| anonim_4396 a întrebat:

Cum e mai bine?
1. Sa fii foarte rapid la alergare, dar sa obosesti repede.
2. Sa alergi incet, dar sa ai rezistenta mare(sa poti alerga multi km).

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Corpul uman este facut pentru sprinturi, stramosi nostri prin sprinturi fugeau dupa prada, plus ca un sprinter arata cool un maratonist arata ca un schelet, prefer sa fiu un sprinter in jungla decat un maratonist

un sfat sprinturile fac ca grasimea abdominala sa se duca mai repede

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ray...ce ai patit...
Stramosii nostri nu erau sprinteri. Ei alergau relativ incet pentru a putea alerga pe o distanta cat mai mare.
De exemplu un grup de vreo 5 oameni alergau dupa o antilopa. Antilopa alerga extrem de rapid, dar dupa vreo 4km era la pamant. Pe cand acei oameni nu obosisera deja; ei putea alerga si 50km pentru ca avea rezistenta(nu viteza). Apoi ei omorau prada si o mancau.
Da, un sprinter poate parea mai misto decat un maratonist, dar doar pentru ca are muschii foarte mari si evidentiati.
Adevarat, sprinturile ard grasimea, dar e bine sa ai si rezistenta. In plus, slabitul nu provine din sport, ci din alimentatie

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Pai vezi ma?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate
Most mammals can sprint faster than humans — having four legs gives them the advantage. But when it comes to long distances, humans can outrun almost any animal. Because we cool by sweating rather than panting, we can stay cool at speeds and distances that would overheat other animals. On a hot day, the two scientists wrote, a human could even outrun a horse in a 26.2-mile marathon.

https://www.nytimes.com/2009/10/27/health/27well.html

| Violleta2022 a răspuns:

Este mai bine sa ai rezistenta si sa fii capabil sa alergi foarte multi kilometri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai bine pentru ce?

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde, vrei sa fii sprinter sau maratonist laughing?

| raMLesS a răspuns:

Daca esti printre negrii si esti in camp deschis, n-ai arme gen un arc, ci aveti doar cateva tepuse, e bine sa alergi incet si fara oprire, asa o sa fugaresti prada pana la epuizare si o sa o vanezi rolling on the floor
In schimb daca e un atentat terorist, avand viteza foarte mare, ai facut suta de metri in vreo 10-12 secunde si ai sansa foarte mare sa scapi rolling on the floor Sau daca furi ceva de exemplu, nu te mai prind aia in veci rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru raMLesS):

Ba te pot prinde, pentru ca tu alergi cu 10m/s doar maxim 1km, pe cand aia care alearga incet alearga si cate 20km

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza, daca esti in oras, faci doua trei ocolisuri si te-au pierdut.

| Dalmore a răspuns:

Cum e mai bine?

1. Sa mergi rapid la magazin, dar sa obosesti pana ajungi acolo.
2. Sa mergi incet, dar sa fii obisnuit sa cari plase si sa rezisti cu ele pana acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

*cu argumentare please

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa fi rapid la alergare si sa nu obosesti rapid, atunci ai rezistentã adevaratã. Dacã Alergi pentru rezistentã, si mult timp si distante lungi iti pui in pericol articulatiile, la fiecare pas in alergare coloana iti este afectatã si picioarele la fel, deoarece se izbeste apai daca faci zeci de km, ore intregi e jale, maxim 20-35 de minute. Clar o sa ai probleme, poate doar daca iti legi greutati de picioare cu scai, si iesi la o alegare usoarã sa-ti pui 5-10kg pe tine in plus, alergând mai putin. Atunci te ajutã, dar in rest e o pierdere de timp alergarea pe distante foarte lugi, iti face mai mult rãu decât bine. Sa alergi in rezistentã este chiar mai periculos decât sa fi un atlet, care isi exercitã articulatiile si coloana prin greutati extrem de mari in spate si ridicãri de greutati, pentru cã conteazã timpul de exercitare a unei miscari Este mult mai periculos sa alergi zeci/sute de km, si decât sa stai cu o greutate extrem de mare in spate(pentru o perioadã scurtã).

https://www.thehealthyhomeeconomist.com/......ur-health/

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Daca nu esti sportiv si nu ai pic de experienta, eu zic ca 1. Te plimbi pe strada, iti cade portofelul, un tigan iti vede banii si te alearga. Trebuie sa alergi repede pana cand cineva te vede. Alergand incet, iti iei si bataie si ramai si fara bani

| AllyAlexandra20 a răspuns:

Să alergi încet, dar să ai rezistența mare, este destul de logic. Dacă alergi repede, dar obosești imediat, nu are niciun rost. La un maraton, de exemplu, ai neapărată nevoie de ceea ce ai scris la punctul 2. Respirația are și ea rolul ei aici. Dacă nu respiri cum trebuie în timp ce alergi, degeaba o iei mai încet, că tot obosești.
Este mult mai eficient așa și oricum, dacă alergi regulat în ritmul de la punctul 2, în timp vei putea să alergi mai repede pe distanțe mai lungi big grin

| Docmiau a răspuns:

2 clar

| NicolaeP a răspuns:

Depinde pentru ce ai nevoie. Daca vrei sa alergi pe distanta scurta cu siguranta prima varianta, pentru distante lungi a doua varianta. Asta daca vrei sa participi la vreun concurs de atletism, daca nu as alege a doua varianta te ajuta mai mult. Cand esti tanar daca esti sanatos poti alerga si repede si poti rezista si mult timp, aici intervine si antrenamentul zilnic

| Cinga32 a răspuns:

E bine dacă le poți face pe amândouă. E normal să obosești repede dacă alergi foarte repede precum e la fel de normal să ai o constanță și o rezistență în timpul alergării. Dezvoltă-ți ambele capacităti căci ai nevoie de ele. Uite aici un clip care te învață cum să îți conservi puterea și constanța în alergare
https://youtu.be/H40pPEFGCVQ

| anonim_4396 explică (pentru Cinga32):

L-am vazut si eu asta iarna laughing)