| anonim_4396 a întrebat:

De ce a fost nevoie ca unii oameni de cultura sa plece din tara pentru a se remarca in afara referindu-ma aici la Panait Istrati caruia totusi ii pot gasi circumstante atenuante caci nu era instaurat vechiul regim dictatorial si la inegalabilul Emil Cioran care a revolutionat adevarata cultura dar care a plecat pe vremea regimului mai sus amintit si, din cite am citit din el sau despre el, n-am gasit nimic care sa-l incrimineze in ochii fostului regim.

Răspuns Câştigător
| Linda a răspuns:

De ce pleaca unii oameni de valoare? Pentru ca simt ca se sufoca. De ce nu se pot remarca aici? Pentru ca exista multa coruptie. De ce exista coruptie? Pentru ca prea putini sunt gata sa moara pentru ceea ce sustin. Dreptatea si adevarul contamineaza prin martiri.

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Se adevereste dictonul cristic:Nimeni nu-i profet in tara lui. Mira

leonardk
| leonardk a răspuns:

Am sa incerc sa explic cu ajutorul uni banc:
Mor Ceausescu si Reagan si ajung in iad. Sunt pusi paznici la butoaiele cu smoala (cu conationali de ai lor) avand in grija sa nu lase pacatosii sa iasa afara. Dupa o luna se intalnesc - Ceausescu gras, Reagan pielea si osul. Se intreaba reciproc - care este motivul pentru care sunt gras/slab si raspund:
Reagan - frateeee astia incearca sa iasa mereu si se tot imping in sus, nu pot sta o clipa.
Ceausescu - ha, la mine e simplu - cum incearca unul sa scoata capul, alti 10 il trag inapoi.
Cred ca asta poate fi una din explicatii. Mai sunt satisfactia morala si materiala care la noi...

leonardk
| leonardk a răspuns:

Foarte bun prieten cu Nikos Kazantzakis - alt aventurier de marca.

| greg a răspuns:

Pt ca asa a vrut Dumnezeu si asa au decis eiwinking
Au fost si oameni care au ramas in tara si au fost poate mai remarcati:de ex: Petre Tutea, Mihai Eminescu.Romania a avut oameni extraordinari in multe domenii.Aurel Vlaicu, Brancusi, etc etc etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Panait Istrati era un aventurier. aplecat fiindca nu era statornic, si el pleca de oriunde. a scris dar a si muncit, pe unde se nimerea si de toate a fost bogat si plin de bani ca pictor de reclame in Grecia dar si portar la Lacul Sarat in Braila unde oamenii cu bani nu veneau tocmai la tratament, si nici sotiile lor.calatorea clandestin si spala vasele pentru asi plati cursa.deci era pe drum.mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca tara lor natala ii lasa sa moara de foame, uitate in jur... ce e apreciat mai mult, cultura sau gustul prost si tiganii? nu vreau sa fac discriminare fiindca sunt si multi romani care se comporta ca tiganii, dar concluzia e ca a trecut vremea cand exista ordine in lume, acum tot ce a fost interzis inainte e vazut ca un lucru,, la moda",, in trend". Prostia ne invadeaza de peste tot si ajungem sa credem ca e bine sa fi prost, de fapt sa fi ca cei mai multi, e greu sa ramai pe picioare...prea tare bate vantul asta si ma intreb cand se va opri?