| davvid a întrebat:

Credeti in teoria evolutionismului? Observ ca tot mai multi oameni tind sa creada ca sunt niste "maimute evoluate" decat sa accepte realitatea ca Dumnezeu a creat omul. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Eu nu cred ca am aparut asa pur si simplu la intamplare. Faptul ca m-am nascut nu a fost greseala cuiva.Cu mult inainte ca parintii sa ma conceapa, Dumnezeu m-a conceput in mintea Lui.Stia exact cum avea sa arat. Dumnezeu a creat omul-cea mai superioara fiinta din Creatie.Imi place cum spune David in Psalmul 8:-6 "Ce este omul, ca sa Te gandesti la el? Si fiul omului, ca sa-l bagi in seama? L-ai facut cu putin mai prejos decat Dumnezeu, si l-ai incununat cu slava si cu cinste. I-ai dat stapanire peste lucrurile mainilor Tale, toate le-ai pus sub picioarele lui: oile si boii laolalta, fiarele campului, pasarile cerului si pestii marii, tot ce strabate cararile marilor"

36 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BIBLIA ESTE SCRISA DE OAMENI!
IN CURAND VA APAREA O BIBLIE ADAPTATA LUMII MODERNE CU "PACATE" NOI!
Daca exista un creator al universului, al oamenilor NU EXISTA oricum ASA CUM SI-L IMAGINEAZA MAJORITATEA!
Prea multe superstitii perpetuate ca find certitudini!
Nici evolutionismul nu are 100% dovezi concrete, dar nici religia, adevarul ramane undeva la MIJLOC!
Scientologii, de exemplu, au "dezlegare" sa creada ca "Dumnezeu" poate fi orice cred ei, asa cum cred ei...
Personal ma consider o "maimuta evoluata", insa il caut pe Dumnezeu si sincer, mi-ar placea sa il descopar asa cum se crede ca este, dar ...este putin probabil...
Om muri... si om vedea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabi ca omul provine din maimute dar nu stiu poate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai bolovane,(la davvid ma refer)bineinteles ca biblia e adevarata... orice carte e adevarata. diferenta e ca ce scrie intr-o carte nu inseamna ca e automat adevarat. daca biblia e "reala", inseamna ca si coranul e adevarat, sau orice alta carte care promoveaza o anumita dogma. daca TU preferi sa crezi in povesti pentru ca nu te duce mintea si ti-e mai comod sa fi ignorant e treaba ta. plus ca sa ti arat cat de ignoranti si ipocriti sunt oamenii ca tine, iti dau un exemplu... daca nu crezi in stiinta atunci de ce W#%@#%^$# folosesti ma internetul, de ce te uiti la tv, de ce ai telefon mobil si calculator. toate astea crezi ca erau daca toata lumea era ignoranta ca tine?!?! sau de ce te duci ma medic ca sa te vindeci si nu te duci la biserica? mi-e scarba cand vad ca mai sunt oameni ca tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoria evolutionismului cum multi nu au observat, este in continuare in schimbare si tot aceasta spune noi ne tragem din ceva fara viata (lava, urmata de ploaie), cum poate ceva viu sa se traga din ceva mort? poate oaselele alea pe care le-au gasit sunt ale unor oameni batrani mai cocosati si am auzit ca unele sunt aranjate ca sa para ca ne tragem din maimute. Dumnezeu ne-a creat si ai lui suntem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Huio znacit

| ionica89 a răspuns:

Mircea te rog spune-ne si noua ce inseamna pentru tine logica vietii?
Nu exista nici un curs(destin). Noi ni-l facem. Daca eu vreau sa imi iau viata pot sa o fac, oricat ar dori altii sa ma tina in viata. Daca vreau sa pierd timpul aiurea, uitandu-ma in gol il pot face si asa imi va trece viata. Pot face orice imi doresc nimeni nu imi impune ce sa fac, in ce sa cred.
Eu cred ca e mult mai usor sa crezi ca exista D-zeu decat sa te intrebi de unde ai aparut, cum au evoluat organismele.
Uite aici un link unde doi oameni au incercat sa isi demonstreze cum au aparut primele organisme. http://www.TPU.ro/......e-maimute/
Si eu inainte cu 5ani credeam ca exista D-zeu, dar de cand am inceput sa citesc mai mult despre evolutionism am descoperit ca Crestinismul este facut doar de niste oameni care nu-si puteau raspunde atunci cum natura a evoluat.
Daca D-zeu ne-a creat atunci cum de exista virusii? Nu cred ca D-zeu ar vrea sa ne omoare prin acesti virusi... sunt si ele organisme care incearca sa supravietuiasca.
Nu avem raspunsuri la multe din intrebari pentru ca nu cautam raspunsul unde trebuie sau nu putem sa vedem ceea ce s-a intamplat.
Daca vrei sa aflii cum am evoluat este foarte simplu scrie pe google "teoria evolutionismului".
Noi nu ne tragem din maimuta avem doar un stramos comun.
Ce zici nu ii era mai usor lu Charles Darwin sa creada ca exista D-zeu si sa-si traiasca viata ca oricare om fara sa isi caute raspunsurile la intrebarile sale.
In concluzie "Crede si nu cerceta este o mare minciuna/ Am pierdut secole incercand sa luam Luna in mana."