| LoveForShania a întrebat:

Cine a trait cel mai mult pe Pamant si cati ani?

Răspuns Câştigător
| Wtf9000 a răspuns:

Matusalem e doar mentionat in Biblie, nu e nimic concret.

43 răspunsuri:
| Kyky a răspuns:

O femeie din Kazakhstan si-a sarbatorit ziua de nastere vineri, iar familia sa sustine ca s-a doborat un record: femeia are 130 de ani.
Daca intr-adevar are 130 de ani, Dosova doboara actualul record al celui mai batran om documentat vreodata, detinut de frantuzoaica Jeanne Calment, care a murit la varsta de 122 de ani in 1997.

[Sursa: http://www.linkmania.ro/forums/lofiversion/index.php/t274902.html ]

| p0wer a răspuns:

Salut,
Daca iei in calcul si pe cei din Biblie, Matusalem a trait pana la 969, dar si Moise a trait in jur de aceeasi varsta.

Li Ching-Yuen, un barbat din China care a decedat in 1933, ar fi trait pana la fabuloasa varsta de 256 ani, timp in care si-a ingropat 23 de sotii si a avut 180 de urmasi.

Sursa ->http://www.descopera.ro/......256-de-ani

Ai aici un articol cu topul celor care au trait cel mai mult, atestati istoric http://www.recorduri.lovendal.ro/......-vreodata/

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matusalem. Vreo 900 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matusalem a trait doar 120 de ani!
Si intr-adevar Li Ching-Yuen a trait cel mai mult.

| Kyky a răspuns:

Daca e pana acolo, uitati:
Methuselah or Metushélach (Hebrew: מְתוּשֶׁלַח / מְתוּשָׁלַח, Modern Mətušélaḥ / Mətušálaḥ Tiberian Məṯûšélaḥ / Məṯûšālaḥ; "Man of the dart/spear", or alternatively "when he dies/died, it shall be sent/has been sent") is the oldest person whose age is mentioned in the Hebrew Bible, given as 969 years. The name Methuselah has become a general symbol for any living creature of great age. [http://en.wikipedia.org/wiki/Matusalem ] --> Cititi.
Deci si prin urmare, Aminadab a avut dreptate. Exista si interpretari, se gasesc toate pe site. :)

| Parintele a răspuns:

Matusalem e un mit biblic, deci probabil sa nici nu fi existat.

Alte răspunsuri
| albuleasa a răspuns:

Adam=930 ani(geneza 5:5)
Metusala=969 ani(geneza 5:27)

Alte răspunsuri
| eduedu a răspuns:

Abraham, 175 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moise 900

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu traieste dintotdeauna.

Alte răspunsuri
| CatWhisperer a răspuns:

1000 Adam si Eva.

Alte răspunsuri
| cryzyyou a răspuns:

Dafrugiami a trait 200 de ani pe pamanturile indiene si a fost votat ca cel mai mare om si puternic. El de la 120 nu mai gandea si la 200 de ani s-a omarat singur pentru ca a zis ca nu mai are pentru ce trai. Oamneni care erau foarte destepti in India cica au experimentat si trebuia sa traiasca 300 de ani, daca nu isi lua viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai batran om pe pamant are 176 ani din Republica Moldova.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matusalem a trait cel mai mult pe pamant alaturi de Iared, 962 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ana draga iti raspund cu mare drag Matusalem si Iared au trait 962 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metusala a trait 969 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

| littlemixer a răspuns:

Conform arhivelor mai multor publicatii de prestigiu, printre care Time Magazine si New York Times, Li Ching-Yuen, un barbat din China care a decedat in 1933, ar fi trait pana la fabuloasa varsta de 256 ani, timp in care si-a ingropat 23 de sotii si a avut 180 de urmasi.

Despre prima parte a vietii lui Li Ching-Yuen se stiu extrem de putine lucruri. Este cert ca s-a nascut in provincia Sinchuan si ca prima suta de ani si-a petrecut-o vanzand leacuri traditionale chinezesti. Intr-un interviu realizat in 1927, barbatul a sustinut ca dieta sa s-a bazat in mare parte pe orez si pe vin si ca, inainte de a implini 100 de ani a devenit protejatul nobilului Wu Pei-fu, cu scopul de a-i oferi acestuia secretul unei vieti indelungate. Ulterior, dupa decesul protectorului sau a continuat sa vanda produse de medicina tradionala.

„Pastreaza o inima linistita, stai asezat ca o testoasa, mergi sprinten ca un porumbel si dormi ca un caine", a fost sfatul lui Li Ching-Yuen pentru cei care doresc sa atinga o viata indelungata.

Desi barbatul a pretins ca s-a nascut in 1736 si ca a trait 197 ani, decanul Universitatii Minkuo din 1930, Wu Ching-Chien, a sustinut ca a descoperit evidente ale faptului ca Li s-a nascut, de fapt, in 1677. De asemenea, in arhivele guvernului Chinei Imperiale exista documente care atesta faptul ca barbatul a fost felicitat oficial de catre autoritati atat pentru atingerea varstei de 150 de ani cat si pentru cea de 200 de ani. Este posibil insa ca o fiinta umana sa atinga o varsta atat de mare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul care a avut 250.