| Anet a întrebat:

Pana nu demult stiam despre 2 teorii ai aparitiei vietii pe Pamant si a oamenilor inclusiv si anume teoria creationista(omul este creat de Dumnezeu), respectiv teoria evolutionista; in momentul de fata aud tot mai mult discutandu-se despre o a 3a teorie conform careia oamenii ar fi pur si simplu un experiment al unor civilizatii intergalactice mult mai evoluate; credeti ca e posibila aceasta teorie? argumentati va rog,

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In realitate exista doar omul(fiinta inteligenta) care-si explica aparitia ca specie, urmand fiecare fir logic existent in univers:
-esista cea mai cunoscuta teorie in care Dumnezeu a facut un barbat din lut si mai apoi femeie, sincer daca biblia ar fi fost scrisa azi, dumnezeu ar fi facut prima data un tanc iar noi am fi doua proiectile.E logic din moment ce scriitorul nu a avut la vremea lui jucarii asa de high tech ci doar o papusa de lut.
-supa primordiala deschideti national geographic si vedeti acolo.
-extraterestrii sau fiinte super-inteligente, mie inteligent imi e suficient cat sa ma dau cu capul pe pereti iar daca mai adaugi si super, deja avem o problema cu specia respectiva.Este posibila aceasta teorie cu omul facut la eprubeta dar raman atatea intrebari in urma teoriei, incat eu cred ca suntem un experiment esuat.De ex: de ce nu ne-au mai vizitat? suntem asa de urati si prosti incat e necesara observarea noastra de la distanta? hmm...n-am dat exemplu bun tongue

15 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

S-a demonstrat faptul ca a existat acea civilizatie intergalactica?

| mihaibrasov a răspuns:

Citeste cartile lui David Icke si o sa afli mai multe despre a treia teorie...
Eu consider ca nu am fost 'creati' dintr-o data, ci exista o divinitate care ne-a format prin evolutie.

| ramona30 a răspuns:

In realitate nu exista decat o singura teorie privind aparitia si evolutia vietii pe pamant, Teoria Evolutionista. Nu cred ca in anul 2011, mai exista oameni care sa creada ca mos craciun (d-zeu, allah, isus sau cum dracu' l-o chema) a pocnit din degete si ne-a facut pe noi. Mai exista babele, needucatii si manelistii care mai cred basme de genul acesta, dar un om serios nu poate crede asa ceva.
Aceasta a 3-a teorie nu este validata de vreo demonstratie sau cercetare serioasa in domeniu. Nimeni nu e exclude din start, dar nu avem dovezi in sprijinul ei.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Hmmmm abstract...

Bun, si originea acelei civilizatii intergalactice care ar fi in cazul asta?

P.S. @Rigel, felicitari pentru ca ai pus punctul pe "i". Aproape toata lumea face greseala de a asocia fenomenul aparitiei vietii, pe Terra, Teoriei Evolutioniste, cand in realitatea aceasta nu face decat sa explice DIVERSITATEA vietii. Arealul Abiogenezei care dezbate subiectul aparitiei vietii, e statistic vorbind, aproape inexistent, in discutii.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Urmareste cu rabdare acest seminar. Este un contemporan care revolutioneaza multe teorii pe care omenirea le cunostea pana acum. Desi este de o complexitate majora, este expus intr-un mod extrem de accesibil. Iti va schimba total parerile de pana acum:
http://eusuntcelcesunt.blogspot.com/......assim.html

| DorelSudoru a răspuns:

Intrebarea asta e pusa din lipas de timp ce te intereseaza cand nu vei afla niciodatalaughing

| Andrei7520152 a răspuns:

Nu, ele nu sunt toate teorii. O teorie stintifica e diferita fata de o ipoteza sau de un mit. dar whatever nu conte

doar ca si idee. chiar daca se dovedeste ca viata a fost plantata de extraterestrii, cum contrazice asta teoria evolutiei? noi vorbim de momentul aparitiei vietii, nu de procese care aveau loc dupa evenimentul in sine. Ipoteza cu extraterestrii ar putea fi folosita impotriva abiogenezei, dar asta ar ridica intrebarea "cum au aparut extraterestrii?"

| WR104 a răspuns:

Poate chiar noi suntem niste extraterestrii avand in vedere ca planeta Pamant are multe miliarde de ani vechime in timp ce omul apare acum cateva mii de ani deci unde am fost noi cand dinozaurii isi faceau veacul pe aici? Probabil pe un asteroid, desigur in alta forma nu cea de acum din care am evoluat pana in ziua de azi, care acest asteroid sa zicem ca ar fi lovit planeta pe care traim acum.nu inseamna asta ca suntem extraterestri? Pot exista foate multe teorii dar niciuna nu poate fi dovedita in totalitate.

| NOBODY a răspuns:

Da.
Cum credeți că v-am creat?

| 0marry0 a răspuns:

@ ramona
Cunosc persoane inteligente, care au cultura, dar care totusi cred in ceva mai presus decat noi. Si mie mi se par abureli (in mare parte), dar nu poti sa-l faci pe unul manelist incult doar pentru ca tu nu crezi.

| Anet explică:

LightYagamiDN poate nu voi afla niciodata dar e dreptul meu sa stiu mai multe despre lucrurile astea, sa incerc sa descopar care e cel mai plauzibil motiv al aparitiei noastre; am observat de asemenea ca sunt cateva intrebari care se refera la originea acestei civilizatii intergalactice si o sa va raspund la fel cu cateva intrebari:dar originea lui Dumnezeu care este ca sunt milione de oameni care cred in prezent in teoria creationista fara sa existe dovezi concrete ale existentei Lui? sau conform teoriei evolutioniste, daca omul de trage din maimuta de ce nu se mai transforma ele in oameni?

| Zai a răspuns:

Exista "n" teorii mai mult sau mai putin serioase dintre care intr-adevar se remarca 3:
1)Ca ne-a facut o fiinta atotputernica(Dumnezeu)varianta bisericii
2)Ca am evoluat ca specie de la unicelular la complex, pe planeta Pamant
3) Ca viata a fost adusa pe Pamant de pe alta planeta cu ajutorul unui asteroid,desprins in urma unui impact, care a fost atras de gravitatia Pamantului(cel mai probabil Marte). Deci e posibil ca noi sa fi venit de pe Marte(martieni) ca forme microscopice de viata, lucru plauzibil avand in vedere ca Marte a fost o planeta activa in trecut si ca exista apa in forma solida la doar o zgarietura pe suprafata planetei!

| slayer a răspuns:

Fiecare civilizatie are teoria sa asupra aparitiei omului, si nimenu nu o sa spuna cu siguranta cum a aparut el, fapt ca el este. Eu, cred, ca este o putere asupra noastra, care ne organizeaza, care ne arata drumul corect si care ne sprijina.

| Marius1993 a răspuns:

Absolut orice este posibil!

| xxxx123 a răspuns:

Tot ce-i posibil. Poate ca atunci nu erau politicieni.