| Razvan a întrebat:

De ce raul invinge binele doar in povesti?

Răspuns Câştigător
nony
| nony a răspuns:

Binele si raul sunt concepte relative. Pot ajuta pe cineva ( in conceptia mea de bine ) dar in acelasi timp ( in conceptia altora ) i-am facut cel mai mare rau.
Raul si binele sunt percepute diferit de fiecare am.Binele nu invinge raul.Niciodata nu s-au luptat.Mereu au fost frati, in aceiasi persoana.

35 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Onutzu, "răul", în poveşti nu e biruitor, ci "binele"!

| Hombre a răspuns:

Nu-i nici o problema ca a inversat "onutzu" rolurile, putem spune "binele a infrînt".

| Vizitiul a răspuns:

Cred ca era vorba de operele epice, numite basme! Unde se imbina realul cu fantasticul, iar fotele binelui inving totdeauna fortele raului. Deci, binele invinge raul.

| Razvan explică:

Sa lamurim lumea.Zic.Cine a zis ca e vorba despre povestile clasice? Daca ma refeream poate la o poveste contemporana. O poveste de viata in care totul e numai lapte de miere, totul e bine.Pana cand odata ajunsi la finalul povestii respectivul isi da seama ca a gresit mereu impartind lumea in bine si rauwinkingRaul nu e o forta.Noi o facem sa fie.Cam asta vroiam sa zic.Si nu, nu e pusa la plezneala intrebarea invershee hee

| Razvan explică:

@cristacheceliute.Eu vad lucrurile intr-o dunga mereu. Dar mereu am avut ceva personal cu raul si cu binele asta.Pana la urma totul e legat de mentalitatea umana nimic mai mult. Aparentele astea sunt cele mai perverse. Te inseala mereuhee hee
Tot ce vrioam sa zic e ca si subiectele de impact general le percepem si le interpretam personalhee hee
In legaturile cu gropile, te invit sa vezi culmea prostiei. Pui asfalt pe un drum fara absolut nicio groapa nu o data ci de doua ori si lasi amaratii de soferi care au bafta sa o ia pe soseaua de centura sa faca slalom printre gopanele de acolo.Acolo daca cazi intr-o groapa esti mort tu, d-apoi amarata de masina.Nici 3 soboare de preoti nu ii mai descalcesc franelelaughing

| Razvan explică:

@cristacheceliute.Inseamna sa adaptezi lucrurile sa le adaugi elemente inedite.Adica o forma mai usoara a aiurelii. E mai usoara pentru ca inca sunt cu picioarele pe pamant.Desi habar nu am pentru cat timpbig grin

| Razvan explică:

@c2rmen.Nu-i nimic se mai intampla sa mai gresim.Nu iti fa griji nu ard pe nimeni cu stupid pentru ca fiecare e cu parerea luihappy

| Bacemi a răspuns:

Se poate intampla si in realitate ca binele sa invinga dar la fel ca in basme nimic nu vine usor. Cei care vor sa caute binele si adevarul sunt nevoiti sa faca multe sacrificii si sa sufere de multe ori.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este excepție nici în viața reală.
Pa, pa.

| ania a răspuns:

Cred ca invers voiai sa intrebi.
Binele invinge raul deocamdata in povesti pentru ca finalul celei mai mari povesti, Marele Povestitor nu l-a scris inca.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

In povesti e invers de cum ai intrebat big grin iar in realitate bine si raul sunt mult mai complicate si mai subiective. In realitate nu prea gasesti "si au trait fericiti pana la adanci batraneti" (stii cum e cu fericirea big grin ) Trebuie sa apara mereu o problema ( iar ai ars mancarea? te cum uiti dupa fufa aia! iar vine ala sa te tina la bautura pana la 2 noaptea? nu-ti face program sambata, mergem la ai mei! tu nu te uiti ca ai cumparat mancare expirata? s-a pisat ala mic in pat si tu stai la televizor! iar vine maica-ta in vizita doua saptamani? te-am cautat la servici si plecasei de doua ore! da' de ce trebuie sa te relaxezi tu si sa fac eu toata treaba? te gandesti numai la tine! etc... )

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Clarifica partea aia cu povestea contemporana ca m-ai bagat in ceata "rau" de tot devil Da un link, orice sa stim despre ce film vorbesti big grin
Ce vrei tu sa spui, ca raul este de multe ori o impresie subiectiva si ca de multe ori ce iti pare a fi rau poate fi bun pentru altcineva? Sau ca ce facem noi pentru propriul bine poate face rau altora? De acord, aici intervin factorii ce tin de buna crestere, respect pentru cei din jur si parerea mea este ca ar trebui sa fim destul de stricti atunci cand cineva ignora bunul simt si insista trecand peste drepturile noastre. Bine si rau exista, corect si gresit exista, problema de care zici apare cand le bagam la inaintare nejustificat. Sau zici ca tu nu vezi raul in gropile aparute iarna asta in asfalt cata vreme nu muncesti pentru a plati rate la masina? laughing

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Eh, daca mori oricum nu-ti mai trebuie masina oh go on
Si bineinteles ca fiecare vede lumea prin proprii sai ochi. Dar asta e valabil si pentru animale, sa stii. Tu ce crezi, pisoii mei vad cu ochi la fel de buni cateii de afara?hee hee Si chiar si subiectele de interes general sunt vazute tot prin propriile filtre, iar cum nu suntem doi la fel din 6 miliarde...fiecare are prioritatile si rutina lui. Nu inteleg ce anume inseamna sa vezi lucrurile intr-o dunga.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu e neaparat aiureala, doar ca in timp iti mai schimbi "optica" si peste cativa ani probabil iti va parea ca esti si mai bine infipta cu picioarele in pamant devil Cu binele si raul se schimba clar perceptia, cand esti copil ai nevoie de repere mai simple, pe parcurs afli ca nu iti mai ajung, ca ce era rau la 13 ani poate fi necesar la 20 laughing
Offtopic: observ ca cineva s-a intors pentru schimbul amical de voturi stupid si nefolositor devil (mai bine si-ar scoate bicicleta din beci ca se incalzeste de miercuri si i-ar prinde bine putina miscare )

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ai ales gresit povestea!

| anad a răspuns:

In povesti, in general, binele invinge raul si acesta este si mesajul pe care il transmite de obicei basmul.

| Elena1234456 a răspuns:

Cred ca este invers.laughing.

| Silvia a răspuns:

Nu era invers?thinking

| alecs871 a răspuns:

Raul invinte binele doar in povesti? thinking Stai linistita, asa e si in realitatehee hee.

| 非有神论者 a răspuns:

Cred ca glumesti happy
pe ce lume traiesti?

| Ana a răspuns:

Eu stiam ca in povesti binele invinge raul intotdeauna, da infine.

| Aiwendil a răspuns:

Nu era ca binele invinge raul? Nu pot fi numai finaluri fericite asa ca sunt si finaluri triste.De aceea raul uneori invinge in povesti. happy

| love44katyp a răspuns:

Poate binele invinge raul... tocmai pentru ca sunt povesti unde totul este perfect...

| TipuA a răspuns:

Cum zice şi Silvia, cred că era invers. happy

| TipuA a răspuns:

Răul si Binele sunt concepte relative.
Nu cred că "odată si odată" binele va învinge, nu cred că va exista vreodată un moment dincolo de care totul va fi "bine", în timp ce până atunci totul a fost "rău".

Cred că, în general, binele învinge răul la sfârsitul oricărui lant de evenimente. Apelând la "rău", rezultatele aparent favorabile apar mai repede, de aceea tentatia pentru "rău" este atât de mare. Alegând calea binelui, rezultatele realmente favorabile apar mai târziu, dar sunt mai sigure.
Nu ştiu dacă te va ajuta răspunsul meu, dar am încercat.

| ßiαηċα a răspuns:

Eu stiam ca in povesti binele invinge raul, nu raul - binele :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In povesti se intampla chestia aceasta pentru a ridica moralul, a ambtiona oamenii sa lupte indiferent de situatie.
Asta nu se intampla doar in povesti, ci si in realitate. Pana la urma, mereu laughing. Chiar daca esti mafiot, faci trafic de carne vie, ai ucis 10 oameni, vine moarte peste tine si se asterne tot binele.
Toate lucrile care se intampla, fie rele sau bune au un scop: acela de a te trezi la realitate, de a-ti arata scopurile vietii tale, nivelul tau de a reactiona la anumite senzati.
Un excitant produce o senzatie cand are o mare intensitatem, daca depaseste pragul minimal. Unele persoane sunt mai rezistente, altele cat se poate de sensibile.
In general, vedem raul chiar si unde nu se afla...asa ca, n-avem de unde sa stim daca invinge binele sau daca acesta exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dat-o cu reversul.
Binele si Raul sunt simple concepte. Si de ce ne mai miram de raul si egoismul din lume? In fond, noi actionam in armonie cu natura noastra. Oricat si oricum am incerca sa ne mintim in legatura cu natura buna si iubitoare a omului, noi de fapt suntem egoisti. Asta ne caracterizeaza si asa functionam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era invers. Oricum, pentru ca raul nu are limite, acesta nu poate fi "invins"de bine.