| eumi a întrebat:

Daca exista un singur Dumnezeu, de ce alta porunca din cele 10 spune:"Sa nu va inchinati la alti dumnezei?"

17 răspunsuri:
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu din Vechiul Testament e un zeu gelos si iti vrea exclusivitatea. Ori cu el, ori impotriva lui (adica moartea). "Cel ce jertfeşte la alţi dumnezei, afară de Domnul, să se piardă." (Iesirea 22:20)
6.De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut,
7. Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului,
8. Să nu te învoieşti cu ei, nici să-i asculţi; să nu-i cruţe ochii tăi, să nu-ţi fie milă de ei, nici să-i ascunzi;
9.Ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, şi apoi să urmeze mâinile a tot poporul.
10. Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei.
Deuteronomul 13:6-12
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=17&cap=13

| Ben. a răspuns:

Niciuna din cele 10 porunci nu spune asa ceva. spune ca sa-L iubesti mai mult decat orice alt lucru, sau sa nu -i iei numele in desert, ceea ce pe TPU a devenit regula.

| selef a răspuns:

Pentru ca avem imaginatia bogata.

| Sara a răspuns:

Se referea la acele chipuri cioplite, la zeitati sau chiar la draci. dumnezeu inseamna a fi a tot puternic, in unele credinte dumnezeu e cel ce are putere, expl chiar si o statuie. e controversata ideea aceasta. o porunca este sa nu ti faci chip cioplit, dar gandeste te bine icoanele ortodoxe ce sunt? ca sa nu mai vb de statuile la catolici...

| alexa a răspuns:

Se refera la alte divinitati
inainte oamenii se inchinau la zei... ei in asta credeau
Această poruncă este împotriva închinării la orice alt dumnezeu afară de singurul Dumnezeu adevărat. Toţi ceilalţi dumnezei sunt dumnezei falşi.

| lia a răspuns:

Din cate stiu eu, prima porunca: "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau; sa nu ai alti dumnezei in afara de Mine."
A doua porunca (continuarea): "Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare si nici sa te inchini lor."
Adica sa nu incepi tu sa divinizezi alte persoane sau lucruri in afara de El happy

| dulshe a răspuns:

Cred ca se refera sa credem intr-un unic dumnezeu, nu in 7

| valsulnorilor a răspuns:

Imi pare rau dar nu stiu unde ai citit tu aceasta a X-a porunca.
Ea spune sa nu te inchini la idoli, adica daca il ai idol pe Michael Jakson sau mai stiu eu pe cine sa nu te rogi lui ca unui Dumnezeu.
In toate religiile lumii este un singur slogan:"Dumnezeu este unul"

| andreea_8479 a răspuns:

Cele 10 Porunci, in primele patru legi care alcatuiesc, in acceptiunea noastra, prima tabla a Legii, se focalizeaza asupra responsabilitatilor noastre fata de Dumnezeu. Prima porunca spune: "Sa nu ai alti dumnezei in afara de Mine." Sa ne oprim putin. Cu totii am auzit Cele 10 Porunci. Poate le-am citit cu voce tare, le-am memorat etc. Insa acum vreau sa va pun urmatoarea intrebare: de ce este aceasta prima porunca? De ce incepe Decalogul cu aceasta porunca? La acest punct incerc sa-l inteleg pe Dumnezeu. Acestea sunt legile lui Dumnezeu iar Dumnezeu incepe lista poruncilor Sale cu aceasta porunca. Faptul ca El incepe aici imi arata ca acestei porunci ii este atribuita prioritate, o importanta suprema. Si ce spune Dumnezeu? "Sa nu ai alti dumnezei in afara de Mine." (In originalul ebraic porunca este "Sa nu ai alti dumnezei inaintea [sau: alaturi] de Mine", nuanta care este surprinsa de majoritatea traducerilor englezesti, dar nu este surprinsa de versiunea Cornilescu, n.trad.) Acest "inaintea" este esential. El nu spune ca "puteti avea tot felul de alte zeitati carora sa va inchinati, atata timp cat Eu sunt pe primul loc. Vreau sa Ma considerati cel mai important si atunci puteti avea oricate zeitati doriti." Nu, nu, nu. Afirmatia: "Sa nu ai alti dumnezei inaintea Mea" inseamna "in prezenta Mea". Prezenta lui Dumnezeu este omniprezenta, este peste tot. Astfel, ceea ce spune Dumnezeu este: "Nu voi tolera alti dumnezei." Primul principiu al Legii este unul care protejeaza impotriva oricarei forme de idolatrie. Ceea ce face idolatria este sa directioneze, in mod gresit, inchinarea de la adevaratul Dumnezeu, de la Dumnezeul cel Viu, la un gen de substitut, o zeitate care sa uzurpeze locul lui Dumnezeu.

poate aici vei gasi raspunsul...

| ciupy a răspuns:

Probabil vrea sa spuna sa nu te supui altei religii sau unei alte persoane care te fortzeaza sa faci un lucru precum credinta in Dumnezeu...

| cisse a răspuns:

Deoarece in aceasta lume exista mai multe secte (oameni cu alte religii)..care se inchina la diverse zeitati..alte entitati...Aceasta porunca este data spre a fi ascultata de catre toti si inteleasa doar de catre cei care stiu sa asculte.

| nustiucine a răspuns:

Te lovesti de zidurile pe care tu insuti ti le impui.nu prevad cum ca o sa afli vreun raspuns catusi de putin logic la intrebarea asta.pentru ca nu exista...

un citat interesant:God did not created people, people created God...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt k oamenii pot sa isi faca dumnezei din orice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezei in sensul de...cum sa zic...idoli pe care noi ni-i cream cum era inainte in Vechiul Testament:vaci, pisicilaughing.bla bla :p...nu prea ma pricep(un raspuns venit din partea unui cap sec)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceilanti pe care oameni iizic ca sint dumnezeinu sint dumnezei adevaratisint facuti tot de oameni din diferitemateriale sinu sint vii decit dumnezeul din ceruri este adevarat el a facut cerurile si pamintul si tot ce esista in universul cu noi cu tot ne-a facut dumnezeul adevarat

| dariusbocos a răspuns:

Se refera la oamenii care se dau drept dumnezeu sau la altii athei sau chipuri necioplite viclene care te indreapta spre o alta cale nedreapta

| Leon_Doinita_1995 a răspuns:

Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine. (Exo 20:3)

De ce este atât de strict Dumnezeu în această privinţă. Tot el răspunde când zice în cartea Proorocului Isaia:
Nu este alt Dumnezeu decât Mine, Eu sunt singurul Dumnezeu drept şi mântuitor, alt Dumnezeu afară de Mine nu este. Întoarceţi-vă la Mine, şi veţi fi mântuiţi toţi cei ce sunteţi la marginile pământului! Căci Eu sunt Dumnezeu, şi nu altul. (Isaia 45:21-22)
Iar porunca a 2-a spune ca '' Sa nu -ti faci chip cioplit,nici vreo infatisare a lucrurilor cari sint sus in ceruri, sau jos pe pamint, sau in apele mai de jos de cit pamintul.Sa nu te inchini inaintea lor, si sa nu le slujesti; caci Eu,Domnul, Dumnezeul tau, sint un Dumnezeu gelos,...'' aici se refera la toate icoanele, la ''sfintii'' care -i avem NOI.