| sabin89 a întrebat:

Dacă întrebi un om bătrân, dintr-un sat izolat de prin munţi, "ce este timpul?", se va uita la tine ciudat, parcă întrebându-te: Cum, nici atâta lucru nu stii? Întrebarea pare extrem de usoară pentru majoritatea oamenilor. Cum vă explicaţi atunci că aceasta i-a chinuit atât de mult pe marii filosofi; si chiar pe mulţi fizicieni pe tot parcursul istoriei? Ce e asa de misterios la noţiunea asta - timpul?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Daca am fi trait dupa acest principiu pana acum nu s-ar mai fi dezvoltat toate pana in punctul in care au facut-o azi.

Si stii foarte bine la ce ma refer. Omul simplu se multumeste cu putin pentru ca atat are si oricat ar incerca nu poate obtine mai mult. Apoi apar geniile si mintile sclipitoare, luminate, cele care revolutioneaza tot.

Cand te uiti pe cer si vezi o stea ce spui ca este? Eu cand eram mic ziceam ca e un "punct" o "luminita" etc. Cand de fapt este o stea formata din gaze si bla bla bla.

Sau un exemplu mai clar, soarele. Majoritatea oamenilor o sa-l numeasca planeta desi este o stea.

Timpul este intr-adevar un concept ce depaseste mintea umana.

"Dar omul simplu stie că de acum până mai târziu va trece un timp. " - Cu asta mi-a rasarit in minte urmatorul exemplu:

Un om merge cu o masina. El desi poate conduce o masina nu stie neaparat si sa construiasca una. El este omul simplu care se multumeste cu putine. El stie doar ca o masina il duce de la punctul X la punctul Y.
Insa, cei care isi doresc mai mult stiu chiar sa construiasca o masina.

"Poţi să-mi zici o idee, un concept ceva care îi justifică acest calificativ - misterios?" - Orice lucru oricat de simplu ar parea are misterul lui. Nimic nu este asa simplu pe cat pare pe lumea asta, dupa parerea mea cel putin.
Ce simplu e sa vorbim, sa gandim, sa facem schimb de idei, sa dialogam, sa impartasim concepte si amintiri, nu? Si totusi ce sistem complex sta in spatele tuturor acestor fenomene. Cate mistere are creierul, si uite ca pentru noi e banal sa vorbim, sa povestim... etc

40 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt acea stea nu mai exista. Ce vezi tu este lumina produsa de explozia rezultata de la anihilare. Daca este destul de puternica poate sa dureze sute sau mii de ani, de aceea vedem aceleasi "stele" pe cer, pentru ca lumina exploziei lor inca vine spre noi, dar desigur cum lumina isi scade din intensitate datorita frecarii cu alte particule, va fi o zi in care "stelele" pe care le vedem acum, nu vor mai exista. In schimb vor exista altele big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

De acord. Dar chiar si "lumina" aia nu existã farã ochiul uman.

| PersonajFictiv a răspuns:

Întrebarea e ușoară pentru majoritatea pentru că o înțeleg diferit, pentru ei timp = secundă,minut,ora,zi, săptămână, lună,an,etc și doar atât,in rest nu mai știu și nu se mai întreabă absolut nimic.
Misterul incepe când vrei să afli exact ce e timpul și nu în ce se măsoară el.
Unii spun că timpul nu există - adică, daca unii spun că dacă s-ar opri timpul totul ar rămâne blocat, cum pui pe pauza ceva, cei care spun că nu există timp știu că nu ar avea ce sa se oprească.
Viața e "timpul", iar noi măsurăm cumva ce se întâmplă în viața cu un instrument numit "timp".
Iar dacă "timpul" s-ar opri, viața s-ar opri, nu ar rămâne nimic pe pauză ci totul s-ar degrada ușor până nu ar mai rămâne nimic.
Acea pauza e doar când pui pe stop un film iar rewind - ul există doar in jocuri.

| sabin89 explică (pentru PersonajFictiv):

"adică, daca unii spun că dacă..." - de două ori "dacă"? happy - asta asa, ca să mă leg si eu de o chichiţă. happy
Mi-a plăcut ideea (sau ideile) asa cum ai expus. La asta mă si aşteptam, la niste reflecţii/idei proprii, nu luate de pe net sau de prin cărţi.

| sabin89 explică (pentru sadrian46):

Ai putea să rezumi în 'două cuvinte' despre ce e vorba în Spinori în spaţiul Riemann?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru sabin89):

Nu am fost atent, dar greșeala e greșeală.
Oricum, e bine că s-au înțeles ideile laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru sabin89):

O să răspund dar nu pot în două cuvinte, ai răbdare și vei primi.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

Multumesc pentru teorie.

| Thecurious a răspuns (pentru sadrian46):

M-ai facut curios. Cred ca o sa iau un scaun si o sa ma asez langa Sabin, in sala de asteptare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spin= calitate a particolelor elementare de a avea cîmp magnetic propriu, calitate intrinsecă, ca și cum ar avea în interior un câmp electric cirular.
Spinori- matrici pătratice 2X2 care sintetizează propietățile particolelor elementare cu spin diferit de zero.
Despre spații Riemann poți afla cel mai bine de aici.
https://www.viitoriolimpici.ro/matematica-altfel?id=107
Mai am mențiunea că o geometrie nu este adevărată sau falsă, ci este convenabilă, nu însensul că aleg ceea ce îmi convine mie bine, ci o aleg pe aceea ce mă ajută să înțeleg mai bine lumea.