeam decat de 1-2 ori pe an la biserica, de paste sau in alte circumstante. In acel timp aveam un sentiment putin diferit cand eram de paste la biserica. Daca e sa-l descriu acum, l-as compara cu acel sentiment cand esti in mijlocul multimii, in fata scenei la un concert al unei trupe favorite.
In ultimul an jumate m-a preocupat foarte mult subiectul asta, si am inceput sa ma informez temeinic. Asta inseamna cititul bibliei, interpretari, critici samd. Apoi am facut acelasi lucru si cu alte religii, ca doar crestinismul nu acopera decat o mica parte din acest spectru. Curiozitatea m-a facut sa aflu mai multe despre hinduism, budism, islam sau alte secte mai bizare. Si toate astea nu am incercat sa le asimilez dogmatic, ci am vrut sa le intelg din perspectiva si contextul respectiv. Asta si in contextul in care de peste 5 ani mi-a placut sa studiez psihologia comportamentala si sociologia. Din proprie initiativa, fara sa fac facultate sau alte cursuri de specialitate.
Ca sa scurtez povestea, am devenit ateu nu pentru ca ar fi cool, ci pentru ca am reusit sa gasesc un raspuns de bun simt aproape la toate intrebarile existentiale. Un raspuns care sa aiba logica, sa fie coerent si sa nu implice explicatii supranaturale. Nu am vrut neaparat sa ajung ateu, dar acest drum a condus aici. Cand explicatia "Dumnezeu a facut asta" nu mai are loc in acest univers, automat si credinta in zeitati si supranatural are mari sanse sa cada. Si da, consider ca e probabil sa fie mai frumos sa crezi intr-un Dumnezeu, oricare ar fi el, dar din punctul meu de vedere asta inseamna sa ma mint singur. Am preferat sa fiu onest cu mine si sa iau realitatea obiectiva asa cum este. Chiar daca uneori e dura si neiertatoare.

Acum, ca sa-ti raspund la intrebare, anul trecut am fost la biserica de paste. Insa nu am simtit absolut nimic. Nada. M-am simtit ca un surdo-mut orb la un concert bun. Acum se va intampla la fel, probabil ca ma voi duce la biserica sau probabil ca nu. Depinde atunci de contextul respectiv.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Joy, incep prin a te ruga sa nu imi sari la gat, asa cum ai tot facut-o pana acum!
Eu personal nu am nimic impotriva ta, chiar imi esti simpatica prin felul tau de a fi!
Hai sa lasam la o parte orice conflicte. Nu ne cunoastem, nu avem nimic de impartit!
Pe site, nu ar fi conflicte daca fiecare si-ar vedea de raspunsul sau, bun rau, eventual si-l asuma in fata celui care intreaba, dar nu trebuie sa se justifice fata de alti useri, cu care sa mai intre si in polemici!
Fiecare are parerea sa, si trebuie respectat pentru asta!
Acum sa iti raspund sincer la intrebare, NU ateii nu sarbatoresc pastele!
Din respect pentru membrii familiei lor, care cred in Dumnezeu si pastreaza aceste traditii, tocmai, pentru a nu crea sau dezvolta conflicte, participa, eventual la slujba de inviere, insa post nu tin!
Este un raspuns sincer!
In general ateii evita biserica, cel mult o viziteaza ca pe un muzeu, dar, repet, nu, nu tin post, deci nu au cu ce se contrazice.
Cei care tin post, sau merg la biserica, dar afirma ca sunt atei, nu sunt atei, doar braveaza, un ateu nu are interes sa braveze, asa ca, nu, ateii nu tin post, nu sarabatoresc pastele in mod traditional, decat asa, la una cu familia, dar nu din convingeri personale!

| mariusres a răspuns:

Joy, mi-esti draga si o sa-ti raspund sincer happy Eu, ca ateu, nu sarbatoresc nici un paste. Ma duc cu familia la tara, la bunici, sa mancam miel si cozonac, dar pentru mine singurul motiv pentru care fac asta e pentru ca e buna mancarea. Seara ma distrez de taranii care isi distrug genunchii inconjurand de 3 ori un edificiu de caramida, iar a doua zi pe la vreo 13-14 plecam acasa. Eu ma bucur ca mi-am vazut bunicii si imi vad in continuare de viata mea. Daca nu am trai intr-o tara obsedata de traditii probabil in tot acest timp as fi stat acasa si as fi citit ceva, dar convins de parinti am acceptat aceasta plimbare la tara. Nimic divin, nimic religios, doar o simpla zi ca oricare alta.

| gabrielutzu a răspuns:

Voi confundati marfa cu ambalajul.
Crestinul merge intr-adevar la Biserica, dar nu asta este principala lui calitate.
Vai ce va place voua unora sa bagati Biserica in fata, uitand ca Biserica, oricare ar fi ea, este o institutie publica unde are dreptul sa intre toata lumea chiar si satanistii au voie, si apoi ne punem sa judecam ce vedem acolo si sa catalogam asta drept crestinism, ce prostie.
Nu stiu ce vrei sa zici cu asta, dar mi se pare un atac la Biserica Ortodoxa, uitand ca si neoprotestantii au o gramada de uscaturi in Bisericile lor, inclusiv multi oportunisti care s-au asa-zis botezat numai pentru a primi bani din strainatate, incluzand aici si masivele satre de tigani care s-au botezat Penticostali pentru a primi fonduri uriase din SUA...deci sa nu mai criticam, fiecare cu uscaturile lor, nu numai la unii sau la altii...ca daca ridici mainile in sus si tipi in Biserica ce mare pocait esti tu, ASTA NU TE FACE CRESTIN.
Adevaratele valori ale unui crestin sunt INDIVIDUALE si nu tin de o Biserica sau alta, ci de FIECARE OM IN PARTE, fiecare om trebuie mai intai sa aiba o biserica interioara, in sufletul sau in care sa salasluiasca calitatile unui crestin adevarat, pe primele locuri fiind marturisirea, comportamentul si faptele, si mai apoi sa urmeze o Biserica anume=comunitate de oameni pana la urma, altfel apartenenta la o Biserica devine doar un prilej de socializare cu alti oameni si nu o apropiere de Hristos.
revenind la intrebare:pai daca sunt atei(declarati) nu cum insinuezi tu ca ar fi "ortodocsi", normal ca nu tin pastele ca si sarbatoare crestina, ci tin doar un post culinar, pentru sa slabeasca.

| Krina a răspuns:

Eu una nu tin post. Iar pentru mine Pastele reprezinta un prilej de a merge acasa, la parinti. E o atmosfera de sarbatoare si relaxare.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Eu o sa vopsesc pana in 10 oua impreuna cu fiul meu care sunt convinsa ca o sa-l distreze si o sa-i placa. O sa-l invat despre traditiile romanesti chiar daca eu sunt in cumpana. Nu am tinut nici un post. Nu o sa fac nici un cozonac, nici un stufat, nici un drob. O sa-l duc pe baiat la biserica zilele urmatoare ca am vazut ca ii place. Nu il privez de treaba asta chiar daca eu am unele mari semne de intrebare.
Esti multumita?

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Castorel, sunt perfect de acord cu tine si mai e aia cu apa sfintita de Boboteaza de te calca credinciosii in picioare(ca asa se intelege credinta in Dumnezeu sa ne omaram prin curtile bisericilor si sa nu ne pese de ala din spate daca mai apuca vreo cana de apa din butoi). Si mai sunt multe exemple, cum ar fi femeile care isi fac cruce cand trec prin fata unei biserici si apoi incep:fir-ai al Dr... i sa fii cu cine te-a facut, nu ti-e rusine ca sunt in varsta sa nu-mi dai loc sau sa ma inpingi etc. Daca asta inseamna sa fii credincios, atunci mai bine asa cum sunt eu.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Eu cred ca da, dar doar pentru a se afla in treaba straight face

| Delia 75 a răspuns:

Nu cred ca au ce sarbatori. Din moment ce nu cred in Dumnezeu si in fiul sau de ce sa mai sarbatoreasca invierea lui Hristos.Nu vad rostul, doar daca asa cum zici si tu Joy, nu se contrazic singuri ...sau daca uundeva in adincul sufletului lor nu exista o farima de credinta.

| miriam a răspuns:

Ar trebui sa nu-l sarbatoreasca, precum nici sa respecte ceva ce tine de religie. Daca sunt unii care vorbesc de post, nu cunosc, dar dupa parerea mea nu sunt decat niste falsi, care au curajul sa spuna ca nu exista Dumnezeu dr totusi sa se agate cumva de religie, avand totusi o frica pe care nu o recunosc.

| mariazet45 a răspuns:

Posturile sunt indicate pentru curatilea trupului si sufletului. Crediciosii pentru curatirea sufletului iar ateii pentru cel al trupului. Intotdeauna este binevenita o detoxifiere a organismului iar postu poate ajuta la acest lucru. Mai sunt persoane care fac acest lucru si din credinta dar nu o spun pentru ca au apucat sa spuna ca sunt atei sau in famile se posteste si trebuie sa faca si ei acest lucru.

| CAsToReL a răspuns:

Eu sunt ateu, nu ma duc la biserica de nici o sarbatoare. Oricum MAAARE parte din cei care se declara si se cred mari crestini dese ori nu au citit nici macar Biblia, dar sa inteleaga ceva din toata doctrina crestina. Tot ce inseama crestinism a fost transformat in 2 mari sarbatori comerciale. Du-te in carrefour si cumpara iepuri de ciocolata si vopsea de ouasi la cora sa luam brad si globuri din prima de craciun. Hai sa ne strangem in curte la biserica sa ne batem pentru "lumina" in timp ce ne arde mamaie cu lumanarea pe geaca. Asta inseamna pentru 90% din "crestini" sa fii crestin. Poti sa ai orice dieta vrei, poti sa mananci/nu mananci ce vrei. Asta nu te face crestin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Pentru ei este un prilej de mancat si baut cu prietenii sau lenevit ca doar au si zi libera. Postesc pentru ca asa se gateste in casa in perioada postului si familia urmeaza o traditie sau chiar sunt credinciosi.
C e as vrea eu sa stiu, este ca unul singur macar, sa aiba o revelatie si sa vina sa recunoasca asta. Saptamana trecuta un domn in varsta, ateu, a cerut sa primeasca impartasania in spital, a primit iertarea si dezlegarea, s-a impartasit si a doua zi a murit. Este un suflet salvat. Dumnezeu, mai devreme sau mai tarziu, ii aduce pe drumul bun si nu ii lasa sa "treaca" dincolo atei. Din iubire ii aduce chiar si in ultima clipa la El. Nu ii judecati, rugati-va pentru ei, acum sunt liberi sa creada ce vor, dar va veni o zi pentru intoarcerea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, fii sigura ca sarbatoresc, ca este un prilej de a /sarbatorii/. cand este vb.de mancare si de bautura...toate ocaziile sunt bune.mai clar cand e post,,, NU CRED,,, cand e de petrecere... da recunosc clar si lamurit ca este o ocazie de relaxare si de a sarbatorii... of,...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fim seriosi. Cei care nu sunt crestini inraiti(oameii obisnuiti pe care ii vedem in fiecare zi)nici de Craciun nici de paste nu se candesc mai mult de 30 secunde la Isus.Asa ca nu condamnati ateii. Sarbatorile sunt doar un prilej de mancat si de baut si de a nu face nimic.De ce credeti ca in calendarele de la noi de la romani este in fiecare saptamana cate o sarbatoare mare? Raspuns:ca sa mai avem inca o zi motiv sa nu lucram

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia este precum moda, se schimba in timp!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca il sarbatoresc, dar fara vreo insemnatate religioasa. www.pericle.blogz.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt ateu si n-am nimic in comun cu pastele si inca n-am auzit un ateu sa zica ca tine post; ma rog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care nu cred in Dumnezeu sunt prostitongue:Xdami si mie id tau de mess...si se screie Iisus nu Isustonguerolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce se intampla cand familia ta este atee dar tu crezi in dumnezeu?