| anonim_4396 a întrebat:

Cum se defineste Cultura Urbana?

3 răspunsuri:
| selef a răspuns:

Nu ma pricep prea bine la cultura urbana, dar ma descurc bine cu cea suburbana.

| RamonaMn a răspuns:

Îmbrăcăminte urbană
skateshoes (sau şuzi) – bine înţeles cu şireturi late
cafir – fular specific urbanului; purtat aproape oriunde şi oricând
şapcă – desigur în stil hip-hop
curea – eventual neagră, cu ţinte

Artă urbană (street art)
freehand – stilul original de graffiti, în care se folosesc spray-uri şi markere;
stencil – graffiti realizat cu ajutorul unui şablon
sticker – abţipild făcut în casă şi lipit pe suprafeţe publice

Muzică urbană
hip-hop – gen muzical urban, prin excelenţă
electronica – de la minimal până la drum & bass
rock alternativ – indie, emo, nu metal ş. a.

Sport urban
sporturi extreme – tot ce se promovează în mainstream: snowboard, skateboard, bmx etc.
baschet – urbanii nu joacă niciodată fotbal!
socializare – neapărat în centrul oraşului sau în cluburi cool

http://dictionarurban.ro/ ->aici vei gasi toti termenii din cultura urbana.

Succes~|! :)

După cum se poate observa, subcultura urbană este puternic influenţată de cultura hip-hop. Alte influenţe notabile sunt subculturile rasta şi house

| machupicchu a răspuns:

Cauta in dictionarul lb.romana "cultura" si apoi gandeste ca "urban" se refera la nivelul oraselor... a acestei culturi... successs...