| Pop_Rodica_1984_LuHl a întrebat:

Cum se face aracetul, imi spuneti?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aracetul se face din chimicale si nimeni nu-l poate face acasa. Cand eram mic bunicul meu facea asa numitul "pap" un lipici facut in casa. Punea faina, un ou si apa pana obtinea consistenta dorita. Daca vrei sa-l pastrezi mai mult pui apa deasupra ca sa depaseasca cu 5-10 mm inaltimea lipiciului.
Am mai gasit pe net urmatoarea reteta: Amesteca 1 masura de zahar si 3 masuri de faina cu 1 lingurita de otet si apa, pana rezulta o pasta groasa pe care o incalzesti pe foc mic pana ajunge la consistenta lipiciului. Lipiciul se pastreaza la rece mai multe saptamani.