| Thunder a întrebat:

La intrebarea mea anterioara am aflat ca Dumnezeu are nevoie de sange. Fara sange nu exista iertare. Fara acel sacrificiu uman nu s-ar fi putut ierta pacatele. Rastignirea lui Iisus a fost un cadou pentru oameni straight face si ar trebui apreciat. In fine. Totusi, de ce Dumnezeu, o fiinta evoluata, iubitoare, are nevoie de sacrificii umane? Nu ar fi trebuit sa isi apere creatia? Nu se zice ca acesta isi iubeste creatia?

30 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mai @Thunder orice poveste trebuie sa aiba tot tacamul, vorbe bune si rele, dragoste si ura si capete-n gura iar la final sacrificiul care musai sa fie cu mortaciune altfel... de fapt in toate situatiile chestiunea cu sacrificiul este o aiureala insa povestea trebuie sa aiba suspans altfel nu da bine si multimea nu prea inghite fara din astea. Daca spre exemplu un numar X de indivizi vizioneaza un film care trateaza probleme firesti, cum se construieste cutare lucru, sau ce trebuie sa facem pentru intretinerea localitatilor noastre sa invatam cum trebuie sa ne ridicam nivelul de trai prin ergonomia muncii etc. te asigur ca la sfarsitul filmului in afara de cativa toata lumea sforaie de se cutremura sala. Acelora-si indivizi proiecteaza-le un film in care se spune ca in 2012 vor venii niste pasari care le va iesi din c*r oua de aur nu numai ca toata lumea este ochi si urechi, dar de a doua zi vor incepe sa-si faca buncare pentru depozitarea pretioaselor oua. Vezi cazul filmului cu calendarul Maias si sfarsitul lumii in2012.laughing

| cristi202 a răspuns:

Isus Hristos a fost Dumnezeu, chiar si cind a fost rastignit, deci se poate spune ca sacrificiul face parte din natura lui Dumnezeu, El stie poate cel mai bine ce inseamna sacrificiul. De ce cere sacrificii umane? Pentru ca doar astfel poate fi dovedita o dragoste autentica. O fiinta umana nu o iubesti doar cind e bine, ci si atunci cind trebuie sa lasi de la tine, sa sacrifici, si uneori poate ce ai mai drag pentru acea persoana. Aceasta e dragostea adevarata. Frumusetea e ca, dupa ce ai sacrificat ceva, descoperi ca primesti mult mai mult inapoi, ca orice sacrificiu isi are rostul sau, ca merita sa sacrifici, fie pentru Dumnezeu, fie pentru oameni
In ceea ce priveste singele, e cu privire la dreptatea lui Dumnezeu. Trebuie sa existe o rasplata pentru pacate, si Isus a venit cu propiul Sau singe pentru a plati acea "datorie".

| wales a răspuns:

Nu,Dumnezeu nu are nevoie de sange.Trebuie mai intai sa intelegi ca Dumnezeu este impotriva sacrificiilor umane.Sacrificiul de care vorbesti nu este vorba de unul uman,ci a fost facut chiar de Hristos in calitate de Dumnezeu Fiul.
Isus ca om a demonstrat ca se poate traii si fara sa pacatuiesti.
Si in calitate sa divina ca si Hristos s-a sacrificat din dragoste pentru toti oamenii.
Asta face parte din planul maret de salvare a omenirii,satana nu se astepta la un astfel de sacrificiu facut chiar de Dumnezeu,satan stia ca omul este prea pacatos sa mai stea in fata Lui Dumnezeu,el credea ca asa va stapanii lumea,dar Isus s-a sacrificat in calitatea sa divina si simbolic cu sangele lui ne curateste de orice pacat.
Trebuie sa studiezi mai bine treaba asta,ca Isus este Hristosul,adica '' mesia-cel ce trebuie sa vina''.
Sunt lucruri pe care nu le putem intelege cu mintea noastra, tocmai de acea este nevoie de credinta, sa credem pe Dumnezeu nu pe diavolul '' inselatorul ''.

| wales a răspuns:

Draga Thunder,stiu ca nu este frumos cand cineva se repete,dar asta ai intrebat;'' de ce are nevoie Dumnezu de sacrificii umane?'',si la raspunsul tau adresat pentru mine,observ ca ai ramas fixat cu o conceptie gresita despre sacrificiile umane.
Nu exista nici un verset in biblie,in care Dumnezeu cere sacrifici umane,este adevarat ca este scris de aceste sacrificii,dar Dumnezeu le interzice oamenilor sa le faca.
Ia gandeste-te putin,cum vine asta; Dumnezeu spune sa nu ucizi,si tot El spune sa ucizi? suicidul este tot o crima. Dumnezeu nu se contrazice pe sine,si daca tu crezi ca Isus a fost un simplu om
;-( ok,te priveste direct si personal,este obtiunea ta sa crezi ce vrei,dar cand pui o intrebare directa din biblie, asteapta sa primesti raspunsuri tot din biblie, nu astepta raspunsuri din alt domeniu.

| wales a răspuns:

Thunder,acum sunt presat de timp si nu pot citi tot ce ai scris tu,oricum Dumnezeu nu cere sacrificii umane,nu a cerut asa ceva si nici nu va cere,daca tu crezi ca ai citit undeva treaba asta ok,dar nu in biblie,sa nu confunzi din greseala cu altceva,de ex martiri.
O luna lipsesc de pe TPU, ai timp sa te mai documentezi in privinta asta, succes.

| DorelSudoru a răspuns:

Cea mai tapita scuza si vorba"Gandirea noastra umana nu poate intelege astfel de lucruri"
Nu inteleg unde e evolutia daca d-zeu sia sacrificat fiul... Unde e diferenta dintre el si ceilanti zei creati de alte popoare care faceau sacrifici.
Totusi sau gasit religve ceva de la biblia originala?
Totusi ei au vrut sa arate prin povestea cu isus ca d-zeu isi iubea creatia asa de mult incat sia sacrificat fiul.
Dar totusi de ce atata bataie de cap cand el a inviatlaughing

| ania a răspuns:

Faina intrebare.
Din cate inteleg, premisa intrebarii tale e ca Iisus a fost un simplu om. Daca ar fi fost un simplu om, sacrificiul lui ai fi fost inutil, eventual o plata pentru propriile greseli.Nicaieri in Biblie, Dumnezeu nu porunceste sacrificii umane, dimpotriva ele sunt interzise expres.EL le spune israelitilor: Fereste-te sa nu cercetezi despre dumnezeii lor( ai canaanitilor) si sa zici: Cum slujeau neamurile acestea Dumnezeulor lor? Si eu vreau sa fac la fel. Tu sa nu faci asa fata de Domnul Dumnezeul tau; caci ele slujeau dumnezeilor lor, facand toate uraciunile pe care le uraste Domnul si ele chiar isi ardeau in foc fiii si fiicele in cinstea dumnezeilor lor.( Deuteronom 12:30-31). EL a cerut sacrificii animale pentru ca oamenii sa inteleaga ca neascultarea si razvratirea lor fata de poruncile Lui este deosebit de grava inaintea Lui si distructiva pentru ei, o ofensa impotriva unui Dumnezeu drept si sfant.
Nici un om n-a facut afirmatii atat de uriase despre propria persoana( nici altii nu pretend despre ei ca ar fi facut) ca si Iisus:
" dupa cum Tatal inviaza mortii si le da viata, tot asa si Fiul da viata cui vrea. Tatal nu judeca pe nimeni ci toata judecata a dat- o Fiului, pentru ca toti sa cinsteasca pe Fiul cum cinstesc pe Tatal"
"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine"
"Eu si Tatal una suntem"- la care reactia iudeilor"au luat pietre ca sa-l ucida". Iisus: "pentru care dintre aceste lucrari aruncati cu pietre in mine?" iudeii :"nu pentru o lucrare buna aruncam noi cu pietre in tine, ci pentru ca tu care esti un om, te faci Dumnezeu".
"Tatal ma iubeste pentru ca imi dau viata ca iarasi s-o iau.Nimeni nu mi-o ia cu forta ci o dau Eu de la Mine.Am putere s-o dau si am putere s-o iau iarasi"
Ori era cine a pretins ca este, Dumnezeu intrupat sau era nebun de-a binelea si atunci o umanitate intreaga isi socoteste erele si anii dupa un simplu nebun, nu dupa un simplu om.
Iisus in calitate de Creator atemporal al universului alege sa se foloseasca de materie pentru a se intrupa tocmai pentru ca isi iubeste creatia si vrea sa o salveze, fiind singura posibilitate de a pastra in echilibru dragostea infinita de Dumnezeu si dreptatea divina perfecta care cere pedepsirea greselilor.Eu de aceea ii sunt recunoscatoare lui Iisus, ca fara sa fi gresit vreodata cu ceva, a ales sa plateasca El pentru pacatele mele, ca eu sa am acces liber, sa ma pot apropia de un Creator sfant, iubitor, drept.
Jerfele de animale despre care in cartea Evrei din Noul Testament se spune "este cu neputinta ca sangele taurilor si tapilor sa stearga pacatele" au avut doar un rol simbolic, de a prefigura singura jertfa valabila pentru pacatele intregii omeniri si anume jertfa de sange a Dumnezeului intrupat care ca om a avut o viata perfecta, fara nici o vinovatie, sacrificiu care devine valabil pentru oricine il accepta.

| Thunder explică:

@saymoon. Ce prosti suntem. Nu?
@marina. Nu pun aceste intrebari ca sa schimb credinta cuiva, ci vreau sa citesc si alte opinii.
@DinooCanScreamRawwrr. Eu vorbesc despre sacrificiile umane din biblie. Lasam la o parte sacrifiicile pe care le face un om pentru propria persoana sau pentru altcineva.
@hombre. Ala a fost film laughing? Stiu ca firea umana cauta senzationalul.
@wales. pfff. Chiar n-am chef sa caut acum citate din biblie ca sa iti arat unde se specifica despre sacrificii umane. In opinia mea, Iisus a fost un simplu om, folosit pentru ideile lui.
@Rosinanta. Multumesc pentru ceea ce ai zis. Las sa fiu eu prost, nu toti suntem destepti, asa ca tine. Simteai nevoia sa te descarci? Zii lui Thunder, nu se supara.
@MrSmith. Ok, te astept la Iasi.
@Rosinanta. Iar dau de tine? Deja e prea mult sa citesc 2 raspunsuri de-ale tale.
Oo, tu, desteapto, astazi, 14 februarie, m-ai uimit cu inteligenta si intelepciunea ta. Nu dau 2 bani pe parerea ta, iluminata lui peste. Crezi ca imi pasa ca te trezesti aruncand jigniri la adresa mea. Dispari la intrebarile tale SEXistentiale.
2.Ce zici, doamna hatz? Esti disponibila pentru ceea ce a cerut Smith?

| Thunder explică:

@crinu. Cand iti citesc raspunsurile sunt sigur ca nu o sa ma jignesti. Eu sunt multumit cu atat. Ei, ca mi-ai zis o data ca o sa ard in iad, e altceva.
@Rosinanta. Cu placere. Daca esti in calduri, nu te mai gudura pe langa mine. Nu sunt masculul dominant pe aici.
@fanaticdupafundite. Cum ma astept de la crinu sa nu ma jigneasca, asa si de la tine ma astept sa zici ceva amuzant laughing. Nici eu nuuuuu cred in sarpele ala.

| Thunder explică:

@Lora. Ok, Ok. Apreciez gestulbatting eyelashes. Cred ca o sa trebuiasca sa fii atenta la urmoatoare ora si poate te implici mai mult. Astazi ti-ai invatat lectia? Ai stat prea linistita in banca. Aici cred ca s-au suparat unii si nu au raspuns, oare i-am luat prea tare? Las ca data viitoare poate pun o intrebare mai soft.

| Thunder explică:

@Smithule, aia e reclama permisa. Orice spui despre carte poate si va fi folosit impotriva ta.
@fanaticdupafundite. Si daca imi raporteaza astia intrebarea? laughing. Poate nu considera intrebarea ca fiind morala chatterbox.

| Thunder explică:

@ania. Apreciez ca te-ai chinuit sa scrii atat.
@LightYagamiDN. Noi e prosti. Nu intelegem.
@yoo23. Uita-te printre raspunsurile intrebarii mele anterioare.
@wales. "Ia gandeste-te putin, cum vine asta; Dumnezeu spune sa nu ucizi, si tot El spune sa ucizi? " Pai tocmai... Uita-te si tu la intrebarea mea anterioara si ai sa vezi ca asta am intrebat.
@cristi202. "De ce cere sacrificii umane? Pentru ca doar astfel poate fi dovedita o dragoste autentica" Eu zic pas.

| yoo23 a răspuns:

A zis Dumnezeu ca are nevoie de sange? Noi oamenii ne-am creat singur traditii si obiceiuri, pe care le facem. Exista atatea in lume, fiecare cu ale lui.

| AnaMaria_2328 a răspuns:

Da...dar Iisus sa rastignit ca sa arate cit de mult iubeste pe oameni,si este gata pentru orice, ca oamenii sa creada in El, insa in acelasi timp El ne da libertatea de a crede sau nu...cit despre creatie,singele nu e urgent,ci simbolic,si daca noi varsam singele(murim)pentru Iisus este foarte bine,astfel ne aratam iubirea,n-am citit in biblie ca fara singe nu e salvare,nu te speria, totul e inainte, pusisimplu roaga-te la Dumnezeu si iti va arata calea!

| deeeeeebora a răspuns:

Un cuvant:dreptate
Dumnezeu iubeste dreptatea

| DinooCanScreamRawwrr a răspuns:

De multe ori, sacrificiile sunt facute din dragoste pentru ca renunti voluntar la un lucru, in favoarea altcuiva.Prin sacrificiu nu trebuie sa intelegi mereu sange, durere, tristete si toate alea. Poti face un sacrificiu pentru Dumnezeu, atunci cand duminica dimineata, in loc sa dormi pana la 11, te trezesti devreme si mergi la Biserica.Oricum, Dumnezeu isi apara creatia, iar daca intervine ceva ce aparent contrazice lucrul asta, gandeste-te ca o face cu un scop anume.Poate pune la incercare credinta omului. Poate vrea sa vada daca acesta va ramane in continuare de partea Lui. Sunt multe de spus aici, gandeste detasat si incearca sa vezi totul pe o parte logica.Totul are un sens!

Numai binee!

| saymoon a răspuns:

Gandirea noastra umana nu poate intelege astfel de lucruri, nici stiinta nu poate, iar aceasta intrebare ramane fara raspuns si nu este singura.

| saymoon a răspuns:

Nu, @Thunder, nu am zis ca suntem prosti, dar tu poti sa-ti tragi concluzii si singur. Ti se pare ca noi ( si m am referit si la mine), oamenii, le stim pe toate? Tu nu ai intrebari, precum asta, pe care nu le poti intelege? Sau poate le stii tu pe toate, ca din afirmatia ta asta deduc. Foarte ironic, parca vroiai sa ne afli parerea, nu sa comentezi fiecare parere pe care ti o dam noi toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar tu ai spus,se zice. Toate chestiile astea raman la niste vorbe si atat. "Se spune","se zice","trebuie","asa e bine". Dar nimeni nu-ti spune nimic concret. Noi iti raspundem aici, fiecare din perspectiva lui. Dar intrebarea e, care are dreptate cu adevarat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai proasta satului, nu Dumnezeu are nevoie de singe si nici nu cred ca era nevoie de rastignirea lui Isus.Cu toate ca nu cred prostiile astea de care s-au folosit oamenii dar doua lucruri nu pot fi combatute; 1)Isus a fost iluminat; 2)Nu a negat divinitatea.Ce mama naibii sa-mi dau eu cu parerea peste astea doua concepte cind nu sint in stare sa vad pina dincolo de strada? Dar asta o faci din cauza ca esti inteligent, iluminat sau ai cintarit fiecare detaliu.Eu cred ca esti prost de mori si habar n-ai nici despre ce ai scris tu daramite altii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

MrSmith sper sa reusesti sa corupi dracarimea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Thunder daca citesti biblia, o sa gasesti raspunsul acolo.afla intai ce era cu jertfele in vechiul testament.vei vedea ca; cele trecute arata spre cele viitoare.de la iisus Hristos incoace nu mai e jertfa de sange.atunci a incetat.el este mielul fara cusur care a ridicat pacatul lumii.deasemeni vei vedea ca tapul ispasitor va fi cel ce a adus pacatul si moartea oamenilor.Satan.si nu, nu se zice.ci este scris ca; atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru importanta acordata.Dovedeste ca am avut dreptate iluminatule si nu am tinut niciodata sa arat decit ca sint proasta sadea.Nu sint decit o iapa care intra in calduri periodic domnule.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu ne iubeste, face totul pentru ca noi sa avem o experienta de viata placuta, ne ocroteste si ne supravegheaza(sa fii crestin, sa te masturbezi sau asa ai alte fetisuri bizare, chiar ca ai avea un nod in gatrolling on the floor ) Isus a fost trimis sa masoare nevoia oamenilor de sange, iar graficul trimis in cer depasea normele de incadrare.Asa ca God l-a luat pe Isus inapoi, odata ajuns in rai au impachetat si au plecaaaaaaat.Frumoasa poveste sad si eu bou cred in scufita, crezi frate in sarpele de pe cracul Evei, eu nuuu! rolling eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune o intrebare despre sarpele de pe cracul Evei! rolling on the floorAs pune eu dar nu stiu sa bag la sfarsit semnul acela cocosat ce leviteaza pe un punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-mi plac funditele, nu ma mai porecli asa(observi psihologia inversa?)winking
Cand e vorba de biblie si de saraca Eva ce transmitea semnale tavalindu-se pe jos in fata lui Adam(banuiesc ca era vanitos pentru ca la alta femeie nu aveai cum naiba sa te gandesti), cum sa nu poti intreba asa ceva? hai ca intreb eu, ca tuu...rolling eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ba ca tu ai ceva cu chestia asta. legata de Dumnezeu.ce vrei sa insinuezi? Nu ti se pare drept, ok treci de partea satanismului. Nu mai comenta tu ce " face" Dumnezeu si ce nu ca nu esti in masura.winking
Auzi zici tu ce sa faca Dumnezeu.

| dmenu a răspuns:

De ce cere Dumnezeu sacrificiul Fiului Sau intrupat? Pentru ca "plata pacatului este moartea". Noi suntem muritori pentru ca firea noastra umana a suferit alteratii in urma caderii, prin pacatul adamic. Hristos a venit sa invinga aceasta moarte caruia trupul nostru i se supune, oferindu-si trupul Lui mortii in locul nostru (si platind astfel plata pacatului), si dandu-ne certitudinea invierii noastre cu trupul in imortalitate, prin invierea Lui cu trupul.

| LeonardU a răspuns:

1. Sacrificiile animale (nu umane, Dumnezeu nu a cerut niciodata sacrificiu uman, nicaieri in Biblie nu scrie despre vreun sacrificiul uman - cerinta catre Avraam pentru a-si sacrifica unicul fiu, a fost un test al credintei, si un fel de profetie pentru ce va urma sa vina) din vechiul testament, sunt doar prevestiri a ce va urma sa vina. De fapt tot ce este in Vechiul Testament, este o pregatire, si o "umbra" a ceea ce urma sa vina.
2. De ce s-a sacrificat Domnul si Dumnezeul Iisus Hristos pentru noi?
Raspunsul la aceasta intrebare este simplu.
Dumnezeu este iubitor dar este si just. Nu face niciun lucru injust. Inchipieste-ti pe Dumnezeu ca pe un Judecator drept, dar si un Parinte Iubitor, care isi vede fiul in curtea de judecata, vinovat, incontestabil de vinovat... Tu ce ai face in locul Lui? Nu ai cobora din instanta de judecata, si nu ai prelua tu pedeapsa ce i se cuvenea fiului tau? Nu ai plati tu amenda ce i se cuvenea fiului tau? Daca ai fii un parinte iubitor ai face acest lucru. Dumnezeu a facut acest lucru, si pentru a ne da o dovada, a ce insemna iubirea adevarata.
Sper ca ai inteles.

| Sport_Gaby_1981 a răspuns:

Dumnezeu ne iarta daca ne caim sincer - (2Petru 3:9).
Pentru a ne putea apropia de Dumnezeu trebuie sa citim Biblia (vezi Ioan 17:3).
Saymoon daca doresti sa discutam iti las adresa mea de e-mail: gabybotoc@yahoo.com
P.S.Doresc sa te ajut!
Cu drag,
Gabi