| Dropia a întrebat:

Daca Dumnezeu este unic, de ce exista mai multi Dumnezei?

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu exista mai multi Dumnezei, exista mai multi oameni si fiecare din noi percepem ceea ce numin Dumnezeu diferit.Ideile, cultura, mentalitatea, tot prin ce trecem noi viata asta ne face sa ne indreptam sau nu spre Dumnezeul ce il invatam la scoala, cel ce a facut pamantul si omul si totul.Atat doar ca pe parcurs fiecare din noi isi pune diverse intrebari despre existenta Lui, se indeparteaza de El sau se apropie de El.Cine se indeparteaza incepe sa creda cu tarie in Dumnezeul lui, isi creeaza vezi bine idoli, aici ma refer la sectele binecunoscute de toti dar toate puse una langa alta practic acelasi Dumnezeu il venereaza.Fiecare parerea mea ar trebui sa creda in ceva, in ceva ce simte, adica nu mergi la biserica ca e pasti sau craciun, mergi ca asa simti, si daca simti, iti gasesti liniste atunci da crezi in El, la fel spun si cei ce nu merg la acea biserica ci altundeva, la fel spun si cei ce nu cred in El ci in altceva. Exista un singur Dumnezeu cel invatat de mici, dar omul e lasat sa aleaga in ce directie sa mearga.Parere personala.

41 răspunsuri:
| ma7r1x a răspuns:

Daca exista Dumnezeu, in Biblie asa scrie ca noi toti suntem copiii lui, atunci de ce vezi pe strada saraci care nu au ce manca, cutremure, inundatii etc, nu ar trebuie sa nu mai fie saraci si si sa nu mai fie cutremure, inundatii etc? Si de ce pe unii ii iubeste mai mult si pe altii mai putin? Adica pe cei care ii iubeste mai mult au tot ce vor ei si cei pe care ii iubeste mai putin sunt mai saraci.

| ionutk9 a răspuns:

Exista unul ca multe popoare il vad altfel ii dau alta forma nu inseamna ca e cu mult mai diferit doar noi credem despre ei ca sunt diferiti dar in principiu ne inchinam aceluiasi Dumnezeu doar prin alte forme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este unul singur
Tatal, Fiul si Sf Duh
nu sunt 3 sunt unul intr-unul singur singul
cauta Acatistul Sf Treime si convingete
altii eu nu vad
daca tu ii stii ia spune-mii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@AlanTigergerid
"Nu exista mai multi dumnezei exista mai multe religii care cred in Dumnezeul unic. Dumnezeu e doar unul singur, e singurul Creator si in final Acelasi pentru toti."
Cum ramane cu religiile politeiste, care sunt mult mai vechi decat religiile care domina astazi? Si ele pretind un singur creator?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista mai multi pentru ca ceilalti il copiaza pe cel real. Daca i-am pune la incercare, am afla! Cel care raspunde la o rugaminte imposibil de realizat din punct de vedere omenesc acela este Dumnezeul Unic! Aveti grija ce cereti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Dropia @Arthur il vede pe Dumnezeu, daca tu nu il vezi taci si inghite phbbbbtphbbbbt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand spui "Dumnezeu" nu te gandesti doar la Dumnezeu Tatal, ci la Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul (Iisus Hristos) si Dumnezeu Sfantul Duh, dar sub forma unuia singur. Si indiferent daca ii spui Dumnezeu sau Allah sau Buda sau altfel tot acelasi Dumnezeu e. Dumnezeu e unic, nu exista mai multi Dumnezei, doar mai multe religii. Deci, tine minte : Dumnezeu este unic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeul Bibliei, si daca accepti un raspuns inspirat de El, iata ce spune Psalmul 82: "Dumnezeu sta in adunarea lui Dumnezeu: El judeca in mijlocul dumnezeilor. -"Pana cand veti judeca stramb, si veti cauta la fata celor rai? - Faceti dreptate celui slab si orfanului, dati dreptate nenorocitului si saracului, scapati pe cel nevoias si lipsit, izbaviti-i din mana celor rai". Dar ei nu vor sa stie de nimic, nu pricep nimic, ci umbla in intunerec, de aceea se clatina toate temeliile pamantului. Eu am zis : "SUNTETI DUMNEZEI, TOTI SUNTETI FII AI CELUI PREAINALT". Insa veti muri ca niste oameni, veti cadea ca un domnitor oarecare. " Parerea mea e ca daca acceptam ideea ca Dumnezeu ne-a creat si a suflat duh de viata in noi, fiecare din noi avem esenta Lui in noi, atata vreme cat facem BINELE, si facem fapte nu neaparat dumnezeiesti, ci macar umane - adica sa il tratam pe celalalt cu omenie si dragoste. Insa cand incepem sa facem raul, dumnezeirea Lui din noi se stinge, si stim cu totii ca atunci cand dispare lumina, devine stapan intunericul. Asadar, cata vreme umbli in lumina si faci faptele luminii, esti un dumnezeu din Dumnezeu. Cand omul accepta sa faca raul lumina lui devine noapte - si omul devine singurul responsabil de faptele lui rele; pentru ca omul nu il poate face pe Dumnezeu responsabil de raul din lume atata timp cat stie ca Dumnezeu este sursa Binelui, sursa pe care el - omul - a refuzat-o.

| faty a răspuns:

Dumnezeu ii fiul lui dumnezeu tatal dumnezeului ieste un spirit dar nu din acela rau sa nu mai zic nici odata ca sunt mai multi pentru tine trebuie sa fie unic.

| anonimous a răspuns:

Daca tu imi numesti cel putin 2 esti cel mai tare!

| EMOFUNKYZ a răspuns:

Pai nu sunt mai multi dumnezeu.de exemplu eu sunt musulmanca si dumnzeu e Allah la mine. deci chestia e ca la noi se nuemste allah si la voi dumnezeu nu-i nimic diferit.

| Theidolon a răspuns:

Krishna, Buddha, Attis, Mithra astea sunt alte zeitati in care cred alte popoare din motive pe care noi nu le stim. Dar toate religiile sunt bune deoarece toate te conduc la un singur Dumnezeu.