| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ca binele invinge raul? Are teoria evolutionista un raspuns la aceasta intrebare?

71 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E ca si lozinca: "Noi LUPTAM pentru PACE! big grin

In schimb, este adevarat: ce e rau pentru mine poate fi bine pentru altul - sau invers.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Majoritatea oamenilor chiar cand sufera de boli chiar grave si sunt aproape de moarte NU SE SINUCID.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce oamenii in general sau majoritatea nu se sinucid si tin la integritatea lor existentiala cand potrivit hazardului evolutionist si probabilistic sau intamplator acest lucru nu ar trebui neaparat sa se intample? Intrebarea de inceput incepe sa se complice pentru cei care cred in teoria evolutionista si iata am pus alta intrebare derivata din cea de mai sus.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

"De ce oamenii in general sau majoritatea nu se sinucid si tin la integritatea lor existentiala cand potrivit hazardului evolutionist si probabilistic sau intamplator acest lucru nu ar trebui neaparat sa se intample? "

Greșit, tată, teoria evoluție, spune că: Doar genele cele mai adaptate la mediu vor ieși la iveală pe termen lung, de-asta se aduc schimbări constante în cazul unei specii, dar în cazul prezentat de tine intră în acțiune un alt principiu, și anume principiu auto-conservări, care este un principiu instinctiv, este exact un mecanism evolutiv care permite supraviețuirea unei specii.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

"genele cele mai adaptate la mediu vor ieși la iveală pe termen lung". Nu uita ca teoria evolutionista are la baza PRINCIPIUL HAZARDULUI si n-ar trebui sa existe NIMIC STABIL sau "batut in cuie" sau fix. Ce am citat de la tine aici n-ar trebui neaparat sa existe sau sa se intample conform principiului hazardului.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Tu cand iti faci planuri de viitor te bazezi pe ceva instabil, pe hazard?

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Hazardul este ceva RAU. Daca ar fi existat hazard absolut nici 0/1 nici NU/DA nu ar fi existat macar ca concept stabil.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Daca ar fi existat hazard, tu nu te-ai fi bazat pe ceva stabil pe tehnica de calcul care e directionata spre un rezultat precis. Daca ar exista hazard cu adevarat tu n-ai fi fost in stare neaparat sa tastezi aceste postari.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca ar fi existat hazard, tu nu te-ai fi bazat pe ceva stabil pe tehnica de calcul care e directionata spre un rezultat precis sau STABIL. Daca ar exista hazard cu adevarat tu n-ai fi fost in stare neaparat sa tastezi aceste postari.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca ar fi existat hazard, tu nu te-ai fi putut neaparat baza pe ceva stabil pe tehnica de calcul care e directionata spre un rezultat precis sau STABIL. Daca ar exista hazard cu adevarat tu n-ai fi fost in stare neaparat sa tastezi aceste postari.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hazardul și Ordinea nu există empiric să-ți dau un exemplu: Un copac cade pe o casă. E rău sau e bine? Noi am zice că e bine sau rău, un funcție de percepția evenimentului, dar evenimenul în sine e nul din punct de vedere moral, a avut loc doar o activitate fizică.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Răul și binele sunt chestiuni relative, în mod obiectiv răul/binele, ordinea/haosul nu există, din punct de vedere empiric e o chestiune nulă." Deci pentru tine TOTUL e NUL. Relativ e totusi diferit de NUL.

Pai singularitatea Big Bang a aparut din intamplare din hazard. Asta propaga teoria evolutionista. De la asa ceva pleaca teoria evolutionista. rolling on the floor

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu uita ca teoria evolutionista are la baza PRINCIPIUL HAZARDULUI si n-ar trebui sa existe NIMIC STABIL sau "batut in cuie" sau fix."

Dragule nu are la bază hazardul, are la bază legiile fizice, de-asta biologi de exemplu au putut indetifica sferele geologice. Teoria evoluție e cât se poate de predictivă, dar creierul tău mic nu pricepe.

"Tu cand iti faci planuri de viitor te bazezi pe ceva instabil, pe hazard?"

Având în vedere că am tot atâtea șanse să să fiu mort mâine, da se poate spune și așa.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Iata din dex definitia hazardului:

"HAZÁRD, hazarduri, s. n. Împrejurare sau concurs de împrejurări (favorabile sau nefavorabile) a căror cauză rămâne în general necunoscută; p. ext. întâmplare neprevăzută. ♦ Soartă, destin. ◊ Joc de hazard = joc de noroc. – Din fr. hasard."

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

"Teoria evoluție e cât se poate de predictivă." Poti prezice ceva in cadrul hazardului? rolling on the floor

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

„Poti prezice ceva in cadrul hazardului?"

Ești bătut în cam prietene? Teoria evoluției se bazează pe legii naturale, care există atât în biologie, cât și în fizică, nu e vorba de niciun hazard.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Care sunt acele legi naturale stabile? Incepe cu singularitatea Big Bang. Nu ma lua cu prezentul. Mergi la origini.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu va pun neuronii la treaba. Eu va intreb. Eu sunt cel care am pus intrebarea. Eu doar astept raspuns de la neuronii vostri "foarte inteligenti". Astept raspunsuri. Nu-mi bat capul. Ma duc sa dorm. rolling on the floor

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. Nu are la baza hazardul. Nu cunosti teoria. De hazard depinde doar LA CARE individ apare mutatia favorabila, CE adaptare e necesara depinde de cerintele mediului, CUM este realizata adaptarea depinde de posibilitatile oferite de configuratia genetica a speciei.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

"Cerintele mediului." Mediul are cerinte? De cand? Nu ma lua cu prezentul. Du-te la conditiile dinainte de BB si ai sa intelegi ca teoria evolutionista se bazeaza pe hazard ce a "produs" aparitia singularitatii BB. Inainte de singularitatea BB exista mediu? Daca da ce "cerinte" a avut energia dinamica din spatiul virtual inainte de aparitia singularitatii BB?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Big Bang-ul si Teoria Evolutionista nu au NICI O legatura. Big Bang este modelul cosmologic care explica conditiile initiale si dezvoltarea ulterioara a universului. Ideea esentiala este ca Universul s-a extins de la o singularitate primordială fierbinte și densă acum aproximativ 13 miliarde de ani. Evolutia, pe de alta parte, este un fenomen biologic. Evoluția reprezintă modificarea caracterelor moștenite ale populațiilor de organisme de la o generație la alta. Aceste schimbări sunt determinate de combinarea a trei procese principale: variație, reproducere și selecție. Genele care trec de la un organism la urmașii acestuia produc trăsături ereditare, care constituie baza evoluției. Aceste trăsături variază în cadrul populațiilor, ale căror indivizi prezintă variații genetice. Urmașii pot avea trăsături noi sau modificate și aceasta fie datorită mutațiilor genetice sau prin transferul de gene între populații și între specii. Astfel, la speciile care se reproduc sexuat, prin recombinare genetică se produc noi combinații de gene. Evoluția se produce când aceste diferențe ereditare devin tot mai comune sau tot mai rare într-o populație.

| KinoAndreea a răspuns:

Nu prea sunt de parere ca binele invinge raul. Cand eram mica, da, eram invatata si de la desene si la adulti ca "Binele invinge mereu raul, ca mincinosul este mereu prins" si tot felul de chestii de genul. Cu cat am crescut, spre dezamagirea mea, am observat ca lucrurile nu stau deloc asa...mai pe scurt, nu cel ce face BINE castiga (in majoritatea cazurilor), ci ala care e mai "smecher", are pile si relatii (daca ma intelegi), ala care banul castiga de cele mai multe ori...pe nedrept, desigur, dar asta am observat eu, lucrurile de genul s-au "invartit" prin jurul meu. De cate ori si cate persoane mi s-au plans ca "uite ala cat de prost e ala si ce noroc are, ia totul de-a gata si uita-te la mine, dau si haina de pe mine in ajutor si sunt ghinionist vai de capul meu." Sper ca intelegi ce vreau sa zic:-) Pentru mine multe lucruri nu sunt corecte legate de cine are dreptate si cine nu, de cine e bun si cine e rau, de cum e vazut binele si raul, etc.

| anonim_4396 explică (pentru KinoAndreea):

M-am referit la bine in in ansamblu. Binele la care m-am gandit este ca la nivel global nu exista razboiae mondiale mereu iar cand au existat in cativa ani au luat sfarsit. Evident ca cei bogati au decis oprirea acelor razboaie. Indiferent prin ce mijloace au ajuns bogati ei isi doresc sa traiasca bine si nu rau. Oamenii dupa ce isi descarca furia prin violenta de cele mai multe ori in majoritatea cazurilor urmeaza o perioada de timp mai mare de pace decat perioada de violenta.

| SG1995 a răspuns:

Nu răspunde, pentru asta se întâmplă doar în basme. Apropo ce legătură are teoria evoluție, cu moralitatea? Teoria evoluție, explică faptul că toate ființele biologice se schimbă în funcție de modificăriile de ordin genetic, și de mediu.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Atunci cum se face ca tu vrei pace, ordine, siguranta? lucruri care tin de BINE. Conform teoriei evolutioniste sau hazardului n-ar trebui sa existe neaparat un principiu stabil adica de "ramificatie spre varfurile copacului tot mai sus" sau evolutie ci oricand ar putea sa se declanseze dematerializarea sau involutia spre "radacinile copacului spre singularitatea Big Bang".

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi zici care parte din teoria evoluție afirmă tâmpenia asta?
Iar binele și răul s-a mai zis:
Răul și binele sunt chestiuni relative, în mod obiectiv răul/binele, ordinea/haosul nu există, din punct de vedere empiric e o chestiune nulă.

| CuriousStuff a răspuns:

Doar in filme binele invinge raul.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Pai teoria evolutionista e o extensie a teoriei cosmogonice despre BB. Mediul nu modifica caracteristicile unei specii in asa masura incat sa produca alta specie. Nu confunda rasele cu speciile. Rasele sunt variatii in cadrul aceleiasi specii. Nu s-a vazut asa ceva in natura.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Modificarile astea se produc in milioane de ani. Intr-un interval atat de mare de timp se nasc si specii noi.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Ce zici tu e pura speculatie predupunere sau sugestie.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai tu o teorie mai buna? Ne-au adus extraterestrii, nu?

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Cum se face ca viermele osedax nu a evoluat in 30 milioane de ani? desi si informatia asta e sugestie.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu despre acest vierme insa presupun ca sunt si specii care au reusit sa se adapteze perfect mediului si nu mai au nevoie de alte modificari.
Si probabil ca a evoluat, nu stiu de unde ai scos 30 de milioane de ani.
Daca s-au gasit dovezi arheologice care arata un vierme care seamana cu asta nu inseamna ca era chiar asta, pana acum cativa ani se credea ca dinozaurii aveau piele/solzi, mai nou se pare ca aveau pene.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Informatiile cu viermele asta osedax este sunt in realitate doar presupuneri. Poti citi despre cele 30 milioane ani si chiar mai mult pe net. Insa eu nu merg pe simple presupuneri pentru ca teoria mea se bazeaza pe fizica si pe ceea ce spune Biblia despre existenta a tot ce este si a fost si va fi.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, atat am vrut sa aud. Presupunerile din Biblie sunt la fel de bune ca oricare alte presupuneri, insa minusul e ca cele din Biblie nici nu sunt sustinute de alte dovezi. Dar religia nu e domeniul meu, asa ca o sa inchei asta aici. Mersi.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

De ce fugi de religie? Eu aici cu aceste intrebari vreau sa realizez o punte o explicatie intre fizica si religie. Asta cred ca ati observat destul de bine. Insa voi fara motive intemeiate sau mai degraba din nestiinta pentru ca nu ati studiat atent Biblia va orientati doar dupa stiinta.

Binele = stabilitate in termeni fizici;
Raul = hazard sau instabilitate in termeni fizici;

Binele = cand corpul isi mentine structura suficient de integra incat sa
poata pastra in el energia vietii sau energia vietii nu mai poate
opera asupra ceva degradat = viata.
Raul = cand corpul sufera modificari structurale peste limita la care nu mai
poate pastra in el energia vietii = moarte.

Teoria stringurilor M este o teorie pur imaginara care nu seamana cu nimic observat experimental in fizica. Exista doar doua universuri: unul material cu masa si al doilea virtual care influenteaza pe cel material. Universul material nu poate influenta universul virtual, nu-l poate distruge asa cum energia din universul virtual nu poate fi distrusa. Evenimentele din spatiul virtual nu depind de frecventa pentru ca neexistand particule cu masa nu are ce oscila. Evenimentele din spatiul virtual sunt caracterizate prin deplasare. Asa e, si ce am zis acum sunt simple presupuneri DAR nu se contrazic cu ceea ce este logic si cu calculele demonstrate si fenomenele observate in fizica.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Binele = cand corpul isi mentine structura suficient de integra incat sa
poata pastra in el energia vietii sau energia vietii poate
opera asupra ceva suficient de integru ca structura.
Raul = cand corpul sufera modificari structurale peste limita la care nu mai
poate pastra in el energia vietii sau energia vietii nu mai poate opera asupra ceva care a depasit limita de degradare structurala = moarte.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ceva ca energia dinamica care se deplaseaza din loc in loc dar care are frecventa = 0 reprezinta ceva stabil distribuit in spatiul virtual. Frecventa diferita de zero automat inseamna ceva instabil sau oscilant dar care se poate mentine in anumite limite de stabilitate sub coordonarea energiei dinamice a lui Dumnezeu. Cand aceasta coordonare este redusa, pariculele elementare din structura trupului incep sa-si piarda sincronismul intre ele si astfel treptat corpul intra intr-un proces relativ lent de degradare structurala. Dumnezeu nu l-a ucis pe Adam DAR a incetat sa mai coordoneze miscarile oscilatorii ale particulelor elementare ce alacatuiau corpul lui Adam-Eva astfel ca in timp degradarea sau acele instabilitati sau oscilatii au depasit limitele de rezonanta sau de sincronism cauzand depasirea pragului structural pentru ca energia vietii sa mai poata opera in corpul lui Adam-Eva si in cele din urma au murit.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Din raspunsurile voastre "academice" rezulta ca teoria evolutionista prefera sa nu dea un raspuns sau sa considere raul/binele notiuni relative sau subiective din motiv ca NU STIE sau ignora existenta lui Dumnezeu a carui natura existentiala nu o intelege sau nu vrea sa o inteleaga.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoria "noastra" da dovezi concrete si explica exact cum e posibil sa se fi petrecut, nu spune niciodata ca e imbatabila sau de necontestat, e doar o teorie. In schimb teoria din Biblie se vrea adevar absolut care explica orice prin *puf* si s-a intamplat.

Si atunci cand tu dai propriile tale definitii pentru bine si rau nu te astepta ca lumea sa inteleaga ce vrei tu sa zici.

Nu ma bag in religie pentru ca e o discutie degeaba, nu o sa pot convinge niciodata un om care crede doar ce vrea sa creada ca credinta lui e defecta si lipsita de sens, de aia nu se chinuie nimeni sa "dea un raspuns".

Si cu "Natura existentiala a lui Dumnezeu" m-ai dat gata, vezi, exact de asta refuz sa ma intind la discutii pe tema asta.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Bine ai spus ca teoria Big Bang si evolutionista e doar o teorie care nu explica ce inseamna placerea frumosul si se rezuma doar la fizica. Pe cand religia adevarata poate explica TOT atat cat are nevoie omul sa cunoasca. Nu cred ce vreau. Am ajuns sa cred ce e. Voi cu teoria antireligie va concentrati pe efect si nu pe cauza fortelor. Si iti spun si DE CE: pentru ca omul l-a ignorat pe Dumnezeu iar Dumnezeu nu are doar energie dinamica ci e si o persoana care se manie cand omul isi face rau insusi si il ignora. Mania lui e una pozitiva pentru ca are la baza iubirea. In cazul lui mania e ceva BUN. Omul a ales ce a vrut adics si RAUL pe langa BINE si a ajuns sa creada ce vrea adica intr-o teorie Big Bang si evolutionista neprobata nedemonstrata cu explicatii care la capat duc la NIMIC pentru ca el ajunge sa nu mai existe adica moare.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Biblia nu intra in detalii cum a creat Dumnezeu materia pentru ca deocamdata omul s-a bagat in RAU sau "in buda" mult si deocamdata nu are nevoie de acele detalii. In viitor Dumnezeu va dezvalui omului unele taine dar nu unor oameni ignoranti fata de el.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Placerea frumusetea sunt lipsite de sens? Explica teoria "voastra" cum au aparut acestea?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu degeaba ii avem pe Eva-Adam stramosi. Ei au crezut ca RAUL e ceva relativ si nu neaparat ceva RAU ci chiar ceva BINE ajungand la "egalitate" cu Dumnezeu. Evident ca osciland intre bine si rau nu mai distingem clar ce e bine si ce e rau. Dumnezeu a zis ca raul va coplesi pe om adica va muri fiind problema lui existentiala ca individ. Insa scopul lui Dumnezeu cu omul nu s-a schimbat si de aceea Dumnezeu BINELE invinge RAUL cauzat de Diavol Eva Adam.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumusetea e relativa, unii oameni considera frumos mucegaiul, noroiul, un cimitir, o morga... Unora le plac florile, cerul instelat si padurile cu caprioare. Pentru primul padurea e urata, pentru al doilea, o morga e la fel de urata cum e padurea pentru primul.
Cat timp frumusetea e relativa pot sa-ti spun cu certitudine de 100% ca tine de individ si diferenta dintre frumos si urat a aparut odata cu dezvoltarea constiintei umane.
Suntem pe doua lungimi de unde complet diferite, eu personal nu am nevoie sa cred in niciun Dumnezeu pentru a fii o persoana buna si decenta, mi-am ales o meserie prin care salvez vieti omenesti, vindec bolnavi si sunt alaturi de persoane muribunde si familiile lor pentru ca asta sunt eu si nu am nevoie de un Dumnezeu ca sa fac diferenta dintre bine si rau. Aleg sa iau partea binelui fara sa fiu nevoit sa ma tem de o forta care ma pedepseste daca sunt rau. Iti garantez ca sunt persoane care cred in Dumnezeu si dau in cap altora si te intreb cum e mai bine? Sa nu crezi si sa faci ce fac eu (sa salvezi vieti omenesti) sau sa crezi si sa omori oameni?

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Credinta adevarata in Dumnezeu nu e compatibila cu violenta. Dumnezeu la toti oamenii a implantat constiinta. Unii o ignora altii nu dar constiinta ii determina sa nu se sinucida sa caute un bine personal. Daca o femeie e frumoasa poti spune ca e urata fizic? Daca experimentezi placerea cu o femeie inseamna ca placerea a evoluat? La placerea frumusetea de acest gen m-am referit.

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Multi pretind ca cred in Dumnezeu dar nu cred in realitate si sunt violenti. Cristos a zis sa ne iubim chiar si dusmanii in sensul de a nu le dori raul. De dusmani va avea grija Dumnezeu.

| CuriousStuff a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mi-ai raspuns la intrebare. Spune-mi in cazul meu si a altor sute de mii de cadre medicale care salveaza vieti zilnic, dintre care cativa mii si eu inclusiv fac asta facand voluntariat, adica nici macar nu suntem platiti pentru asta. Spune-mi cu ce ne-ar face mai buni credinta? Si altii care cred si fura bani de la altii (saraci) (vezi inaltii BOR) unde ii clasezi pe langa astia care ajutam gratuit?

Nici-o femeie nu e frumoasa pentru absolut toata lumea, oricat de frumoasa si apreciata ar fi o femeie (si nu e vorba doar de femei, ci de orice) iti garantez ca exista oameni care nu o considera frumoasa. Asa cum am spus, frumusetea e mai relativa decat timpul (lui Einstein).

| anonim_4396 explică (pentru CuriousStuff):

Inaltii din BOR sfintesc razboaiele si nationalismul care la nivel global constituie divizarea speciei umane. Oameni ca tine sunt mai bine cotati inaintea lui Dumnezeu decat ei pentru ca nu iti ignori contiinta si nu sprijini guvernele si nationalismul care de cele mai multe ori desconsidera alte natiuni sau concura cu ele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Guvernele umane sunt permise de Dumnezeu si NU aprobate de El.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt permise pentru ca procesul intre Dumnezeu BINELE si Diavol RAUL nu s-a terminat inca si pe langa asta guvernele umane sunt "slujitorul lui Dumnezeu" in sensul ca El se poate folosi de anumiti politicieni pentru a-i servi scopurilor lui Dumnezeu asa cum a facut si in trecut si pe langa asta guvernele umane sau si politienii avand constiinta implantata de Dumnezeu actioneaza in favoarea constiintei urmarind intr-o oarecare masura pacea si ordinea in detrimentul conflictelor militare si uneori de teama constiintei poporului cauta sa para drepte si competente si de incredere.

| Clockwork a răspuns (pentru anonim_4396):

Si dumnezeu e pura speculatie, nu e vreo dovada ca exista. Biblia? Asta inseamna ca toate personajele din carti exista, nu? Voi crestinii va bazati existenta pe un personaj dintr-o carte veche

| anonim_4396 explică (pentru Clockwork):

Dumnezeu sau Diavolul demonii ca forte potentiale pot imprima miscare particulelor elementare din capul vostru ca sa ganditi intr-un fel sau altul. Raportul dintre aceste forte este urmatorul: Forta potentiala a lui Dumnezeu >> Forta potentiala a Diavolului sau demonilor >> Forta potentiala a mintii omului >> Forta potentiala a creierului maimutelor sau oricarui animal samd pana la forta potentiala sau de miscare a fotonului samd Bosonul Higgs. Aceste forte sunt cat se poate de reale. Duhul Sfant cauzeaza campul gravitational, magnetic, electric, nuclear tare/slab, rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Clockwork):

Dumnezeu este forta potentiala dinamica inteligenta iubitoare ca si cauza prima la tot ce exista si se intampla. rolling on the floor

| Clockwork a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar totusi, Dumnezeu e teorie pura. Nu exista vreo dovada a existentei lui

| Clorox a răspuns:

Cand a invins binele raul?

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Cand tu nu vrei sa te sinucizi cand esti fericit/a.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu este vorba de bine sau de rau, este vorba de stupiditate.

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Ai putea sa dai o definitie la ceva total variabil sau instabil conform hazardului? De exemplu la "stupiditate"?

| SG1995 a răspuns (pentru Clorox):

Lasă-l îi supra-soliciți cei doi neuroni activi.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite-o!
STUPÍD, -Ă, stupizi, -de, adj. 1. (Adesea adverbial) Lipsit de sens, de rațiune, de conținut; absurd. 2. (Despre oameni) Lipsit de inteligență, greoi la minte; nătâng, mărginit; (despre manifestări ale oamenilor) care dovedește, trădează lipsă de inteligență, de pricepere. – Din fr. stupide, lat. stupidus.

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Stiti cu cine semanati voi? Cu niste oameni beti care zic: "nu e nici bine nici rau. Totusi e bine cand e rau. Dar e bine si cand e rau." Asa ganditi in viata de zi cu zi? Ma indoiesc. Acum cand vedeti ca rationamentele voastre sunt vulnerabile o dati cu "relativ", "nul". Fiti sinceri cu voi insiva si nu mai aberati.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca esti fanatic, daca tu crezi ca avem rationamentele vulnerabile de ce mai vorbesti? Du-te si vorbeste cu peretii daca este nevoie. Dintre noi doi... Tu semeni mai mult cu genul de persoana descrisa de tine. Acum gata, deja ai devenit enervant. Pacat ca neuronii nu se multiplica, ti-ar fi fost de mare ajutor.

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

N-ai raspuns la intrebarile mele. Bati campii. Raspunde la intrebare te rog frumos si amabil daca ai ceva in cap. Nu arunca cu batjocuri cu vorbe de om ofensiv cand de fapt trebuie sa-mi raspunzi. Intrebarile mele nu sunt cu tenta ofensiva contra teoriei evolutioniste. Sunt doar intrebari iar voi ar trebui, daca sunteti civilizati sa raspundeti la intrebarile mele, la obiect si nu sa deviati de la intrebari. rolling on the floor

| Clockwork a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei definitie pentru stupiditate? Cre(s)tini batuti in cap de zeul lor inexistent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este mai perseverent.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inteleg... Ai pus intrebarea ca sa te certi.

| Elide a răspuns:

Pai binele învinge întotdeauna răul! Eu nu merg pe teoria evoluționistă, ci pe cea a creației de Domnul nostru Atotputernic...

| anonim_4396 explică (pentru Elide):

Guvernele umane sunt conduse de Diavol care le da putere. Apocalipsa 13. Cum asa? Simplu: informatia nu are masa si este o forma de energie. Demonii supusi Diavolului fiind forme de energie cu constiinta imateriala influenteaza subtil modul de gandire al celor care sunt mandri si vor sa domine. Dar Dumnezeu fiind mai puternic decat Diavolul adica avand o energie mai mare nu-l lasa pe Diavol sa faca doar ce vrea el pe pamant cu oamenii. Dumnezeu are si avantajul ca a implantat in creierul oamenilor constiinta care tinde mai mult spre bine decat spre rau.

Răspuns utilizator avertizat
| Clockwork a răspuns:

In primul rand nu intelegi teoria evolutionista (tu crezi ca te tragi din maimute).
In al doilea rand, binele invinge raul doar in basme, plus cine a spus ca moartea reprezinta raul? Viata e ceea ce te face sa suferi.