| Kid_5810 a întrebat:

Credeti in Teoria creativitatii sau cea a evolutionismului? (Adica omul a fost creat de Dumnezeu, sau ne tragem din maimute? )

17 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Pai, fiecare e liber sa creada ce vrea :fie ca e copil al lui Dumnezeu, fie ca e nepot de maimuta. Dupa cate inteleg, alta alternativa nu exista!(decat cea a lui Hrciog, daca mi se permite; dar si el ar trebui sa precizeze cine l-a...)

HepHap
| HepHap a răspuns:

... teoria "creativitatii"... deci astia sunteti "specialistii" care darama evolutionismul. Si ma mai mir ca inca pun unii intrebari tampite de genul "dar de ce maimutele nu mai evolueaza" sau "bine, bine, dar pe maimuta aia cine-a facut-o?".

| Alphawolf a răspuns:

Evolutionismul se sustine cu ce se poate demonstra la stiinta actuala, iar creationismul se sustine cu ce nu se poate demonstra la stiinta actuala. Ce-i in mana nu-i minciuna. Eu as vrea sa cred in Dumnezeu(biblic) dar nu ma lasa ratiunea.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Mie imi place placinta cu mere! Cui ii mai place?

| costi a răspuns:

Ai mustata draguta sa stii, si mie imi sta binisor cu barba

| YourDailyApple a răspuns:

Nu exista nicio teorie a "creativitatii ", exista teoria creationismului, tu ai facut o combinatie intre creationsim si teoria relativitatii a lu` Alber Einstein. Nu ar trebui sa ai dreptul sa pui intrebari stiintifico-filosofice daca nu sti sa stapanesti notiuni atat de elementare. Si da, sunt adeptul teoriei evolutiei.

| Thunder a răspuns:

De ce tot timpul e vorba numai despre aceste 2 teorii. Poate suntem de origine extraterestra, am fost adusi aici acum mult timp in urma. Cu ce e mai credibila teoria creationismului decat faptul ca am fi adusi aici de extraterestri. Poate suntem un experiment pe aceasta planeta si "alienii" mai vin din cand in cand sa ne urmareasca evolutia. Suna mai stupid decat Adam si Eva?

| GyeBaek a răspuns:

Eu zic ca ne-a creat Dumnezeu adica daca am fi evoluat din maimute, maimutele de acum de ce nu mai evolueaza.

| NoKidding a răspuns:

Evolutionism.

| nodeerskulls a răspuns:

Teoria creativitatii? Eu cred ca vrei sa spui teoria creationismului.

Eu cred intr-o combinatie din cele doua.

Se zice ca Dumnezeu a facut lumea in 6 zile, dar...nici unde nu scrie ca ziua ar fi trebuit sa fie 24 de ore. Eu zic ca Dumnezeu a creat totul, si le-a facut sa evolueze pentru ca a vrut el si asa mai departe.

| FreakyFred a răspuns:

Floatilla, ala eu, ala eu laughing
mie imi place (sa o mananc nu ca ala din "american pie")
vrei sa infiintam clubul placintelor cu mere?

| BelieveinMagic a răspuns:

A creativitatii normal, doar Dumnezeu ne a creat.

| JuStKid a răspuns:

Nici una nici altatongue...pai am fost creati din celule molecule si alte prostii! asa cum apar anumite bacteri sau alteastea.asa am aparut si noi doar ca suntem mai evoluati!@ EU SUNT CURIOS cum de soarele e la o perfecta distanta incat sa nu ne omoare.

| MirelaC a răspuns:

Totul a fost creat de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sustin teoria creationismului. Este imposibil ca omul, o fiinta atat de complexa, inzestrata cu ratiune si sensibilitate, o fiinta capabila de a lua decizii inteligente, sa fi aparut la intamplare, prin ciocnirea haotica a unor molecule primare in "supa organica initiala", care apoi au evoluat si au devenit ceea ce suntem acum. Fiinta umana trebuie sa fi fost produsul unei inteligente personale superioare (nu doar a unei forte impersonale). Biblia identifica acea inteligenta superioara cu Dumnezeul etern, necreat, invizibil si intangibil in Sine Insusi, dar revelat in Cristos. El este sursa primara a tuturor fiintelor umane, si doar El da sensul existentei acestor fiinte.

Răspuns utilizator avertizat
| Kid_5810 explică:

Creationismului * scuzati'mi greseala happy pentru mine era important raspunsul vostru. mi se pare o mare aberatie chestia cu mamimuetel. dar pana la urma, maimutele alea au aparut singure?