| AvalohAlyn a întrebat:

D.p.d.v stiintific de ce apar bolile la om? De ce există boli și suferințe fizice, mentale etc? De ce organismul se îmbolnăvește?

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Intrebarea asta e suficienta pentru a scrie o carte.

In primul rand ai pus boala ca si termen general, dpdvd medical o boala nu e acelasi lucru cu un sindrom, deficienta etc

In aceiasi masura diferitele simptome pot sa apara datorita unor virusi, bacterii, deficite, excese samd.

Pe scurt, toate organismele de pe planeta asta (printre care si noi) functioneaza dupa un principiu simplu al homeostaziei (homo=acelasi stasis=stare), practic ele isi doresc sa isi mentina starea de echilibru, in momentul in care apare un dezechilibru fie el provocat de un viru, o bacterie, un deficit de deca sau un exces de ceva organismul o sa fie afectat si o sa apara anumite simptome care in functi de specificitatea loc pot fi asociate cu o boala, un sindrom etc.

Acum, pentru afectiunile mentale trebuie sa facem o impartire. El pot fi cu substrat fiziologic (adica cu efecte asupra creierului care pot fi observare) sau pur psihologice (omul e fizic sanatos). In cazul celor cu substrat fiziologic te poti uita la paragraful de mai sus insa cele pur psihologice pot fi o multime de factori dintre care multi foarte specifici asa ca nu iti poate da nimeni o reteta general valabila.

| anonimg a răspuns:

Organismul este făcut din celule. Și aceste celule mor și se refac. Numai că moartea lor este mai rapidă decât refacerea. Iar ADN-ul nostru slab îl moștenesc urmașii noștri.

| Meme10Memu a răspuns:

Dupa mine nu exista explicatie stiintifica pentru raspandirea coronavirusului de la lilieci la om in Wuhan China.

Datorita pacatului mostenit Dumnezeu considera ca toti oamenii sa se imbolnaveasca si sa moara. Unii mai devreme altii mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar la animale nu apar boli?
La oameni numarul crescut de afectiuni se datoreaza geneticii., a indivizilor care au capatat o boala/anomalie anume., iar din cauza lipsei selectiei naturale(oprite de civilizatie) anomalia s-a transmis mai departe., de multe ori boala sarind peste 1-2 generatii. (in forma latenta)
Iar dupa 10.000 de ani de civilizatie in care selectia naturala a fost oprita. iti dai cu seama ca mai toti avem diferite boli in noi
In cazul animalelor daca exemplu cainele era bolnav murea din cauza bolii numai-transmitand mai departe.
Un alt lucru: Majoritatea boliilor isi fac aparitia dupa o anumita varsta.D.P.d.v biologic Corpul uman are o varsta dupa care incepe sa cedeze si anume ~40 de ani. Deci este normal ca dupa varsta asta sa apara diferite boli., Sportivii de performanta, fotbalistii la ce varsta se retrag din sport. Femeile intra in menopauza, Practic isi pierd scopul biologic : de a se reproduce
O alta cauza este incestul., rar in ziua de azi., comun pana nu de mult. Cea mai simpla metoda de a pastra averea era casatoria in familie.
Stilul de viata modern., corpul uman e facut sa cutreiere paduriile., sa se aduna in grup langa un foc de tabara Nu sa stea in custi de beton., Cu alimentatie variata, fara atatea calorii

| Saiko10 a răspuns:

Din cauza virusilor, suferinta fizica sau durerea este un mecanism al corpului de a ne spune ca suntem raniti pentru a incerca sa ne vindecam.