| Thunder a întrebat:

De ce a trebuit sa-l trimita Dumnezeu pe Iisus pe pamant pentru a fi torturat si omorat, doar pentru a ierta niste pacate? Chiar era nevoie sa chinuie o fiinta umana, nu putea sa ierte pacatele pur si simplu?

Răspuns Câştigător
| GyeBaek a răspuns:

Ca sa ne dovedeasca iubirea lui fata de noi.

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus este Dumnezeu omul. dumnezeu s-a intrupat din fecioara maria si duhul sfant, s-a facut om, pentru a putea judeca pe om dupa limitele lui.de aceia toata judecata a dat-o fiului sau.firea lui dumnezeu spiritual vorbind este aceeasi in toate cele trei ipostaze,numai a fiului unul nascut, nu facut, este materiala. tatal este in fiul si fiul in tatal. dumnezeu este sfanta treime.de ce a facut-o? fiindca pacatul a intrat in lume prin adam.si moartea totodata,ca plata a pacatului.dar Dumnezeu din dragoste,trebuia sa echilibreze aceasta.s-a intrupat si a calcat moartea cu moarte, facandu-ne partasi vietii vesnice, doar prin credinta.dar nu credinta aceea din varful buzelor.nimeni altcineva nu putea sa o faca.dar acei inteligenti,capi ai cultelor,si conducatori de noroade, cum au condamnat pe cineva care facea numai bine? si nu avea nici o vina? ca erau cei mai destepti din vremea lor? erau cei ce gandeau logic, liberi in gandire si in fapte.nu erau manipulati de nimeni? cum au reusit fenomenul? iar noi prin negare si fapte reprobabile sau fiecare cu ce pacate poate face, nu facem altceva decat sa continuam opera lor.zi de zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu pot intelege nici eu. A fost sacrificat, ca sa ia pacatele noastre asupra Lui. Totusi, de ce era necesara chinuirea cuiva? Simtea Dumnezeu nevoia sa ia o viata? Ori a noastra, ori a lui Iisus? Era asa de furios? In Biblie scrie ca Dumnezeu este iubire si iertare, o dragoste si bunatate nemarginita. So?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca tu deja incepi sa ma provoci rolling eyesIar sunt nevoit sa dau exemple:Asa cum scufita a fost trimisa prin padurea plina de animale, ca sa-i duca bunicutei de mancare(de parca baba nu putea sa comande ceva), asa si Isus a fost trimis pe pamant sa moara pentru pacatele... voastre.Dar sa ne gandim la spectacolul de pe pamant, la care se uitau toti ingerii si isi ziceau:"heiii, hai sa amanam cina ca in cateva minute o sa-l biciuiasca pana ii va da sangele, nu cred ca exista vreun inaripat care sa vrea sa piarda asta."Trebuie doar sa gandesty logik, ce naiba...hai pa.