| paula_2228 a întrebat:

Cum vedeti, in imagini sau descriere: 1. conditia umana; 2. femeia ideala; 3.barbatul ideal. v-ati pus vreodata intrebarile acestea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conditia umana"atunci cind nu se atinge stadiul de animal decit atunci cind este necesar"iar celelante doua nu le vad valabile decit in contextul in care se ocupa fiecare in parte doar de trairile lui neavind nimic de a face cu trairile altora.

6 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

1.Conditia umaná? - Opusul conditiei animalice.
2 & 3. Barbatul ideal si femeia ideala sunt utopii. Dar sunt singur ca femeia ideala nu ar corespunde niciodata barbatului ideal si invers.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Prima întrebare mi-am pus-o. Celelalte două nu, pentru că dacă sunt tot timpul cu capul în nori nu mai pot vedea ce este jos, pe Pământ.happy

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Conditia umana inseamna pentru mine multa cerinta. Inseamna sa daruiesti semenilor ceea ce asteapta de la tine, sa iti indeplinesti conditia de om, sa nu faci umbra degeaba sub soare, sa stii sa si transmiti mai departe mesajul sufletului. "La nobless oblige." Barbatul ideal este acela care iubeste si stimeaza cu adevarat femeia, care isi iubeste viata alaturi de femeia care i-a fost harazita, si stie sa o apere de intemperii de orice gen. Femeia ideala este aceea care a inteles ca trebuie doar sa se ingrijeasca pe ea: trupeste, mental, spiritual. Desigur, pentru barbat... Desigur, si pe barbat... Restul, dupa aceea, vor veni de la sine.

cami
| cami a răspuns:

Nici nu vreau sa gasesc "barbatul ideal" pentru toate femeile, ci doar pentru mine, si in cazul asta, stiu cum arata. Iar pentru conditie umana, pana la urma fiecare dintre noi, are o particica animalicahee hee

| Parintele a răspuns:

La punctul 3 este vorba de mine. conditia umana este prea abstracta, iar punctul 1 este subiectiv.

| ionutarges a răspuns:

1 Conditia umana: disciplina, respect, libertate de gandire. 2 Femeia ideala: isteata, modesta, sa-si iubeasca barbatul si copiii 3 Barbatul ideal: istet, hotarat, curajos, cu spirit autoritar in cadrul familiei.