| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ca binele invinge raul? Are teoria evolutionista un raspuns la aceasta intrebare?

71 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Clorox a răspuns:

Cand a invins binele raul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Cand tu nu vrei sa te sinucizi cand esti fericit/a.

Bula
| Bula a răspuns:

E ca si lozinca: "Noi LUPTAM pentru PACE! big grin

In schimb, este adevarat: ce e rau pentru mine poate fi bine pentru altul - sau invers.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Majoritatea oamenilor chiar cand sufera de boli chiar grave si sunt aproape de moarte NU SE SINUCID.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce oamenii in general sau majoritatea nu se sinucid si tin la integritatea lor existentiala cand potrivit hazardului evolutionist si probabilistic sau intamplator acest lucru nu ar trebui neaparat sa se intample? Intrebarea de inceput incepe sa se complice pentru cei care cred in teoria evolutionista si iata am pus alta intrebare derivata din cea de mai sus.

| SG1995 a răspuns:

Nu răspunde, pentru asta se întâmplă doar în basme. Apropo ce legătură are teoria evoluție, cu moralitatea? Teoria evoluție, explică faptul că toate ființele biologice se schimbă în funcție de modificăriile de ordin genetic, și de mediu.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

"De ce oamenii in general sau majoritatea nu se sinucid si tin la integritatea lor existentiala cand potrivit hazardului evolutionist si probabilistic sau intamplator acest lucru nu ar trebui neaparat sa se intample? "

Greșit, tată, teoria evoluție, spune că: Doar genele cele mai adaptate la mediu vor ieși la iveală pe termen lung, de-asta se aduc schimbări constante în cazul unei specii, dar în cazul prezentat de tine intră în acțiune un alt principiu, și anume principiu auto-conservări, care este un principiu instinctiv, este exact un mecanism evolutiv care permite supraviețuirea unei specii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Atunci cum se face ca tu vrei pace, ordine, siguranta? lucruri care tin de BINE. Conform teoriei evolutioniste sau hazardului n-ar trebui sa existe neaparat un principiu stabil adica de "ramificatie spre varfurile copacului tot mai sus" sau evolutie ci oricand ar putea sa se declanseze dematerializarea sau involutia spre "radacinile copacului spre singularitatea Big Bang".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

"genele cele mai adaptate la mediu vor ieși la iveală pe termen lung". Nu uita ca teoria evolutionista are la baza PRINCIPIUL HAZARDULUI si n-ar trebui sa existe NIMIC STABIL sau "batut in cuie" sau fix. Ce am citat de la tine aici n-ar trebui neaparat sa existe sau sa se intample conform principiului hazardului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Tu cand iti faci planuri de viitor te bazezi pe ceva instabil, pe hazard?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Hazardul este ceva RAU. Daca ar fi existat hazard absolut nici 0/1 nici NU/DA nu ar fi existat macar ca concept stabil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Daca ar fi existat hazard, tu nu te-ai fi bazat pe ceva stabil pe tehnica de calcul care e directionata spre un rezultat precis. Daca ar exista hazard cu adevarat tu n-ai fi fost in stare neaparat sa tastezi aceste postari.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi zici care parte din teoria evoluție afirmă tâmpenia asta?
Iar binele și răul s-a mai zis:
Răul și binele sunt chestiuni relative, în mod obiectiv răul/binele, ordinea/haosul nu există, din punct de vedere empiric e o chestiune nulă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca ar fi existat hazard, tu nu te-ai fi bazat pe ceva stabil pe tehnica de calcul care e directionata spre un rezultat precis sau STABIL. Daca ar exista hazard cu adevarat tu n-ai fi fost in stare neaparat sa tastezi aceste postari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca ar fi existat hazard, tu nu te-ai fi putut neaparat baza pe ceva stabil pe tehnica de calcul care e directionata spre un rezultat precis sau STABIL. Daca ar exista hazard cu adevarat tu n-ai fi fost in stare neaparat sa tastezi aceste postari.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hazardul și Ordinea nu există empiric să-ți dau un exemplu: Un copac cade pe o casă. E rău sau e bine? Noi am zice că e bine sau rău, un funcție de percepția evenimentului, dar evenimenul în sine e nul din punct de vedere moral, a avut loc doar o activitate fizică.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Răul și binele sunt chestiuni relative, în mod obiectiv răul/binele, ordinea/haosul nu există, din punct de vedere empiric e o chestiune nulă." Deci pentru tine TOTUL e NUL. Relativ e totusi diferit de NUL.

Pai singularitatea Big Bang a aparut din intamplare din hazard. Asta propaga teoria evolutionista. De la asa ceva pleaca teoria evolutionista. rolling on the floor

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu uita ca teoria evolutionista are la baza PRINCIPIUL HAZARDULUI si n-ar trebui sa existe NIMIC STABIL sau "batut in cuie" sau fix."

Dragule nu are la bază hazardul, are la bază legiile fizice, de-asta biologi de exemplu au putut indetifica sferele geologice. Teoria evoluție e cât se poate de predictivă, dar creierul tău mic nu pricepe.

"Tu cand iti faci planuri de viitor te bazezi pe ceva instabil, pe hazard?"

Având în vedere că am tot atâtea șanse să să fiu mort mâine, da se poate spune și așa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Iata din dex definitia hazardului:

"HAZÁRD, hazarduri, s. n. Împrejurare sau concurs de împrejurări (favorabile sau nefavorabile) a căror cauză rămâne în general necunoscută; p. ext. întâmplare neprevăzută. ♦ Soartă, destin. ◊ Joc de hazard = joc de noroc. – Din fr. hasard."

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

"Teoria evoluție e cât se poate de predictivă." Poti prezice ceva in cadrul hazardului? rolling on the floor

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu este vorba de bine sau de rau, este vorba de stupiditate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Ai putea sa dai o definitie la ceva total variabil sau instabil conform hazardului? De exemplu la "stupiditate"?

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

„Poti prezice ceva in cadrul hazardului?"

Ești bătut în cam prietene? Teoria evoluției se bazează pe legii naturale, care există atât în biologie, cât și în fizică, nu e vorba de niciun hazard.

| SG1995 a răspuns (pentru Clorox):

Lasă-l îi supra-soliciți cei doi neuroni activi.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite-o!
STUPÍD, -Ă, stupizi, -de, adj. 1. (Adesea adverbial) Lipsit de sens, de rațiune, de conținut; absurd. 2. (Despre oameni) Lipsit de inteligență, greoi la minte; nătâng, mărginit; (despre manifestări ale oamenilor) care dovedește, trădează lipsă de inteligență, de pricepere. – Din fr. stupide, lat. stupidus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Stiti cu cine semanati voi? Cu niste oameni beti care zic: "nu e nici bine nici rau. Totusi e bine cand e rau. Dar e bine si cand e rau." Asa ganditi in viata de zi cu zi? Ma indoiesc. Acum cand vedeti ca rationamentele voastre sunt vulnerabile o dati cu "relativ", "nul". Fiti sinceri cu voi insiva si nu mai aberati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Care sunt acele legi naturale stabile? Incepe cu singularitatea Big Bang. Nu ma lua cu prezentul. Mergi la origini.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca esti fanatic, daca tu crezi ca avem rationamentele vulnerabile de ce mai vorbesti? Du-te si vorbeste cu peretii daca este nevoie. Dintre noi doi... Tu semeni mai mult cu genul de persoana descrisa de tine. Acum gata, deja ai devenit enervant. Pacat ca neuronii nu se multiplica, ti-ar fi fost de mare ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu va pun neuronii la treaba. Eu va intreb. Eu sunt cel care am pus intrebarea. Eu doar astept raspuns de la neuronii vostri "foarte inteligenti". Astept raspunsuri. Nu-mi bat capul. Ma duc sa dorm. rolling on the floor